Edmond Hoyle Kimdir?

0
Advertisement

Edmond Hoyle kimdir, ne yapmıştır? Edmond Hoyle hayatı, biyografisi, eserleri hakkında bilgi.

Edmond Hoyle

Edmond Hoyle; (d. 1671/72 – ö. 29 Ağustos 1769, Londra, İngiltere), iskambil oyunlarının kuralları hakkında ilk kitabın yazan olduğu sanılan İngiliz. Herkesçe kabul edilen kurallara uygunluğun ifadesi olarak kullanılan “Hoyle’a göre” deyimi vist oyunu üzerine yazdıkları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Hukukçu olduğu söylenmekteyse de, Hoyle’ un 1741’den önceki yaşamı hakkında bilgi yoktur. Bu tarihte, vist dersi verdiği öğrenciler için A Short Treatise on the Game of Whist (1742; Vist Oyunu Üzerine Kısa Bir Deneme) adlı kitabı yazdı. Hoyle’un sağlığında 13 kez basılan kitap Fransızca (1764) ve Almancaya da (1768) çevrildi. Hoyle’un koyduğu ve 1760’ta gözden geçirilen kurallar 1864’te Londra’daki Arlington ve Portland vist kulüplerinin yeni kurallar benimsemelerine değin yürürlükte kaldı.

Geliştirdiği tavla stratejisi ve kuralları (1743) bugün de büyük ölçüde yürürlükte olan Hoyle’un satranç (1761) ve başka oyunlar üzerine de yazıları vardır. Kitaplarından birinde yıllık ödemeler için bir yaşam tablosu (uzun bir dönemdeki istatistik verilere dayalı olarak yaş gruplarına göre ölüm oranlarını kapsayan tablo) bulunması, olasılık hesaplan konusundaki bilgisini göstermektedir. Richard L. Frey, Albert H. Morehead ve Geoffrey Mott-Smith’in yayımladığı ve 600’den fazla şans oyunu hakkında bilgi içeren The New Complete Hoyle (1956; Yeni Kapsamlı Hoyle) ve Frey’in yayımladığı According to Hoyle (1965; yb 1970; Hoyle’a Göre), Hoyle üzerine başlıca yapıtlardır.

Advertisement

Leave A Reply