Başkalarına Neden Saygılı Olmalıyız? Saygı Göstermek İçin Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Başkalarına Neden Saygılı Olmalıyız? Başkalarına saygı nasıl olur? Empati ve hoşgörü nedir, neden önemlidir, hakkında bilgi.

hoşgörü

Kaynak: pixabay.com

Başkalarına Neden Saygılı Olmalıyız?

İnsanlar yaşadıkları aynı bir olay yada durum karşısında beklenenden farklı şeyler hissedebilirler. Bu durum bütün bireylerin farklı özelliklere sahip olması ile ilgilidir. İnsanların farklı özelliklere sahip olduklarını kabul etmeliyiz.

Bir olay, duygu yada düşünceyi anlayışla karşılama durumuna hoşgörü diyoruz. Hoşgörü, başkalarına karşı anlayışlı olma, onların duygu ve düşüncelerine saygı duyma demektir. İnsanlar fiziksel beceri ve duygusal yönden birbirlerinden farklıdırlar. Arkadaşlarımızla benzer yönlerimiz olduğu kadar farklı yönlerimiz de olabilir. Birey olarak sahip olduğumuz farklı fiziksel ve duygusal özellikler ile yetenekler toplum için bir zenginliktir. Toplum içinde her birey birbirinden farklıdır. Bizden farklı olanlara her zaman saygı göstermeliyiz. Arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde buna özen göstermeli, farklı olan arkadaşlarımızı dışlamamalıyız. Herkese karşı hoşgörülü davranmalıyız. Çünkü farklı insanlar dünyayı güzelleştirir.

İnsanları duygu ve düşüncelerinden dolayı yargılamamalı, dışlamamalı ve onlarla alay etmemeliyiz. İnsanların duygu ve düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Kendimizi onların yerine koymalı ve onları sonuna kadar dinlemeliyiz.

Bir insanın kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak, onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasına empati diyoruz. Başka insanların düşüncelerini dinlemeli ve onların düşüncelerine saygı göstermeliyiz. Bu durum onların da bizim düşüncelerimize saygı göstermelerini sağlar. Her insan, dünyaya kendine özgü bir bakış tarzıyla bakar. Eğer bir insanı anlamak istiyorsak, dünyaya onun bakış açısıyla bakmalıyız. Yani empati kurarak olaylara onun gözünden bakmalıyız.

yardım elele

Kaynak: pixabay.com

Duyarlılık

Duyarlılık, başka insanların üzüntülerini, mutluluklarını, korkularını, heyecanlarını, neşelerini fark etmek ve paylaşmaktır. Bir insanın hangi dinden, milletten, renkten, dilden, düşünceden veya anlayıştan olursa olsun, öncelikle insan olduğunun bilinmesi gerekir. Her birey saygıya değer bir varlıktır.

Advertisement

İstemediğimiz bir durumla karşı karşıya kaldığımızda duygu ve düşüncelerimizi açıkça ifade etmemiz, baskı altında kalmamızı engeller. Biz nasıl başkalarına karşı hoşgörülü ve anlayışlı isek başkalarının da bize karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalarını bekleriz. Başkalarının duygularını anlamak için de zaman zaman empati yapmalıyız.

Hoşgörülü toplumlarda bireyler daha huzurlu ve mutlu olurlar. Bu durumda insanlar hiç çekinmeden, her durumda fikirlerini açıklayabilirler. Farklı düşüncelerin bir arada olması yeni ve faydalı düşüncelerin ortaya çıkmasına katkı sağlar.


Leave A Reply