Bacopa Monnieri Nedir? Faydaları Nelerdir?

0

Bacopa monnieri, hafıza geliştirmek, beyin fonksiyonunu iyileştirmek ve kaygı azaltmak için kullanılan bir bitkidir.

Bacopa Monnieri

Advertisement

Bacopa Monnieri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kapsül veya tablet formunda satılan bacopanın biliş, öğrenme ve hafıza ile ilgili beyin kimyasallarının iletişimini artırabileceği ve beyindeki iltihabı önleyebileceği ileri sürülmektedir.

Bacopa, brahmi olarak da bilinen bir bitkidir ancak diğer brahmi diye adlandırılan bitkilerle karıştırılmaması gerekir.

Bacopa’nın Faydaları

Bugüne kadar, birkaç çalışma bacopanın sağlık etkilerini test etmiştir. Bununla birlikte, araştırmalar, bu bitkinin aşağıdaki sağlık sorunlarının tedavisinde ve / veya önlenmesinde etkili olduğunu göstermektedir:

Advertisement

1) Bilişsel İşlev

Bazı çalışmalar bacopanın hafızayı korumaya ve bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. 2014 yılında Etnophacocology Journal’da yayınlanan bir raporda, araştırmacılar, daha önce yayınlanan dokuz çalışmadaki, bilişsel işlev üzerindeki bacopanın etkisi ile ilgili sonuçları değerlendirdi.

Sonuç olarak araştırmalar, bacopanın bilişi geliştirme potansiyeline sahip olduğunu, ancak bu bitki ile ilgili ek çalışmaların gerekliliğini göstermiştir.

2008 yılında yapılan bir çalışmasında, araştırmacılar, 48 demans hastası yaşlı erişkinde (65 yaş ve üstü), bacopa ile yapılan 12 haftalık tedavinin (günde 300 mg’lık bir dozda) hafıza, depresyon, anksiyete ve kalpte önemli iyileşmelere yol açtığını buldular.

2) Alzheimer Hastalığı

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarından elde edilen bulgular, bacopanın Alzheimer hastalığına karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. 2008’de, beyin hücreleri üzerinde yapılan bir araştırmada, bilim adamları, bacopadaki antioksidanların, oksidatif stresi (Alzheimer hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen yıkıcı bir süreç) bastırdığını keşfettiler.

Alzheimer hastalığına sahip fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, bacopanın hafızayı koruduğu ve beyin hücrelerindeki fonksiyon kaybına karşı koruma sağladığı görülmüştür.

Advertisement

3) Stres

Çalışmalar, bacopanın stres yanıtında yer alan belirli enzimlerin aktivitesini değiştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu da bacopanın beynin stres ile başa çıkmasını kolaylaştırdığını göstermektedir. 2014 yılında Fitoterapi Araştırmasında yayınlanan küçük bir çalışma, bir bacopa ekstresinin, sağlıklı katılımcılar üzerinde birden fazla alandaki etkilerini değerlendirdi. Araştırmacılar, bacopa kullananlarda pozitif bilişsel etkiler, bazı olumlu duygudurum etkileri ve kortizol düzeylerinde düşüş olduğunu bulmuşlardır.

Olası yan etkiler

Bacopa ağız kuruluğu, mide bulantısı, mide krampları, artmış bağırsak hareketleri ve yorgunluk gibi yan etkilere neden olabilir.

Bir klinik araştırmaya göre, Bacopa kandaki kalsiyum seviyelerini artırabilir.

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve besin takviyelerinin büyük ölçüde düzensiz olduğu gerçeği nedeniyle, bazı ürünlerin içeriği ürün etiketinde belirtilenlerden farklı olabilir.

Örneğin, bir çalışmada 12 örnek analiz edildi ve tüm örneklerde kurşun, kalsiyum, krom tespit edildi, ancak seviyeleri izin verilen sınırın altındaki seviyelerdeydi. Başka bir çalışma, kadmiyum, bakır, kurşun ve çinko seviyelerinin yüksek olduğunu bulmuş ve bitkisel katkı maddelerinde kullanılmadan önce metal içeriği için bacopanın analiz edilmesini önermiştir.

Bacopa antikolinerjik ilaçlar, Alzheimer hastalığının ilaçları (asetilkolinesteraz inhibitörleri) ve glokom için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlarla negatif olarak etkileşime girebilir. Bacopa, serotonin, dopamin ve GABA (gamma-aminobutyric acid) gibi nörotransmitterlerin seviyelerini etkileyebilir ve bitkinin bu nörotransmitterlere etki eden ilaçlarla etkileşime girip giremeyeceği konusunda bir araştırma eksikliği vardır.

Gebe kadınlarda, emziren annelerde, çocuklarda veya ilaç kullananlarda takviyenin güvenli olmadığını unutmayın.

Burada takviyeleri kullanmayla ilgili ipuçları da alabilirsiniz, ancak bir koşulu kendi kendine tedavi etmenin ve standart bakımdan kaçınmanın veya geciktirmenin ciddi sonuçlara yol açabileceğini unutmamak önemlidir.

Her ne kadar bacopa, bellek bozuklukları için bir tedavi olarak yaygın bir şekilde destekleniyor ve çalışmalar ümit verici olsa da, hala büyük ölçekli klinik çalışmaların eksikliği (tedavide tam stoğu koymak için görmek istediğimiz araştırma türü) mevcuttur.

Advertisement

Yine de denemeyi düşünüyorsanız, öncelikle artıları ve eksileri tartmak ve sizin için uygun olup olmadığını tartışmak doktorunuza danışmalısınız.

Sağlık Uyarı


Leave A Reply