Banyuwangi Nerededir?

0
Advertisement

Banyuwangi nerededir? Endonezya’da Cava adasında bir kent ve bölgenin ismi olan Banyuwangi ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Banyuwangi, banjuwangi ya da banjoewangi olarak da yazılır, Endonezya’nın Cava Adasında, Doğu Cava (Java Timur) iline (propinsi) bağlı ilçe (kabupaten) ve kent.
Banyuwangi
Doğudaki Bali Adasının tam karşısında, Bali Boğazına (selat) bakan önemli bir limandır. Batıda demiryolu ve karayoluyla Jember’e, kuzeybatıda ise karayoluyla Situbondo’ya bağlanır. İhraç ürünleri kopra, kereste ve iç kesimlerde elde edilen kauçuktur. Sınai etkinlikleri arasında bıçkıcılık, ahşap oymacılığı, kâğıtçılık, sepicilik ve baskıcılık yer alır. Nüfusun büyük bölümünü Cavalılar oluşturur. Başat din, Budacı ve Hindu geleneklerinin izlerini taşıyan İslamdır. Banyuwangi’nin 80 km kadar güneyinde Sukameda kumsalı uzanır. Burada ünlü Cava kaplanının da yaşadığı bir yabanıl yaşamı koruma alanı vardır. Hemen yakınında Bawean Kuş Parkı bulunur. Banyuwangi, Avustralya ve Singapur’dan gelen telgraf hatlarının ulaştığı son duraktır.


Leave A Reply