Porsuk Hakkında Bilgi, Nasıl Bir Hayvandır ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Porsuk isimli hayvan ile ilgili olarak genel bilgilerin paylaşıldığı yazımız. Porsuk nasıl bir hayvandır ve özellikleri nelerdir?

porsuk

Kaynak: pixabay.com

Su kıyılarında yaşayan tilki büyüklüğünde, etçil bir hayvandır. Uzunluğu 75 santimi bulur. Kısacık ayakları, kalın, kaba bir vücudu vardır. Avrupa’da yaşayan cinsinin vücudu sarımtırak kül rengi tüylerle kaplıdır. Başı, boynu beyazdır, başının iki yanında siyah çizgi vardır. Karnının altı da siyaha yakın koyu renkli tüylerle örtülüdür.

Porsuk ormanların su kıyılarında, uzunluğu 10 metreye yaklaşan oyuklar kazarak içinde yaşar. Bu tünelin iki yerinde iki oda kazarak birinde kendi yaşar, ötekilerine de dışkılarını bırakır. Her tünelde ancak bir porsuk bulunur. Kuzey bölgelerdeki porsuklar kış uykusuna yatarlar, sıcak yerlerdekiler ise yılın her mevsiminde ayaktadır.

Porsuk bitki kökü, mantar, bal, yumuşakçalar, kurbağalar, küçük kuş hatta küçük memelileri yiyerek beslenir. Pis bir kokusu vardır. Kürkü de makbul sayılmaz, ancak köpek tasması vs. gibi kaba işler yapmak için kullanılır. Tüylerinden fırça yapmakta faydalanılır. Anadolu, Tibet, İran, Japonya, Çin, Nepal’de yaşayanından başka bir de Amerika’da yaşayan çeşidi vardır.


porsuk

Kaynak: pixabay.com

Kaynak -2

Porsuk (Lat. Meles)  Etçiller takımının, Sansargiller familyasından bir memeli hayvandır. Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yaşar 20 cm’si kuyruk olmak üzere yaklaşık 70 cm uzunluğundadır. Uzun kafası, sivri burnu, güçlü dişleri oldukça küçük gözleri ve dar, yuvarlak kulakları vardır. Vücudu küçük ve tıknaz, bacaklarıysa kısa ve güçlüdür; beş parmağının tümü kazma işlemine uygun olarak gelişmiş uzun ve kavisli kıskaçlarda son bulur. Derisi kalın gri bir kürkle örtülüdür. Tüylerinin en uzun olduğu yer kuyruğudur. Başı beyazdır ve kulaklarından burnuna kadar gözleri de içine alan siyah çizgiler uzanır. Kuyruğunun altında, pis kokulu bir salgı üreten bezler vardır.

Kumlu topraklardaki ağaçlı arazilerde yaşar. Toprakta “set” adı verilen uzun ve geniş tüneller kazar. Porsuk bir gece hayvanıdır. Akşam karanlığında yiyecek arar. Besinini; böcekler, solucanlar, salyangozlar, büyük kurtlar ve küçük hayvanlar oluşturur. Balı çok sever. Kök ve üzüm de yer. Sonbaharın sonuna doğru, kış uykusuna yatar. Bir kerede 3-5 arası yavru doğurur. Gebelik süresi 4-6 ay, doğurma dönemi şubat, mart aylarıdır. Yavrular iki yılda erginleşirler. Porsuklar elleri, derileri ve yumuşak fırça yapımında kullanılan kuyrukları için avlanırlar.

Advertisement

Leave A Reply