Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısı Nedenleri? Nasıl Geçer?

0
Advertisement

Baş ağrısı nedir? Baş ağrısı sebepleri nelerdir? Baş ağrısına ne iyi gelir, neler geçirebilir, nasıl geçer? Baş ağrısı hakkında bilgiler.

Baş Ağrısı

Baş ağrısı nedir?

Baş ağrısı problemi, her yaştan her insanda görülebilecek hatta mutlaka tecrübe edilmiş bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı genelde metabolizmada başka hastalıkların etkisinden ötürü ya da yaşam tarzıyla alakalı tetikleyici öğelerle yakın ilişkide olmak gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

Toplumda sıklıkla her gün çoğu bireyin mücadele verdiği baş ağrısı; özellikle kendisinden daha ağır ağrılar yaşatan hastalıklar olan migren ya da sinüzit gibi hastalıkların atak evrelerinde de bireyleri sık sık rahatsız etmektedir.

Günlük hayatında sürekli stresli bir yapıda bulunan, zihni çok fazla yoran işlerle ilgilenen, uzun saatler boyunca herhangi bir yüksek ses içeren ortamlarda bulunan ya da sinüzit gibi veya migren gibi hastalıkları olan kişiler mutlaka ve mutlaka baş ağrısı problemleriyle baş başa kalmaktadırlar.

Bunun dışında yaşları çok küçük çocukların da baş ağrısı çekmeleri yadırganmayacak bir durum haline gelmiştir.

Çünkü teknolojik aletlerin yaymış olduğu radyasyonlara çok uzun saatlerce maruz kaldıklarından (örneğin tabletten ya da bilgisayardan oyun oynarken, televizyondan çizgi film izlerken) dolayı bu etkiden etkilenip yan etkisini baş ağrısı şeklinde yakalayabilmektedirler.

Advertisement

Çok yaygın ve çok sık rastlanır bir rahatsızlık olmasından ötürü, tıp dünyası çok eski zamanlardan itibaren sürekli baş ağrısını hafifletecek ve geçirecek ilaç içerikleri üretmeye başlamışlardır. Baş ağrısı için kullanılan ilaçların en bilinenleri kuşkusuz ki ağrı kesici haplar, tabletler ve kapsüllerdir.

Bayılma Nedir?

Çoğu kez günlük geçici şikayetlerden biri olarak ortaya çıkan baş ağrısına çözüm olarak hemen bir ağrı kesici hap kullanılır. Piyasadaki pek çok sayıda bulunan ağrı kesici ilaçlardan herhangi biri içildikten sonra sessiz sakin bir ortamda gözleri kapatarak vücudu dinlenme moduna alıp baş ağrısının geçmesi beklenir.

Eğer daha ciddi ve daha uzun süreli baş ağrısı sıkıntıları varsa. Bunun çözümü bir uzman hekim kontrolüne giderek daha yoğun içerikli ve daha etkili bir ağrı kesici hap kullanılması uygun olmaktadır.

Tabi her zaman için baş ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabı medikal ilaçlar kullanarak şeklinde olmamalıdır. Çünkü baş ağrısı için bitkisel çözüm söz konusu olduğunda; doğada pek çok çeşit bitki özünden, kokusundan vb. özelliklerinden yararlanılarak baş ağrısını hafifletmek hatta geçirmek mümkün olabilmektedir.

Üstelik bu tip doğal ürünlerin bulunması, hem vücuda ekstradan bir kimyasal girmesine engel olduğu gibi hem de doğanın bize vermiş olduğu nimetlerle baş ağrısına masaj yaparak ya da çayını yapıp içerek, kokusunu koklayarak vücudumuza hastalığı geçirmek adına bir iyilik yapmış olabilmekteyiz.

Advertisement

Baş ağrısı nedenleri

Baş ağrısının yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü baş ağrısı problemlerinizi geçirmek adına metabolizmanızda baş ağrısı yaratan sebebi doğru olarak belirlemek ve o nedene odaklı doğru tedavi yöntemini uygulamak gereklidir.

Örneğin; eğer mide bulantısı problemi çekiyor ve aynı zamanda bu bulantının ortaya çıkmasından sonra şiddetli baş ağrısı problemiyle uğraşıyorsanız bu tip baş ağrıları migren hastalığından kaynaklanan baş ağrıları olarak değerlendirilmektedir.

