Buzz Aldrin Kimdir? Ünlü Astronotun Hayatı ve Ay’a İniş Hikayesi

0
Advertisement

Buzz Aldrin kimdir ve ne yapmıştır? Buzz Aldrin’in hayatı, biyografisi, astronotluğa giden yol, uzay yürüyüşü ve Ay’a iniş hikayesi hakkında bilgi.

Astronot Buzz Aldrin, ayda yürüyen ilk insanlardan biriydi. O ve uçuş komutanı Neil Armstrong, 1969’da Apollo 11 ay yürüyüşünü yaptı.

Buzz Aldrin

Buzz Aldrin Kimdir?

Buzz Aldrin’in babasının ABD Hava Kuvvetleri’nde albay olması Buzz Aldrin’in uçmaya merak salmasını sağladı. Aldrin savaş pilotu oldu ve Kore Savaşı’nda uçtu. 1963’te NASA tarafından bir sonraki İkizler görevi için seçildi. 1969’da Aldrin, Neil Armstrong ile birlikte, Apollo 11 misyonunun bir parçası olarak aya yürüdüklerinde tarih yazdı. Aldrin daha sonra uzay araştırma teknolojisi geliştirmek için çalıştı ve yazar oldu, birkaç bilim kurgu romanı, çocuk kitabı yazdı.

Erken dönem

Ünlü astronot Buzz Aldrin, 20 Ocak 1930’da New Jersey, Montclair’de doğdu. Küçük kardeşi “kardeş” (brother) kelimesini buzzer (zil) olarak yanlış anladığında, “Buzz” lakabı olarak kaldı. Aldrin’de 1988’de yasal olarak ilk adını Buzz yaptı.

Annesi Marion Moon, bir Ordu papazının kızıydı. Babası Edwin Eugene Aldrin, ABD Hava Kuvvetleri’nde albaydı. 1947’de Aldrin, New Jersey’deki Montclair’deki Montclair Lisesi’nden mezun oldu ve West Point’teki ABD Askeri Akademisi’ne gitti. Disiplinliydi ve ilk sene sınıfında birinci oldu. 1951 yılında makine mühendisliğinden üçüncü olarak mezun oldu.

Advertisement

Askeri kariyer

Aldrin’in babası, oğlunun sonunda kendi uçuş ekibinden sorumlu olabilmesi için çok motorlu uçuş okuluna devam etmesi gerektiğini hissetti, ancak Aldrin bir savaş pilotu olmak istedi. Babası oğlunun isteklerine razı oldu ve Aldrin resmi olarak 1951’de Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri’ne girdi. Yine uçuş okulunda sınıfının zirvesine yaklaştı ve savaş eğitimine o yıl başladı .

Askerlik döneminde, Aldrin 51. Avcı Kanadı’na katıldı ve burada Kore’deki 66 muharebe görevinde F-86 Sabre Jets’i uçurdu. Kore Savaşı sırasında, F-86 uçakları Güney Kore’yi Kuzey Kore’deki Komünist güçlerin işgalinden korumak için savaştı. Aldrin’in kanadı, savaş sırasında 61 düşman MIG’i düşürdüklerinde ve bir ay süren muharebede düşman “öldürme” rekoru kırdı. Aldrin iki MIG-15’i düşürdü ve savaş sırasında yaptığı hizmet için Distinguished Flying Cross ile ödüllendirildi.

1953’te Kuzey ve Güney Kore arasında ateşkes ilan edildikten sonra Aldrin evine döndü. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek öğrenim gördü ve burada yüksek lisans yapmayı ve ardından test pilot okuluna başvurmayı planladı. Bunun yerine doktora derecesi aldı.

Uzay uçuşu ve Apollo 11

1963’te Aldrin, uzay uçuşuna öncülük etmek için NASA tarafından seçilen üçüncü bir grubun bir parçasıydı. Doktora yapan ilk astronottu ve uzmanlığı nedeniyle “Dr. Rendezvous” lakabını kazandı. Aldrin, uzay aracı için uzayda kenetlenme ve buluşma teknikleri yaratmakla görevlendirildi. Ayrıca uzay yürüyüşünü simüle etmek için sualtı eğitim tekniklerine öncülük etti.

1966’da Aldrin ve astronot Jim Lovell, Gemini 12 ekibine atandı. 11 Kasım – 15 Kasım 1966 uzay uçuşları sırasında Aldrin beş saatlik bir uzay yürüyüşü yaptı – o zamana kadar tamamlanmış en uzun ve en başarılı uzay yürüyüşüdür. Ayrıca, yerleşik radar başarısız olduktan sonra, buluşma yeteneklerini uçuştaki tüm kenetlenme manevralarını manuel olarak yeniden hesaplamak için kullandı. Ayrıca, daha sonra bu görevde uzayda ilk “selfie” olarak adlandırılacak olan bir fotoğrafını da çekti.

