Benekli Ağaç Monitörü Nasıl Bir Hayvandır? Genel Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Benekli Ağaç Monitörü nasıl bir hayvandır? Hangi bölgelerde yaşar? Ne gibi özellikleri vardır? Benekli ağaç monitörleri hakkında bilgiler.

Benekli Ağaç Monitörü

Benekli Ağaç Monitörü

Benekli ağaç monitörü olarak da bilinen Varanus similis, Squamata takımından Varanidae familyasından bir pullu kertenkele türüdür. Toplam 65 cm uzunluğu ile benekli ağaç monitörü, en küçük monitör kertenkele türlerinden biridir. Kuyruk, baştan gövdeye olan uzunluktan yaklaşık 1,5 kat daha uzundur. Popülasyonlar arasında görünüşte küçük farklılıklar gözlemlenebilir. Northern Territory’nin kuzeyinden gelen hayvanlar, gri temel renklerinde küçük, parlak noktalara sahiptir. Bazen osellüler içinde merkezi bir karanlık nokta görülebilir. Queensland örneklerinde ocelli vararkada çok büyük, her zaman merkezi bir karanlık nokta var. Bu ocelli genellikle 6 ila 9 enine sıra halinde düzenlenir. Sıraların etrafında, tek tek açık renkli pullar dönüşümlü olarak düzenlenir ve dar bir bant oluşturur. Keskin pençeleri ağaçların dallarına ve gövdelerine tırmanmaya uyarlanmıştır. Hızlı ve çevik bir hayvandır ve öncelikle kuşlar, sürüngenler, yumurtalar ve böceklerle beslenir. Ömürleri 10-15 yıldır.

Dağılım ve habitat

Tropikal kuzey Avustralya’da , Kuzey Bölgesi’ndeki Treachery Körfezi’nden Queensland’in merkezine kadar güneyde yaşarlar . Kuzeydoğuda, menzil Queensland, Cape York Yarımadası’na kadar uzanır . Ayrıca Torres Boğazı Adaları’nda ve Yeni Gine’nin güney bölgelerinde yaşarlar . Corroboree Bilabong’da çeşitli örneklerin çok sayıda görüldüğü sıklıkla bildirilmektedir.

V. similis neredeyse sadece ağaçlarda yaşar. Hem Cape York Yarımadası’nın yağmur ormanlarında hem de güneydeki tropikal kuru sklerofil ormanlarında yaşar. Yiyecek ararken , bazen yerde Varanus similis görülebilir. Orada böcekler, örümcekler ve bazen küçük deriler gibi avlarını avlar . Yaprakların altında bulabildiği hemen hemen her şeyi yer. Geceleri, benekli ağaç monitörleri ağaç oyuklarında veya ölü, gevşek ağaç kabuğunun altında uyur.

Evcil Hayvan Olarak Yetiştirme (Tavsiye Edilmez Hayvana Eziyettir)

En az 80cm x 60cm x 80cm boyutlarında bir teraryuma, sürüngenlerin tünemesi için birkaç dal ve gövdeye ihtiyacınız var, monitörün tırmanma aktivitesini en üst düzeye çıkarmak için teraryumun kenarlarını mantarla kaplamanız önerilir. Teraryumun havalandırmasının iyi olması, gündüz sıcaklığının 26 ile 29 °C arasında, gece sıcaklığının 24 °C olması ve nem oranının %60-90 olması önemlidir, gün ışığı floresan lamba veya LED , buhar lamba cıva veya diğer UV ışık kaynağı ve gevşek, emici alt tabaka.

Çiftler veya gruplar, yalnızca olası geri çekilmeleri olan büyük kafeslerde ürerler. Bir alt tabakaya veya yuva kutusuna yerleştirilmiş bir kavramada 6 ila 19 yumurta, yılda sadece bir kez. Yaklaşık 130 gün boyunca 29 °C’de kuluçkada kalır. Çok ıslak inkübe etmeyin, muhtemelen substratsız daha iyi sonuç elde edilir.

Advertisement

Leave A Reply