Besin Maddelerinin Gruplandırılması

0
Advertisement

Besin maddeleri nasıl gruplandırılır? Besin maddelerinin elde edilişlerine göre ve vücuttaki görevlerine göre gruplandırılması.

BESİN MADDELERİNİN ELDE EDİLİŞLERİNE GÖRE GRUPLANDIRILMASI

1. Hayvansal besin maddeleri: Bu gruba, hayvanlardan doğrudan elde edilen veya türetilerek hazırlanan besin maddelerini örnek gösterebiliriz. Süt ve sütten yapılan yiyecekler, et ve etten yapılan yiyecekler, kümes hayvanlarından ve yumurtadan yapılan yiyecekler, deniz ürünlerinden yapılan yiyeceklerdir.

2. Bitkisel besin maddeleri: Bu gruba, bitkilerden elde edilen yiyecekler girer. Doğrudan doğruya bitkilerden elde edilen yiyecekler veya bitkisel yiyeceklerin türevleri sayılabilir. Buğday ve diğer tahıl ürünlerinden elde edilenler, yağlı bitkilerden, baklagillerden elde edilenler ve türetilenler, diğer sebzeler ve onlardan türetilenler, meyveler, meyve suları ve türetilenler, kompostolar, reçeller ve benzerleri sıralanabilir.

Besin maddelerinin elde edilişlerine göre gruplandırılması:

Hayvansal kökenli besin maddeleri

Advertisement

Kasap etleri ve türevleri Kümes hayvanları ve türevleri Balıklar ve türevleri Süt ve türevleri Yumurtalar Hayvansal yağlar.

Bitkisel kökenli besin maddeleri

Tahıllar ve türevleri (ekmek, makarna vb), Baklagiller, Yağlı tohumlar, Sebzeler ve türevleri, Meyveler ve türevleri, Bitkisel yağlar ve türevleri vb.

BESİN MADDELERİNİN VÜCUTTA GÖRDÜKLERİ İŞLERE GÖRE GRUPLANDIRILMASI

1. Büyütücü ve onarıcı besin maddeleri: Bunların içerdikleri besin öğeleri; hayvansal ve bitkisel proteinler, madensel maddeler, vitaminler ve sudur.

2. Isı ve enerji veren besin maddeleri: Bunların içerdiği besin öğeleri; karbonhidratlar (nişasta ve şekerler), hayvansal ve bitkisel yağlar, margarinlerdir. Bu arada proteinlerin de ısı ve enerji verdikleri unutulmamalıdır.

Advertisement

3. Koruyucu ve düzenleyici besin maddeleri: Bu gruba giren besin öğelerinin başlıcaları su, madensel tuzlar ve vitaminlerdir.

Aynı sıralamayı şema hâlinde de gösterebiliriz:

besin-maddeleri-gruplari


Leave A Reply