Bataklık Servisi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Bataklık servisi nedir, nasıl bir ağaçtır? Bataklık servisinin özellikleri, yaşam koşulları nelerdir? Bataklık Servisi hakkında bilgi.

Bataklık Servisi

Bataklık Servisi; Taxodiaceae familyasının Taxodium cinsinden, Kuzey Amerika’nın güneyine özgü iğneyapraklı bataklık ağaçlarının ortak adıdır. Bazı türleri süs bitkisi, bazı türleri kerestelik ağaç olarak yetiştirilen bataklık servilerinin en iyi bilinen türü, ticari değeri olan ve Amerika bataklık servisi olarak da adlandırılan T. distichum’dur.

Bataklık servisi gençken bakışımlı ve piramit biçiminde bir ağaçtır. Olgunlaştıkça dallanıp yayılır, bakışımı ve biçimi bozulur. Tepeye doğru sivrilen gövdesi genellikle 30 m yüksekliğinde, 1 m çapındadır. Yaşlandıkça, kızılkahverengi kabuğu kül rengine döner; gövdesinin içi boşalır ve asalak bir mantarın açtığı küçük delikler nedeniyle odun değerini büyük ölçüde yitirir. Islak topraklarda büyüyen bataklık servilerinin yatay kökleri su yüzeyinin üstüne çıkarak, “diz” denen konik uzantılar oluşturur; bu dizlerin, bitkinin su altındaki köklerini desteklediği ve hava almasına yardımcı olduğu sanılmaktadır.

ABD’nin güneydoğusunda yetişen ve bataklık servisinin bir çeşidi olan, daha küçük boydaki gölservisi (T. ascendens) bazen ayrı bir tür olarak kabul edilir; bu bitkinin dallan dikey, yapraklan daha kısa ve pulsudur.

Meksika bataklık servisinin (T. mucronatum) anayurdu ABD’nin güneybatısı, Meksika ve Guatemala’dır. Daha kısa, kalıcı yaprakları ve daha iri kozalaklarıyla tanınır.

Advertisement

Leave A Reply