Buzz Aldrin

Buzz Aldrin – Uzayda ilk selfie

İkizler 12’den sonra Aldrin, Neil Armstrong ve Harrison “Jack” Schmitt ile birlikte Apollo 8’in yedek ekibine atandı. Tarihi Apollo 11 ay çıkarma görevi için Aldrin ay modülü pilotu olarak görev yaptı. 20 Temmuz 1969’da, ay yüzeyinde ilk adımı atan görev komutanı Armstrong’un ardından ayda yürüyen ikinci adam olarak tarih yazdı. Ay yürüyüşü boyunca toplam 21 saat geçirdiler ve 46 kilo ay kayası ile döndüler. Televizyonda yapılan yürüyüş, 600 milyon kişi tarafından izlenerek dünyanın en büyük televizyon seyircisine ulaştı.

Advertisement

Dünya’ya güvenli bir şekilde dönmeleri üzerine Aldrin, Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası ve ardından 45 günlük uluslararası iyi niyet turu ile ödüllendirildi. Diğer onurlar arasında Asteroid “6470 Aldrin” ve “Aldrin Crater” isimli ay krateri vardır. (İsmi ayda bir kratere ve bir asteroide verildi) Aldrin ve Apollo 11 mürettebat arkadaşları Armstrong ve Michael Collins de 2011 yılında Kongre Altın Madalyası’nı aldı ve Apollo 11 mürettebatı California’daki Hollywood Walk of Fame’de dört yıldızla onurlandırıldı.

Sonraki Kariyeri

Mart 1972’de, 21 yıllık hizmetin ardından Aldrin aktif görevinden emekli oldu ve yönetim görevinde Hava Kuvvetlerine geri döndü. Daha sonra 1973 otobiyografisinde NASA ile geçirdiği yıllardan sonra depresyon ve alkolizmle savaştığını ve boşandığını açıkladı.

Huzuru yeniden keşfettikten sonra Aldrin, uzay teknolojisindeki gelişmeleri incelemeye başladı. Mars’a “Aldrin Mars Cycler” olarak bilinen görevler için bir uzay aracı sistemi tasarladı ve modüler bir uzay istasyonu, Starbooster yeniden kullanılabilir roketleri ve çok mürettebat modüllerinin şemaları için üç ABD patenti aldı.

Ayrıca uzay eğitimini, keşiflerini ve uygun fiyatlı uzay uçuşu deneyimlerini geliştirmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ShareSpace Vakfı’nı kurdu. 2014 yılında, kar amacı gütmeyen STEAM Eğitimine (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) odaklanmayı yeniledi ve uzay hakkında bilgi edinmek için anaokulundan 8. sınıfa kadar çocuklara ilham verdi.

Ağustos 2015’te resmi web sitesine göre Florida Tech’te “Mars gezegeninde kalıcı bir insan yerleşimi vizyonunu geliştirmek için” Buzz Aldrin Uzay Enstitüsü’nü kurdu.

Aldrin ayrıca, 2010’da yıldızlarla dans etmekle yarışmak da dahil olmak üzere dünya çapında üst düzey bir astronotun hala bazı etkileyici hareketlere sahip olduğunu gösterdiği dersler vermeye ve televizyonda yer almaya devam etti. Ayrıca The Simpsons, 30 Rock ve The Big Bang Theory’de konuk oyuncu olarak yer aldı ve Transformers: Dark of the Moon (2011) filminde bir minyatürü vardı.

Ayrıca, ikonik astronot, hip-hop sanatçıları Snoop Dogg ve Talib Kweli ile işbirliği yaparak gençlere uzay araştırmalarını teşvik etmek için “Roket Deneyimi” şarkısını yarattı. Müzik yapımcısı Quincy Jones ve rapçi Soulja Boy’un yer aldığı şarkının ve videonun satışından elde edilen gelirden, ShareSpace yararlanıyor.

Kasım 2016’da Aldrin, Yeni Zelanda’daki bir hastanede tedavi edilmek üzere tıbbi olarak tahliye edilmesi gerektiğinde Antarktika’da bir turistik gezideydi. Web sitesinde yer alan bir açıklamada, durumunun stabil olduğu ve tedavisinin iyiye gittiğinden bahsedilmişti.

Kitapları

Daha sonraki kariyerinde Aldrin üretken bir yazar oldu. İlk otobiyografisine Dünya’ya Dönüşe ek olarak, 2009’da kitap raflarına çarpan bir anı olan Magnificent Desolation’ı yazdı – tam zamanında tarihi ay inişinin 40. yıldönümü için. Ayrıca Ay’a Ulaşmak (2005), Yıldızlara Bak (2009) ve Mars’a Hoş Geldiniz: Kızıl Gezegende Bir Ev Yapmak (2015); John Barnes ile birlikte yazılan The Return (2000) ve Tiber with Encounter (2004) gibi bilim-kurgu romanları; ve Ay’dan inişin tarihsel bir açıklaması olan Dünyadan Erkekler (1989). 2016’da “Ay’da Yürüyen Bir Adamdan Hayat Dersleri: Hiçbir hayal ulaşılmaz değildir”i yayınladı.

Kişisel hayat

Aldrin üç kez evlendi. O ve ilk eşi aktris Joan Archer’ın birlikte üç çocuğu vardı – James, Janice ve Andrew. İkinci karısı Beverly Zile idi. 1988’de Sevgililer Günü’nde üçüncü karısı Lois Driggs Cannon ile evlendi. 2012’de boşandılar.

Advertisement


Leave A Reply