Baş ağrıları temel olarak incelendiğinde iki farklı tipe ait baş ağrısı çeşidinin olduğu görülmektedir. Bu ağrı tipleri; gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrıları şeklindedir.

baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrılarının ortaya çıkmasının ana sebebi isminden de anlaşılacağı gibi stres durumudur. Stres sahibi kişilerde genelde sık sık ortaya çıkabilen bu tip baş ağrıları. Bir kaç saat şiddetli olarak sürebilmektedir. Hatta bazı durumlarda daha inatçı davranıp bir kaç gün boyunca devam edebilen ağrılar görülebilmektedir.

Gerilim tipi baş ağrılarında en belirgin belirtisi, kafanın iki tarafında da sürekli devam eden ağrı durumu, gözlerin arkasında hissedilen basınç olayı ve boyun kaslarının gergin halidir.

Cinsiyet olarak kadınlar, erkeklerden daha fazla gerilim tipi baş ağrılarına maruz kalmaktadırlar.

Bir diğer baş ağrısı çeşidi olan küme tipi baş ağrılar ise, kafanın tek bir tarafını etkilemesine rağmen çok şiddetli şekilde yaşanmaktadır. Bu tip baş ağrılarında kafanızın hangi tarafında görüldüyse o taraftaki burun deliğinizde tıkanıklık ya da o taraftaki gözde yanma olayları ortaya çıkabilmektedir. Nadiren görülen bir ağrı tipi olmasıyla birlikte erkekleri kadınlardan daha çok etkileyen bir ağrı biçimidir.

Küme baş ağrıları ise başınızın tek tarafını etkiler ve çok ağrılı olabilir. Ağrıdan etkilenen taraftaki gözde yangı olabilir ve burnunuzun bu tarafında tıkanıklık olabilir. Küme baş ağrıları nadiren görülür ve kadınlara kıyasla erkekleri daha çok etkiler.

Baş ağrısı nasıl geçer?

Masaj : Kaş bölgesinin ara kısmından alına doğru, şakak bölgelerinin üzerine doğru ve burun deliklerinin üstünden göz kenarlarına doğru hafifçe masaj yapmak baş ağrısını geçirmekte etkili olabilmektedir.

Karanlık ve sessizlik : Baş ağrısı probleminizle baş ederken hemen ağrı kesicilere sarılmak hem vücut sağlığınız için hem de alışkanlık yapması adına çok da mantıklı bir karar olmamaktadır. Bunun yerine ağrı kesici kullanmadan önce daha doğal bir yöntem olan sessiz bir odada karanlıkta yatmak daha etkili olabilmektedir.

Bazı yiyecekler : Makarna, muz ya da balık yapı gibi yiyeceklerin yapılan araştırmalardan sonra ciddi anlamda baş ağrısını geçirebildiği görülmüştür. Bunun yanında bir kaşık acı kahvenin üzerine eklenen bir kaç damla limon suyuyla birlikte de baş ağrısı probleminin giderildiği de görülebilmektedir.

Soğuk kompres yapmak : Bir poşetin içerisine buz koyup ağrıyan bölgenizde bekletmek ya da bir bezi soğuk suyla ıslatarak ağrıyan bölgenize koymak, baş ağrısı için yapılabilecek etkili çözümlerden biridir.

Advertisement

Açık havada yürüyüş : Stresten ve gerilimden dolayı meydana çıkan baş ağrılarında, ışıktan dolayı hassasiyetiniz oluşmadığı takdirde… Mutlaka açık havada yürüyüş yapmak. Hem beyne oksijen gitmesi açısından hem de vücudun gerginliğini atabilmesi açısından çok iyi gelmektedir.

Sıcak suyla duş almak : Sıcak su her daim vücudunuzda bir gevşeme hissi yaratabildiğinden özellikle baş ağrısı sıkıntısı çekildiği durumlarda sıcak bir duş yapmak. Vücudun rahatlaması ve baş ağrısı probleminden kurtulması için birebir bir çözüm niteliğindedir.

Eğer duşa girmeye üşeniyorsanız en azından ayaklarınızı sıcak su dolu bir kaba koyarak bir müddet bekletin.

Daha sonra su ılıklaşıncaya kadar soğuk su ekleyerek bir müddet de ayaklarınızı bu suyun içerisinde bekletin. İşlem bittikten sonra çoraplarınızı giyerek boylu boyunca uzanın. Böylelikle beyin bölgesinde yükselmiş olan kan akışı miktarı otomatikman ayaklara aktarılarak baş ağrısı sonlandırılabilmektedir.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply