Banyan Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Banyan ağacı nasıl bir ağaçtır? Banyan ağacı nerede yetişir, fiziksel özellikleri nelerdir? Banyan ağacı yetiştirilmesi hakkında bilgi.

Banyan AğacıBanyan Ağacı;Taçyaprağı olmayan ikiçeneklilerin dutgiller familyasından bir ağaçtır. Orta Afrika ve Hindistan gibi sıcak ülkelerde yetişir. Ana gövdenin dallarından birçok dallar yere doğru iner, toprağa girerek yeniden kök salar. Kalküta Botanik Bahçesi’ndeki bir banyan ağacının 4 metre çapında bir gövdesinden başka, bir meşe ağacının gövdesi kalınlığında 230 gövdesi daha vardır. Bunlardan başka irili ufaklı 3.000 kadar gövdesi bulunan bu ağaç, altında 7.000 kişi toplanabilecek kadar bir gölgelik meydana getirir.

Yüksekliği 20 metreye kadar varan banyan ağacı birkaç yüzyıl yaşar. Bu arada ana gövde kuruyup ölse bile ağaç öteki gövdelerinin üzerinde ayakta kalır, yıkılmaz. Banyan ağacının yürek biçimi yaprakları, kiraza benzeyen kırmızı yemişleri vardır. Bu yemişleri kuşlar ve maymunlar pek severler. Hintliler bu ağacı kutsal sayarlar, kabuğundan bazı hastalıklara karşı ilaç çıkarırlar. Banyan tahtası hafif ve deliklidir, pek değeri yoktur.


Leave A Reply