Bernardino Ochino Kimdir?

0
Advertisement

Bernardino Ochino kimdir ve ne yapmıştır? Bernardino Ochino hayatı, biyografisi ve reformları nelerdir? Bernardino Ochino hakkında bilgi.

Bernardino Ochino

Bernardino Ochino; d. 1487, Siena, Siena Cumhuriyeti – ö. 1564, Austerlitz, Moravya [bugün Slavkov u Brna, Çek Cumhuriyeti]), Hristiyan Reformcudur. Protestan olduktan sonra Katoliklik karşıtı görüşleriyle öbür radikal Reformcuları etkilemiştir.

1504 dolayında Fransisken tarikatına girdi. 1534’te, daha katı bir tarikat olan Kapuçinlere katıldı ve piskopos yardımcılığı yaptı (1538-42); vaiz olarak ün kazandı.

Reformları

Protestan Reformcuların yapıtlarını okuyarak tezlerini çürütmekle görevlendirildikten ve 1536’da Napoli’de İspanyol ilahiyat yazarı Juan de Valdés ile görüştükten sonra Protestanlığı benimsedi. Önceleri İtalya’nın da Reform’u benimseyeceğini umuyordu. Ama 1542’de Roma Enkizisyonu tarafından çağrılınca Cenevre’ye kaçarak Jean Calvin’in cemaatine katıldı. Orada evlenerek Protestanlığını kanıtladı. 1545’te Augsburg’da papaz oldu, ama kent Schmalkalden Savaşı’nda (1546-47) Katoliklerin eline geçince İngiltere’ye kaçtı. Kral VI. Edward dönemindeki Reform hareketinde önemli rol oynadı. Tragoedie or Dialoge of the Unjuste Usurped Primacie of the Bishop of Rome (1549; Roma Piskoposunun Haksız ve Gasp Edilmiş Egemenliği Hakkında Trajedi ya da Diyalog) adlı yapıtında bu dönemi anlattı.

Katolik Kraliçe I. Mary’nin 1553’te tahta çıkması üzerine Avrupa’ya dönerek Zürich’teki İtalyan mültecilere rahiplik etti. Ama Katolik öğretilerine karşı kaleme aldığı risaleler yüzünden orada da barınamadı. Dialogi XXX (1563) adlı yapıtını sansür yüzünden Basel’de yayımladı. Bu diyalogların birinde çokeşliliği savunması ve Üçleme karşıtı tutumu nedeniyle sürgün edildi. Aralık 1563’te Polonya’ya geçerek Tragoedie’yi Lehçe yayımladı. Katoliklerce sürüldüğü Polonya’dan Moravya’ya giderken vebadan öldü.

Advertisement

Leave A Reply