Heinrich Isaac Kimdir?

0
Advertisement

Heinrich Isaac kimdir ve ne yapmıştır? Heinrich Isaac hayatı, biyografisi, besteleri, eserleri hakkında bilgi.

Heinrich Isaac

Heinrich Isaac; (d. y. 1450, Brabant, Flandre – ö. 1517, Floransa, İtalya), 15. yüzyıl sonunda Flaman okulunun başta gelen üç bestecisinden biridir; öbür ikisi Jacob Obrecht ve Josquin des Prez’dir.

Isaac, Floransalı orgcu Antonio Squarcialupi’nin öğrencisiydi. Floransa’da Lorenzo de’ Medici ailesine müzik dersleri verdi (y. 1484-92); Lorenzo’nun yazdığı karnaval şarkılarından bazılarını besteledi. Medicilerin sürgünü, sırasında Floransa’dan ayrılarak y. 1494’te İmparator I. Maximilianen hizmetine girdiği sanılmaktadır. 1497’de de saray besteciliğine atandı. 1497-1514 arasında birçok yeri dolaştıktan sonra Floransa’ya yerleşti.

Isaac’ın başlıca yayımlanmış yapıtları 1506 tarihli missa derlemesiyle, ölümünden sonra öğrencisi Ludwig Senfl’in tamamladığı Choralis Constantinus’tur (1550-55; Constantinus Koralleri). Choralis Constantinus pazar günleriyle bazı başka yortu günlerine özgü missanın asıl (ya da değişen) bölümünün bütünü için çoksesli olarak yazılmış pek az sayıda besteden biridir ve ayrıca bütün missalarda yer alan değişmeyen bölüm için de beş besteyi içerir. 1508’de Konstanz piskoposluğu tarafından ısmarlanan yapıtta yalnız Konstanz ayin usulünde rastlanan dinsel ezgiler yer alır. Isaac, dinsel bestelerinde cantus firmus’ un (değişmeyen şarkı) bütün olanaklarından yararlandı; apa melodiyi seslerden herhangi birinde verdiği gibi iki .ses arasında bölüştürdüğü de oldu; yalnızca uzun notalar kullandığı gibi bunların aralarını kısa notalarla süslediği yerler de vardı. Aynı melodinin farklı seslerde yinelendiği kontrpuanlı bestelerinde de cantus firmus’tan temel melodi olarak yararlandı. Bu teknik sonradan 16. yüzyıl müziğine egemen oldu. Isaac 40 kadar dindışı şarkı yazdı. İtalyanca sözlü frottola’larında (basit eşlikli şarkılar) çok güzel tiz sesli melodilere yer verdi. Çoksesli Almanca şarkılarında (lied) melodiyi genellikle tenor seste verdi, ama o dönem şarkılarının çoğundan farklı olarak birkaç bölüm halinde kadans kullanmadı. Ünlü “Innsbruck, ich muss dich lassen” adlı şarkısı frottola tarzına daha yakındı. Sonradan “O Welt, ich muss dich lassen” diye başlayan bir korale dönüşen yapıt, J.S. Bach ve Brahms’ın düzenlemeleriyle ünlendi.

Isaac’ın Missa carminum adlı yapıtı, Choralis Constantinus’tan motetleri, Lorenzo de’ Medici sarayı için yazdığı müzik ve dinsel bestelerinin dışında kalan bestelerinden oluşan Virgo prudentissima plağa alınmıştır.

Advertisement

Leave A Reply