Bozdağlar, Kar Görmek İsteyen İzmir’lilerin Buluşma Adresi

0
Advertisement

Ege Bölgesinde yer alan bir çok dağ silsilesinden oluşan Bozdağlar hakkında bilgi. Bozdağlar dan görüntüler resimler.

Bozdağ Kayak Tesisleri

Bozdağ Kayak Tesisleri

Ege Bölgesi’nde Gediz’le Küçük Menderes vadileri arasında uzanan sıradağlardır. Bozdağlar da diğer Ege Bölgesi dağları gibi doğu-batı doğrultusunda uzanır. iki ovayı kesin bir şekilde birbirinden ayırır. Uzunlukları 152 km. kadardır. Üzerlerinde doğudan batıya doğru Mehmetlidağ, Çulhadağ, Gözlübaba Dağı, Kangal Dağı, Kartal Dağı, Bozdağ, Güldağ, Çaldağ, Mahmutdağı gibi yüksek noktalar bulunur. Bunlardan en yükseği olan Bozdağ’ın adı bütün silsileye verilmiştir.

Bozdağ (2.157 m.) Ödemiş’in kuzeydoğusundadır. Buradan doğuya ve batıya doğru yükseklik azalır. (Batıda Belkahve Geçidi 367 m.; doğuda Mehmetlidağ 890 m.).

Bozdağ

Bozdağlar üzerinde birtakım yaylalar vardır. Bunlardan Gölcük Yaylası Ödemiş’in sayfiye yeridir. Burada elips şeklinde güzel bir göl bulunur. Bu göl etrafından günümüzde birkaç küçük otel bulunur. Oksijeni bol olması sebebi ile de bazı futbol takımlarının kamp alanı olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca İzmir Bozdağ ilçesinde İzmir’in tek kayak tesisleri bulunmaktadır. Kışın kısa bir dönemde açık olan Bozdağ Kayak Tesisleri kayak severlerin uğrak noktalarından birisi durumundadır.

Advertisement

Leave A Reply