Empati Nedir? Neden Empati Kurmalıyız? Kısaca (4. Sınıf)

0
Advertisement

Empati nedir, neden ve nasıl kurulur? Neden Empati Kurmalıyız? 4. Sınıf empati kuruyorum, nedenleri ve önemi nedir hakkında kısaca bilgi.

EMPATİ

Empatinin sözlük anlamı “Aynı duyguları paylaşma” olarak verilmiştir. Empati;

“İnsanın kendisini karşı taraftaki kişinin yerine koyarak onun duygu ve düşüncelerini onun gözüyle anlayabilmesine veya hissedebilmesine denir.”

İlgi, yetenek ve becerilerimiz farklılık gösterebilir. Örneğin bir arkadaşımız çok güzel resim yaparken başka bir arkadaşımız çok güzel şarkı söyleyebilir. Arkadaşlarımızla olan ilişkilerimizde buna önem vermeli, onlarla empati kurmalı, farklı olan arkadaşlarımızı dışlamamalıyız. Çünkü farklı insanlar dünyayı güzelleştirir.

Empati Kurmalıyız Çünkü;

Empati kurmak iletişimi kolaylaştırdığı gibi, toplumda yaşanan çeşitli sorunlar karşısında yardımlaşma ve dayanışma duygularının da artmasını sağlar. Başkalarının yaşantılarını, düşünce ve davranışlarını anlayışla karşılamalı ve onlara saygı duymalıyız. Empati kurmak iletişimi kolaylaştırır. Gereksiz yanlış anlamaların önüne geçer. Bazı davranışların nedenlerini anlamamızı ve bu konuda daha hoşgörülü davranmamızı sağlar. Diğer insanların da bizim için empati kurmasını ve anlamasını isteriz. O sebepten önce kendimizden başlayarak çevremize empati ile yaklaşmalıyız. Bu durum hem kendi hayatımızı hem de diğer insanların hayatını kolaylaştıracaktır.

Advertisement

İnsanlar çoğu açıdan birbirine benzerler. Farklılıklarına rağmen onları bir araya getiren ortak ilgi alanları bulunmaktadır. Farklılıklara rağmen spor karşılaşmalarında, konserlerde, düğünlerde, bayramlarda ya da tiyatrolarda aynı hisleri paylaşıyoruz.

Empatinin Sempatiden Farkı

Kişi, sempati duyduğunda, objektifliğini kaybeder; karşısındakine, onun yaşantılarına sübjektif yaklaşır. Sempatik anlayışta kişinin, karşısındakinin yaşantısının etkisiyle benzer bir yaşantısına ilişkin duygularının canlanması ve karşısındaki kişi ile duygudaş olması söz konusudur. Benzer yaşantı geçirmek bir başkasını anlamayı kolaylaştırabilir; kişi kendinden yola çıkarak karşısındakinin ne hissediyor olabileceğini az çok tahmin edebilir. Ancak kişinin kendi duygularına kapılarak karşısındakinin duygularını doğru olarak değerlendirememesine de sebep olabilir.

Empati kurduğumuzda, karşımızdaki kişiyle aynı duyguları ve görüşleri paylaşmamız gerekmez; sadece onun duygularını ve düşüncelerini anlamaya çalışırız. Bir insanı anlamak başka şeydir, ona hak vermek başka şey. Empatide anlamak, sempati de ise anlamış olalım ya da olmayalım, karşınızdakine hak vermek söz konusudur.


Leave A Reply