Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Snapchat Nasıl Kullanılır?

0
Advertisement

Snapchat nedir? Son yılların en yaygın şekilde kullanılan mesajlaşma uygulaması Snapchat’in indirilmesi ve kullanımı ile ilgili tüm bilgiler.

Son günlerin en popüler olan uygulamalarından biri olan Snapchat, genel olarak bir mesajlaşma formu uygulamasıdır. Bu mesajlaşmalarınızı ister uygulamanın içeriği gereği fotoğrafla, ister videoyla, isterseniz de attığınız bireysel fotoğraflardan sonra karşınızdaki kişiyle özel olarak yapabilirsiniz. Şuanda Snapchat uygulaması genel olarak iOS işletim sistemlerinde çalıştığından dolayı programı sizlere iOS üzerinden anlatıyor olacağız. Fakat anlatacağımız bilgiler Android sistemlerde de sabit durumda. Snapchat‘in genel olarak içerik mantığı ise şöyle;

Snapchat Logo

Kaynak: pixabay.com

Snapchat’i indirme aşamaları

İlk olarak telefonunuzun uygulamalar kısmından Snapchat programını indiriyorsunuz. İndirilen programı açtığınızda karşınıza ”Log In” (giriş yap) ve ”Sign Up” diye iki ibare karşınıza çıkacak. Eğer daha önceden hesap açtıysanız hesap bilgilerinizi girerek log in’e basıyorsunuz, ilk defa açacaksanız sign up’a tuşlayıp gerekli bilgileri dolduruyorsunuz.

Ekranda direk telefonunuzun kamerası açılacak. Sağ üst köşedeki kamera görüntüsünün üzerine tıklayarak kameranın açısını değiştirebilir; ister çekmek istediğiniz bir alanı, ister kendin selfie’nizi snap olarak atabilirsiniz. Sol üst taraftaki şimşek işareti ise flaş özelliği taşımakta. O kısma tıkladığınızda karanlık yerlerde çektiğiniz fotoğrafları aydınlatma özelliği bulunur.

Ekranın sol altında yer alan içi boş kareye tıkladığınızda belirli kişilere gönderdiğiniz ve aldığınız snap’leri göreceksiniz. Sağ alt köşedeki üç tane düz çizginin alt alta dizildiği şablona tıkladığınızda da arkadaş listenizi göreceksiniz. Program telefonunuzdaki kişi listelerinize girip arkadaşlarınızı ekleyebiliyor. Hatta programdan memnun kaldığınız takdirde arkadaşlarınızı Snapchat kullanmaya davet dahi edebilirsiniz.

Snapchat’i kullanmaya başlayabiliriz

Sıra geldi Snapchat programında snap çekmeye. Ekranın alt tarafında ortada yer alan büyük daireye dokunduğunuzda fotoğrafı çekmiş olacaksınız. Eğer çektiğiniz fotoğrafı beğenmeyip bir daha çekmek isterseniz ekranın sol üstündeki çarpı işaretine dokunup tekrardan fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz. En sonunda bir fotoğrafta karar kıldığınızda sağ üstteki kalem şekline benzeyen ikona tıkladığınızda fotoğrafınızın üzerine yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi değişik şekiller ve eğlenceli şeyler yazıp çizebilmeniz mümkün. Kalem şekline benzeyen şeklin yanında büyük T harfi olacaktır.

Advertisement
Snapchat Nedir? Nasıl Kullanılır? Snapchat Nasıl Kullanılır?

Kaynak: pixabay.com

Buna tıkladığınızda sayfanın ortasında siyah enlemesine bir dikdörtgen çıkacak, içine yazmak istediğiniz bir not ya da başka bir şey varsa yazabileceksiniz. Bu kutucuğu fotoğrafın üzerinde parmağınızla aşağı yukarı kaydırmanız da mümkün. Bu T harfinin de yanında sticker’a benzeyen bir şekil olacaktır. Bu şekle tıkladığınızda da ”emoji” dediğimiz duygusal durumumuzu ifade edebileceğimiz şekiller olacaktır. Bin bir çeşit yüz ifadeleri(gülen surat, ağlayan surat gibi), hayvan resimleri ve yemek resimleri gibi bir çok şeyin yer aldığı bu tablodan da seçtiğiniz herhangi bir emojiyi fotoğrafın herhangi bir kısmına koyabilmeniz mümkün. Parmaklarınız yardımıyla bu emojiyi büyütüp küçültebilirsiniz de.Tabi Snapchat’in özellikleri bunlarla da sınırlı değil.

Snapchat’te kontrol sizin elinizde

Çektiğiniz snap’i göndermeden önce, Snapchat’in en güzel özelliklerinden biri olan süre kısmını kendiniz belirliyorsunuz. Yani fotoğrafı gönderilen tarafın kaç saniye göreceğini sol alt kısımdaki üzerinde rakam yazan yuvarlağa tıklayarak siz belirliyorsunuz. Daha sonra ileriyi işaret eden oka tıklayarak isterseniz belirli kişilere, isterseniz Snapchat hesabınızdaki ”hikayem” kısmına tıklayarak listenizdeki herkese gönderebilirsiniz. Hikayem kısmındaki snap’lerinizin üzerine tıkladığınızda yan tarafında göz şekli gibi bir işaret çıkacaktır, ona tıkladığınızda da gönderdiğiniz snap’lere kimlerin baktığını görebileceksiniz.

Tüm bu anlattığımız işlemlerin aynısını Snapchat’te video çekerken de yapabilirsiniz. Video snap’lerinin tek farklı özelliği yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi çektiğiniz videoları daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Snapchat’te snap atacağınız esnada ekrana basılı tutarak programın yüzünüzü tanımasını sağlayabilir, daha sonra altta çıkan video konseptlerinden birini çekebilirsiniz. Gönderdiğiniz video snap’lerden ya da fotoğraf snap’lerinden ekran görüntüsü alacak olan olursa, bu size bildirim olarak geri dönecektir.


Leave A Reply