Bertil Ohlin Kimdir?

0
Advertisement

Bertil Ohlin kimdir ve ne yapmıştır? Bertil Ohlin hayatı, biyografisi, siyasi ve ekonomik kariyeri nedir, hakkında bilgi.

Bertil Ohlin

Çocukluğu ve Gençliği

Ohlin, 23 Nisan 1899’da İsveç’teki Klippan köyünde, ebeveynleri ve altı kardeşi ile birlikte büyük bir evde yaşadığı üst-orta sınıf bir ailede dünyaya geldi. Babası bölge avukatıydı ve toplumda saygın bir yeri vardı. Okulda en sevdiği ders olan matematikte mükemmel bir yetenek sergiledi. Hesaplamaları yönündeki eğilimi ve sevgisinden ötürü, ebeveynleri, “Lund Üniversitesi” nde matematik, istatistik ve ekonomi alanında bir dereceye kaydolmasını önerdi. Üniversitede Profesör Smil Sommarin ile çalıştı ve 1917’de üniversiteden çıktığında ekonomi dalında en yüksek puanı aldı.

Daha sonra bir gazetede okuduğu, Stockholm Ticaret Okulu’nda profesör olan Eli Heckscher tarafından yazılan “Dünya Savaşı’nın Ekonomik Yönleri” adlı kitabı inceleyen bir makaleden, büyük ölçüde etkilendi. Bu yüzden, çantasını topladı ve Heckscher’in rehberliğinde çalışmaya gitti; burada yalnızca bol miktarda bilgi almakla kalmadı, gelecekte de karı maksimize eden sorunları çözecek olan yayılmış ilkelerini de geliştirdi. Stockholm’de iki yıl geçirdikten sonra Harvard Üniversitesi’nden Yüksek Lisans derecesi aldı ve ardından doktora derecesini 1924’te Stockholm Üniversitesi’nden aldı.

Bertil Ohlin

Öğretmenlik Kariyeri

Kopenhag Üniversitesi’ne katılmak için başvurdu ve Ocak 1925’te profesör olarak atandı. Kopenhag’da Ohlin, beş yıl boyunca çalıştı. 1928’de Harvard’a “David Well’s Ödülü” için bir tez gönderdi. ancak aynı yıl ödülün başka bir iktisatçıya verildiğine dair bir mektup aldı. Ancak yazılarını “Harvard Ekonomik Etütleri” nde yayınlamayı teklif ettiler. Teklifin verdiği heyecandan dolayı, 1931’de makalesini bitirdi. Bu zamana kadar, Heckscher’in halefi olarak atandığı Stockholm İşletme Okulu’nda profesör olarak çalışmaya başladı.

Advertisement

Uluslararası Ticaret Teoremi

Stockholm’e profesör olarak katıldıktan sonra “Heckscher-Ohlin Uluslararası Ticaret Modeli” olarak adlandırılan Uluslararası Ticaret Teoremi üzerinde çalışmaya başladı. Teoreminde, sermayenin bol olduğu ülkelerin daha yüksek ücretler ödemek zorunda kalacağını ve dolayısıyla emeğe bağlı sanayilerin ülke ekonomisini ezeceğini belirtti.

Bu tür ülkelerin otomobiller ve kimyasallar gibi el emeğine çok fazla bağımlı olmayan çok sayıda mal üretmeleri ve emek değeri yüksek mallar ithal etmeleri uygundu. Buna zıt olarak, sermayesi düşük ve emek gücü yüksek olan ülkeler emek benzeri tekstiller ve basit elektronikler ile yoğun olarak elde edilebilecek mallar üretmeli ve sermaye yoğun olan malları ithal etmeliydi.

Bir Ekonomist Olarak Daha Sonraki Kariyeri

Bu teori ona popülerlik kazandı ve Cambridge’de konuk öğretim görevlisi olarak davet edildi. Bu ona İsveç Teorisini özetleme fırsatı sağladı ve böylece Keynes’in çalışmaları ile karşılaştırmalar yaptı. Bu noktada John Maynard Keynes ile ciddi bir tartışma yaşadığı için, özellikle de Almanya’nın ödemek zorunda olduğu savaş tazminatlarıyla ilgili olan birkaç Keynesyen teoriyle çelişiyordu.

Bertil Ohlin

Siyasi Kariyeri

1944’te 23 yıl boyunca görevini sürdürdüğü Liberal Parti’nin lideri oldu. Bu ekonomist kariyeri için bir gerileme yarattı. Liberal Parti önde gelen muhalefet partisi olduğundan, zamanını araştırmalara ayıramadı. Bir siyasi lider olarak, sosyal reformlara karşı daima olumlu davrandı.

1968’deki anayasa reformunun ardından, Ohlin 1970’te parlamentodan emekli oldu. Makaleler yazmaya ve dersler vermeye devam etti ve “Para Teorisi” ve “Enflasyon Korumalı Vergilendirme” konusunda daha fazla araştırma yaptı.

Advertisement

Ölümü ve Mirası

3 Ağustos 1979’da 80 yaşında öldü.

1933 yılında inşa edilen “Stiftelsen Bertil Ohlin” enstitüsü, araştırma ve tartışma konusunda Ohlin tarafından başlatılan çalışmaları sürdürüyor.


Leave A Reply