Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Madde Madde Açıklamalı

0
Advertisement

Bulut sunucu nedir? Bulut sunucunun avantajları nelerdir? Bulut sunucular ile ilgili olarak genel bilgilerin var olduğu sayfamız.

Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Madde Madde Açıklamalı

Kaynak: pixabay.com

Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Bulut sunucuların sunduğu avantajlar

  • Donanım problemlerinden etkilenmemesi,
  • Uygun fiyatlar ile yeni nesil donanımlara ulaşım fırsatı,
  • İş sürekliliğini arttırması,
  • Yüksek performans ile çalışıyor olması,
  • Veri kayıplarını en aza düşürür.

Bulut sunucuların tüm özelliklerinden yararlanmak için çok kısa sürede kendi hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Donanım Arızasından Etkilenmez

Bulut sunucularını tercih ederek hiçbir donanım problemleri ile karşılaşmazsınız. Sunucunuzda bulunan sabit diskler, bellek ve işlemci gibi donanımlarınız tamamen sanallaştırılmış kaynaktır. Örnekle açıklarsak, sekiz işlemcisi olan sunucu kullandığınızda, yüzlerce sanal işlemcisine sahip olan bir havuz içerisinden sadece belirlenen sekiz tanesi gerçekleştirir. Karşılaşılacak en küçük problemde hemen işlemci yedeğiyle değiştirilerek çalışmaya ara vermeden devam eder. Bu problemi kimse fark etmeden hızlıca kendi içinde çözmektedir. Bu özellik diğer tüm donanımlarınızda mevcuttur. Ek olarak bulut altyapısında bulunan fiziksel donanımları oluşturan her parçanın (bellek, fiziksel işlemciler, sabit diskler, switch, UPS ve şebeke beslemeleri, soğutma sistemleri) yedeği var olduğu için bu bulut sunucularında kolay kolay oluşan problemlerden etkilenmeyeceği gibi çözümü de bir o kadar hızlı olacaktır. Sunduğu bu imkanlar sayesinde hem fiziksel sunucular ve VDS/VPS sunucusundan çok daha avantajlıdır.

Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Madde Madde Açıklamalı

Kaynak: pixabay.com

Uygun Maliyetle Sahip Olunur

Ödeme miktarlarınızı karşılaştırdığımızda ise bulut sunucuların dedicated yani fiziksel sunuculara oranla çok daha uygun fiyatlarla karşılaşmaktayız. Ortalama bir iki sunucu sığabilecekken kullanılan bulut yöntemi ile yüzlerde sunucuyu yerleştirme imkanı sağlarken, güç olarak yaklaşık %10’u kadar harcayarak çalıştırmasını sağlamaktadır. Doğal olarak bu fiyatlar işletmeye yansıyacağı gibi düşüş doğrultusunda müşterilere de yansımaktadır. Bu durum müşterilerde bulut sunucuya yönelmeyi teşvik etmektedir. Sunucunuz pasif olduğu zamanlarda saatlik ödeme sisteminde tasarruf yaratmanıza da fırsat sağlamaktadır.

Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Madde Madde Açıklamalı

Kaynak: pixabay.com

Kesintisiz Süreklilik Sağlar

Sunucunuza yeni kaynak eklenmeden bellek, depolama alanı ya da sabit depolamalarını güncellememelisiniz. Gereken bütün güncellemeyi “kullanıcı paneli” üstünden hızlıca üç dört dakikada yaparak güncellenen kaynakları çalıştırabilirsiniz. Bulut sunucu, işin sürekliliği bölümünü düşünmekte olanlar için ayrı bir fırsat olurken, fiziksel/dedicated sunucuya göre çok daha fazla uptime oranı sağlamaktadır

Bulut Sunucuların Sunduğu Avantajlar Nelerdir? Madde Madde Açıklamalı

Kaynak: pixabay.com

Yüksek Performans ile Çalışır

Yüksek verimli olan NGINX ve PHPFPM gibi sunucuya yüklü gelmektedir bulut sunucuya. Yazılım tanımlı ağlar kullanmakta olan altyapınız sayesinde bağlı olan ağda bütün veriyi yönlendirmekle görevlidir. Ekstra bir şey yapmadan sunucunuz diğer benzer özellikli sunucuya göre çok daha hızlı ve performanslıdır. Ayrıca fiyatı kullandığınız kadar hesaplandığı için gayet ekonomiktir.

Advertisement

Leave A Reply