Bedrich Smetana Kimdir? Ünlü Bestecinin Hayatı, Besteleri, Eserleri

0
Advertisement

Bedrich Smetana Kimdir ve ne yapmıştır? Bedrich Smetana hayatı, biyografisi, Bedrich Smetana eserleri hakkında bilgi.

Bedrich Smetana

Bedrich SMETANA

2 Mart 1824, Leitmischl — 12 Mayıs 1884, Prag

Bohemyalı bestecidir. Prag ve Pilsen’de eğitim görmüş, 1943’te müzikçi olmaya karar vermiş, Proksch’dan ders almış, onun etkisiyle, eski Avusturya İmparatoru Ferdinand’ın orkestrasında baş kemancı olmuştur. 1856’da İsveç’ te Göteborg’da öğretmenlik yapmıştır. Yurduna dönüşünde Bohemya’nın en ünlü müzikçileri arasına katılmış, bir yandan besteci, bir yandan da öğretmen ve orkestra yöneticisi olarak çalışmış, Prag’da Bohemya Tiyatrosu için bir dram okulu kurarak bu okulun yönetmenliğini yapmıştır, ömrünün son yılları mutsuzluk içinde geçmiş, önce sağır olmuş, sonra çıldırmış, bir tımarhanede ölmüştür. Smetana’nın müziği ulusallığının tipik örneğidir ve sanatçı Bohemya ulusal müziğinin kurucusu sayılır. Başlıca yapıtları: «Satılmış Nişanlı» ve «Dalibor» adlı operalar, orkestra için «Ma Vlast – Vatanım» adı altında toplanmış 6 senfonik şiir dizisi ve «Hayatımdan» adlı yaylı dörtlü.


MOLDAU

İlk yorumu: 1875 Prag.
Besteciyi önce sağırlığa ,sonra akıl dengesizliğine götüren hastalık 1874 yılında daha da artmış, aynı yılın sonlarına doğru işitme duygusunu yitirmiştir. Bu durum ince ve alabildiğine duyarlı olan Smetana için acı bir darbe olmuş, moral gücünü kaybetmemek amacıyla çalışmalarını sürdürmüş, «Ma Vlast – Vatanım» adlı altı senfonik şiirden kurulu dizi doğmuştur. Bu dizide yer alan eserler şunlardır:

1 — Vişehrad (1874)
2 — Moldau «Vlatava» (1874)
3 — Sarka (1875)
4 — Bohemyanın Orman ve Kırlarından (1875)
5 — Tabor (1878)
6 — Blanik (1879).

Advertisement

Her biri anlatım gücü ve ustalığıyla seçkinleşen bu altı eserden en tanınmışı «Moldau» veya Çek adıyla «Vltava»dır. Prag’dan geçerek Elbe’ye katılan bu akarsuyun özellikleri gerçekten olağanüstü bir şiir anlayışıyla partisyona yansımıştır. Yapıt çevresinde Smetana’nın notu şöyle: «Bu beste Moldau’nun akışını verir. İki kaynaktan çıkar akarsu; «soğuk» Moidau, «sıcak» Moldau. Her ikisi de orman ve kırlardan kıyılardan geçerek, kıyılarındaki köy türkülerini dinleyip bayramlarını görerek akar ve birleşirler. Gümüş renkli ay ışığında su perileri dans eder durmadan üzerilerinde, gururlu şatolar, saraylar, eski yapılardan kalıntılar, kayalar dizilidir çevrelerinde. Moldau köpüklenerek, genişleyerek St. Johanni’ye varır, geniş bir nehir görüntüsü alarak Prag’a ulaşır. Artık kıyısında Vişehrad kalesi yükselmiştir. Yoluna azametle devam ederek gözden uzaklaşır ve Elbe’ye katılır.» Smetana yapıtını kendi yazdığı bu programa bağlı bir dokuyla işlemiştir. Senfonik şiir edebiyatının bu çok seçkin örneğinde ayrıntılar açık ve plastik bir görüntüye kavuşmuş, bir akarsuyun geçmişi ve tablosu geniş bir esin zenginliğiyle çizilmiştir. «Moldau» ulusal Çek müziğinin unutulmaz bir anıtı olarak kalacaktır.

Bedrich Smetana

Kaynak: wikipedia.org

Kaynak – 2

Bedrich Smetana; Çek bestecidir. (Litomysl 1824-Prag 1884).

Piyanist olarak yetişti. 1848’de Prag’da bir piyano okulunun yönetimine getirildi. 1849’da ünlü piyanist Katerina Kolarova ile evlendi. 1856’da İsveç’te Göteborg Filarmoni Topluluğu konserlerini yönetti. 1861’de yeniden Prag’a döndü. 1866’da Prag’daki Bohemya Ulusal Tiyatrosu’ nun yönetimine getirildi. Aynı yıl sahnelenen ilk operası Branibori ve Cechach (Brandenburglular Bohemya’da) ile Çek ulusal operasını oluşturma çabasına girişti. Hemen ardından halk müziğinden esinlediği ikinci operası Prodana Nevasta (Satılmış Nişanlı) ile bu alandaki başeserini verdi. Kısa sürede ünü ülkesinin sınırlarını aştı.

Wagner‘in etkisinde bestelediği Dalibor 1868’de sahnelendi. 1874’te sağır olunca, Ulusal Tiyatro’daki Orkestra yöneticiliği görevini bırakmak zorunda kaldı. 1874’ten 1879’a kadar Ma Vlast (Vatanım) adıyla anılan ve opera dışındaki en önemli eseri olan altı senfonik şiirli diziyi besteledi. Bu diziyi yazdığı dönemde ayrıca Z meho vizito (Yaşamımdan) adını verdiği ünlü yaylı çalgılar dörtlüsünü yazdı. 1882 tarihi Certova Sten (Şeytan Duvarı) adlı operasından sonra geçirdiği ruhsal ve zihinsel bozukluklar sonucu yatırıldığı Prag’daki bir akıl hastanesinde öldü. Smetana, opera ve senfonik şiir alanlarında ulusal bir repertuvar yaratma başarısı gösterdi.

Öteki eseri. Orkestra Müziği: Sol Minör Piyanolu Üçlü(1856).

Advertisement


Leave A Reply