Bronte Kardeşler, Eserleri Hayat Hikayeleri

0
Advertisement

İngiliz edebiyatının önemli eserleri Jane Eyre ve Uğultulu Tepeler kitaplarının yazarları Bronte Kardeşlerin hayat hikayesi, biyografileri ve diğer eserleri.

Bronte Kardeşler

Bronte Kardeşler – Eserleri Hayat Hikayeleri

Bronte Kardeşler 19. yüzyıl edebiyatında unutulmaz eserler bırakmış üç kız kardeştir. Patrick Bronte adında bir ingiliz papazın kızları olan Charlotte, Emily ve Anne Bronte Kuzeybatı İngiltere’de Thornton’da doğdu. 1820’de Yorkshire’ın doğusunda, Haworth’ta mezarlığa bakan kasvetli bir eve taşındılar. Hayatlarını biraz olsun değiştirebilen tek şey edebiyat oldu. Zamanla İngiliz Edebiyatının sayılı yazarları arasına girdiler. Branwell adında, resme kabiliyetli fakat içkiye ve esrara düşkün bir de erkek kardeşleri vardı, genç yaşta öldü.

Anne Bronte (1820-1849)

Bronte kardeşlerin en küçüğüdür. “Agnes Grey” adlı bir roman yazmış, bu eserinde öğretmenlik hatıralarını başından geçenleri anlatmıştır. Anne Bronte kitabı yayınlandıktan bir yıl sonra 29 yaşında öldü.

Charlotte Bronte (1816-1855)

Üç Bronte kardeşin en büyüğüdür. Sekiz yaşındayken ilk öğrenimi yapmak üzere Cowan Bridge’de bir kız okuluna gönderildi. En tanınmış eserlerinden biri “Jane Eyre” de bu okuldaki hayatı canlandırmış, gözlemlerini dile getirmiştir. Daha sonra Roe Head’de Miss Wooler okuluna devam etti, bitirdikten sonra üç yıl burada öğretmenlik yaptı.

Ailesinin Haworth’a yerleşmesinden bir yıl sonra, annelerinin ölmesiyle evin bütün sorumluluğu Charlotte’ye kaldı. 1841’de üç kız kardeş bir okul açarak evlerine bakabilmek, erkek kardeşlerini okutabilmek imkanı aradılar.

Advertisement

Bunun için 1842’de Emily ile Charlotte, Belçika’ya giderek Brüksel’de yatılı bir okulda yabancı diller ve okul yönetimi dersleri aldılar. 1844’te teyzelerinden kalan bir mirasla açtıkları okul, bütün çabalara rağmen tutunmadı, kapatılmak zorunda kaldı.

Bir gün Charlotte kardeşi Emily’nin gizli olarak yazdığı şiirleri ele geçirdi, çok beğendi. Bunun üzerine üç kız kardeş yazdıkları romanları ve şiirleri, birbirlerine gösterdiler. İlk şiir kitapları 1846’da Currer, Ellis ve Acton Bell diye birer erkek takma adı ile yayınlandı, fakat bir başarı sağlamadı. Ondan sonraki yıl içinde üçü de birer roman yazmayı denediler.

Charlotte’nin yazdığı “Jane Eyre” tanınıp beğenilmekte gecikmedi, yazarına büyük şöhret kazandırdı. Fakat bu sevincin yanısıra ev hayatındaki felaketler de birbirini kovaladı. 1848’de Charlotte Bronte hem kız kardeşi Emily’i, hem de erkek kardeşi Branwell’i kaybetti. Bir yıl sonra da Anne öldü.

Charlotte, 1849’da “Shirley”, 1853’de “Villette” adlı kitaplarını yayınladı. 1854’de papaz A.B. Nicholls ile evlendi, fakat birkaç ay sonra Charlotte de kardeşleri gibi öldü.

“Jane Eyre” den önce kaleme aldığı fakat yayınlamak imkanı bulamadığı “The Professor” (Sevdiğim Adam) adlı romanı ölümünden sonra yayımlandı.

Emily Jane Bronte (1918-1848)

Bronte kardeşlerin ortancasıdır. Edebiyat alanında tek romanı olan “Wuthering Heights” (Uğultulu Tepeler) adlı eseridir. Romanın yayınlandığı yıl tüberkülozdan öldü. İçine kapanık ve sessiz bir kimse olan Emily Bronte bütün hislerini bu kitapta ifade etmiştir.

Advertisement


Leave A Reply