Baruch Samuel Blumberg Kimdir? Hepatit B Virüsünü Bulan Nobelli Doktor

0
Advertisement

Baruch Samuel Blumberg kimdir ve ne yapmıştır? Hepatit B virüsünü bulan aşısını geliştiren Nobel ödüllü doktorun hayatı ve çalışmaları.

Baruch Samuel Blumberg

Baruch Samuel Blumberg

1976 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü kazanan Baruch Samuel Blumberg bir doktor ve genetikçiydi. En önemli katkısı Hepatit B virüsünün araştırılması ve bulaşıcı hastalıkların yayılabileceği yeni mekanizmaların keşfiydi. Baruch Samuel Blumberg ayrıca Hepatit B virüsü aşısını ve teşhis yöntemlerini keşfetti. 2005’ten 2011’e kadar Amerikan Felsefe Derneği Başkanlığı yaptı.

Çocukluk Ve Erken Yaşam

Barry de denilen Baruch Samuel Blumberg 28 Temmuz 1925’te doğdu. Yahudi bir ailenin çocuğuydu. Annesi Ida ev hanımı, babası ise avukattı.

Eğitim

Baruch S. Blumberg ilköğrenimini Ortodoks Yahudi ilkokulunda Flatbush Yeshivah’ta gördü. Daha sonra birkaç yüksek nitelikli öğretmenlerin görev aldığı James Madison lisesine gitti. Aile daha sonra Far Rockaway, Queens’e taşınınca, Blumberg, Far Rockaway lisesine gitti. 1943’te Blumberg liseyi bitirdi ve ardından İkinci Dünya Savaşı sırasında savaş hizmeti vermek üzere ABD Deniz Kuvvetleri’ne katıldı.

Savaş bittikten sonra, New York Schenectady’deki Union College’dan mezuniyetini tamamladı ve daha sonra matematikte yüksek lisans programına kaydolduğu Columbia Üniversitesi’ne gitti.

Advertisement

Ancak Baruch S. Blumberg alanını değiştirdi ve daha sonra tıp okumak için Columbia doktorları ve cerrahları okuluna katıldı. Sonunda MD’yi 1951’de aldı. Baruch S. Blumberg Oxford Üniversitesi Ballion College’a gitti ve biyokimya araştırmaları yaptı. Doktorasını aldı. 1957 yılında mezun oldu.

Baruch Samuel Blumberg

Çalışmaları ve Bilime Katkıları

Doktorasını yaptıktan üç yıl sonra Baruch S. Blumberg, 1960 yılında Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Coğrafi Tıp ve Genetik bölümünün şefi oldu. Daha sonra Kanser Araştırma Enstitüsü’ne katıldı ve orada yardımcı direktör oldu.

Baruch S. Blumberg çeşitli gezilere katılarak, bulaşıcı hastalıkların yayılması üzerine araştırmalarına devam etmek için farklı insanlardan kan örnekleri topladı. 1967’de hepatit B virüsünü keşfetti. Hepatit B virüsünü tanımladı ve enfeksiyonun karaciğer kanserine neden olabileceğini gösterdi. Baruch S. Blumberg, ekibi ile birlikte, bu virüsü teşhis etmek ve kan nakli yoluyla yayılmasını kısıtlamak için bir teknik geliştirdi. Bu, Hepatit B virüsünün neden olduğu ölümleri % 15’ten yaklaşık % 1’e düşürdüğü için çok önemli bir keşifti. Çığır açan bu çalışma ona 1976’da Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırdı.

Baruch S. Blumberg daha sonra öğretime dikkatini çekti ve antropoloji ve tıp profesörü olarak Pennsylvania Üniversitesi’ne katıldı. Baruch S. Blumberg 1986’da Amerikan Felsefe Derneği’ne katıldı ve 19 yıl sonra 2005’te başkan oldu. Bundan önce 1999’dan 2002’ye kadar Ames Araştırma Merkezi’ndeki NASA Astrobiyoloji Enstitüsü’nün direktörlüğünü yaptı.

Ayrıca üç tıp kitabı yazdı: 1972’de “Avustralya antijeni ve hepatit”, 2000’de “hepatit B ve karaciğer kanserinin önlenmesi” ve 2002’de “hepatit B: bir katil virüs avı” kitaplarıdır.

Advertisement

Baruch Samuel Blumberg

Ödülleri

Barry Blumberg 1976 yılında Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödülü Daniel Carleton ile paylaştı.

Özel hayatı

Baruch S. Blumberg, sanatçı olan Jane Liebesman ile evlendi. Dört çocuğu vardı – iki oğlu George ve Noah ve iki kızı Anne & Jane. Samuel Blumberg dini köklerine derinden bağlıydı.

Ölümü

5 Nisan 2011’de açılış konuşmasını Uluslararası Lunar Araştırma Parkı Keşif Atölyesi’nde yaptıktan sonra Baruch S. Blumberg ölümcül bir kalp krizi geçirdi. 85 yaşında hayatını kaybetti.


Leave A Reply