Becquerel Birimi Nedir? Radyasyon Biriminin Örnekleri İfadesi ve Hesabı

0
Advertisement

Radyasyon dozu birimi olan Becquerel nedir, neyi ifade eder, nasıl hesaplanır? Becquerel doz birimi hakkında bilgi ve örnekler.

Becquerel

Bir becquerel, radyoaktivite miktarını ölçmek için SI birimidir. Bir bekquerel (1Bq) saniyede 1 parçalanmaya eşittir. Becquerel (sembol Bq). Becquerel adını 1896’da radyoaktiviteyi keşfeden Fransız fizikçi Henri Becquerel‘in onuruna almıştır. Radyasyon Dozimetrisi

Becquerel

Tarihsel olarak, radyoaktivite miktarını ölçmek için orijinal birim, 1910’da tanımlanan SI olmayan bir radyoaktivite birimi olan curie (sembol Ci) idi. Radyoaktivite miktarını ölçmek için SI birimi becquerel’dir (sembol Bq). Becquerel adını Henri Becquerel’in onuruna almıştır. Rutherford (sembol Rd) ayrıca SI olmayan bir birimdir ve saniyede bir milyon çekirdeğin bozulduğu bir miktar radyoaktif malzemenin aktivitesi olarak tanımlanır. Bu birim 1946’da tanıtıldı, ancak becquerel 1975’te piyasaya sürüldükten sonra rutherfordun modası geçti.

Curie, eski bir radyoaktivite birimidir. Curie, başlangıçta bir gram radyum-226’nın bir saniyede uğrayacağı parçalanma sayısına eşdeğer olarak tanımlandı. Şu anda, bir curie becquerel kullanılarak saniyede \displaystyle 1Ci=3,7x{{10}^{{10}}} parçalanma olarak tanımlanmaktadır. Bu nedenle

\displaystyle 1Ci=3,7x{{10}^{{10}}}Bq=37GBq dir.

Advertisement

Bir becquerel çok az miktarda faaliyettir. Tipik insan vücudu kabaca 3,7 kBq (14 mg) doğal olarak oluşan potasyum-40 içerir. Ayrıca, 16 kg karbon içeren bir insan vücudu da yaklaşık 3.7 kBq karbon-14’e (24 nanogram) sahip olacaktır. Bir nükleer enerji santralinde ölçülen faaliyetler (ışınlanmış yakıt hariç) genellikle bekquerel’den daha yüksek aktiviteye sahiptir ve genellikle aşağıdaki katlar kullanılır:

  • 1 kBq (kilobecquerel) = 1E3 Bq
  • 1 MBq (megabecquerel) = 1E6 Bq
  • 1 GBq (gigabecquerel) = 1E9 Bq
  • 1 TBq (terabecquerel) = 1E12 Bq

Becquerel – Örnekleri

37 GBq (1 Ci) aktivite vermek için gerekli olan yarı ömür ve radyonüklid miktarı arasındaki ilişki şekilde gösterilmektedir. Bu malzeme miktarı, belirli çekirdeklerin bozunma sabiti olan λ kullanılarak hesaplanabilir:

\displaystyle N(atoms)x\lambda ({{s}^{{-1}}})=1Ci=3,7x{{10}^{{10}}}Bq

Becquerel

Yukarıdaki şekil 37 GBq radyoaktivite için gerekli malzeme miktarını göstermektedir. Açıktır ki, yarılanma ömrü ne kadar uzunsa, aynı aktiviteyi üretmek için gereken radyonüklid miktarı o kadar büyüktür. Tabii ki, daha uzun ömürlü madde çok daha uzun süre radyoaktif kalacaktır. Görülebileceği gibi, 37 GBq radyoaktivite için gerekli malzeme miktarı görülemeyecek kadar küçük bir miktardan (0.00088 gram kobalt-60), 1 gram radyum-226’ya ve neredeyse üç ton uranyum-238’e kadar değişebilir. .

Advertisement


Leave A Reply