Ren Altını Operası Konusu Özeti ve Karakterleri, Richard Wagner

0

Ren Altını Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Ren Altını Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

REN ALTINI(DAS RHEINGOLD)

Metin Yazarı: Richard Wagner
Bestecisi: Richard Wagner
İlk oynanış: 1869 Münih.

Başlıca karakterler:

Alberich (Bas), Fricka (Mezzosoprano), Erda (Alto), Wotan (Basbariton), Freie (Soprano), Fasolt (Bas), Fafner (Bas), Mime (Tenor), tanrılar, dört Ren kızı.

Konusu:

Nibelungların çirkin görünüşlü kralı cüce Alberich dört Ren kızının bekçiliğini yaptığı altını çalar. Kim bu altından bir yüzük yapıp parmağına takarsa eşi olmayan bir güce kavuşacaktır. Ateş Tanrısı Loge durumu Baştanrı Wotan’a haberler. Wotan, iki korkunç dev Fasolt ve Fafner’e tanrıların barınağı «Walhalla»yı yaptırmış, karşılığında Tanrıça Freie’yi vereceğini söylemiştir. Alacaklarını istemeye gelen devler Loge’nin haberi üzerine tanrıçadan vazgeçerek emekleri karşılığının bu altınla ödenmesini isterler. Fakat Wotan anlaşmayı hatırlatarak yola koyulur. Cüce Mime bir mağarada sihirli «Tarn» başlığını yapmaktadır.

Başlığı giyen istediği kılığa girebilmektedir. Mime mağaraya gelen Wotan ve Loge’ye bu özelliği anlatır, Loge kurbağa olup olamayacağını sorar, Alberich kurbağa kılığına girdiği anda yakalanır, elindeki altın alınır. Nibelung kralı altım ele geçirenleri lanetlemiştir. Kader tanrıçası Erda’nın öğüdü üzerine Wotan devleri çağırarak onlara «Tarn» miğferini ve altını verir, Freie’yi kurtarır. Lanet kendini göstermeye başlamıştır; iki dev altın nedeniyle dövüşürler, Fafner arkadaşını öldürür. Wotan, Walhalla’dan ötürü mutludur. Tanrı Donner’e bir fırtınayla bulutları dağıtmasını emreder, sonra yavaşça beliren gökkuşağı üzerinde eşi Fricka ve tanrılarla barınağa doğru yürür. Ren kızları çaldırdıkları altının peşinden yakınmakta, tanrılar evlerine girmektedir.

Tanınmış bölümler:

«Ön müziği», «Weiche, Wotan, weiche» (Erda). «Abendlich strahlt» (Wotan), «Tanrıların Walhalla’ya yürüyüşü».

Richard Wagner

Richard Wagner; (1813 – 1883) XIX. yüzyılın ünlü Alman opera bestecisi, yazar ve eleştirmecilerindendir. Leipzig’de doğdu. Öğrenimini Dresden ve Leipzig’de yaptı, Gottlieb Müller’ den müzik öğrendi.

Wagner, müzik alanında yeni bir ses olarak göründü. Tam bir müzik eğitimi görmeden, yalnız kendi yaratıcılığı ile meydana getirdiği ilk eserlerinde şaşırtıcı bir yenilik ve güç vardı, üniversite eğitimi sırasında, çağının ünlü öğretmenlerinden Weinlig’den ders aldı. Bundan sonra kendisini tamamen müziğe vererek Magdeburg orkestrası şefliğine atandı. İlk operalarını (Die Feen ile Das Liebesverbot)ı bu sıralarda yazdı.

Wagner, kabiliyetine, eserlerinin yeniliğine rağmen uzun yıllar bir besteci olarak değil, fakat orkestra şefi olarak çalışmak zorunda kaldı. Onu, tanıtan ilk eseri «Rienzi» operası oldu. Bulwer Lytton’un bir eserinden alınan bu opera 1842’de Dresden’de oynandı. Kendi deyimiyle artık “ufuk tamamen açılmıştı.”

Bu operadan sonra Wagner’in yaratıcı çağı başladı. «Derfliegende Hollander=Uçan Hollandalı» 1843’de Dresden’de temsil edildi. Wagner ilk defa bu operasında «Leitmotiv» denilen ikinci melodik sesi denediği gibi, ses ile saz arasında büyük bir yakınlık kurdu. Bundan sonra Alman halk masallarına dönerek, hak ve hürriyet için çarpışan kahramanların hayatını operalarına konu olarak seçti. Bu yüzden Batı Avrupa’da kralların öfkesine uğrayarak bir süre İsviçre’de yaşamak zorunda kaldı. Bu sırada yazdığı «Tannhauser» operası 1845’de oynandı. Daha sonra «Lohengrin», 1850 yılında çağın ünlü virtüoz bestecisi, Franz Liszt tarafından, oynatıldı. Ünü bütün dünyayı saran Wagner, 1850 yılından sonra, Avrupa’nın başkentlerinde bir kral gibi karşılandı . Eserleri aylar ve hatta yıllar boyu opera programlarında yer aldı. Venedik’te öldüğü zaman 70 yaşındaydı ve çağının en ünlü bestecisi sayılıyordu.


Leave A Reply