Bytom Nerededir? Bytom Şehri Hakkında Bilgiler ve Bytom Tarihçesi

0
Advertisement

Polonya’da bulunan Bytom hakkında bilgiler. Bytom şehri coğrafi yeri, özellikleri ile birlikte Bytom şehrinin tarihi ve Bytom doğumlu ünlü şahsiyetler.

Bytom - Polonya

Bytom – Polonya (Kaynak : wikipedia.org)

Bytom güney Polonya’nın Silezya Voyvodalığında bulunan bir şehirdir . Chorzów ve Zabrze gibi diğer yakın şehirlerle birlikte Yukarı Silezya Büyükşehir Birliği’nin bir parçasıdır. Bytom Dükalığı’nın Piast düklerinin eski koltuğu olan Yukarı Silezya’nın tarihi bölgesindeki en eski şehirlerden biridir . 1532 yılına kadar Silezya Piastlarının elindeydi ve daha sonra Hohenzollern hanedanına aitti . 1623’te Donnersmarck ailesinin elinde bir Freie Standesherrschaft idi . 1742’den 1945’e kadar şehir, Prusya ve Almanya sınırları içindeydi ve yerel sanayi bölgesinin ekonomik ve idari merkezi olarak önemli bir rol oynuyordu .

1938’de Kırık Camlar Gecesi sırasında Naziler Bytom sinagogunu yaktı. 1942’de Bytom Yahudi topluluğu tasfiye edildi ve üyeleri Auschwitz toplama kampına ilk nakledilen kişilerdi .

Savaştan sonra, Polonya Halk Cumhuriyeti, Bytom’u  bölgede ağır sanayinin sürekli gelişimini teşvik etti. 1989’dan sonra şehir, terkedilmiş ve harap binalar tarafından rahatsız edilerek sosyo-ekonomik bir gerileme yaşadı. Yoksulluk Bytom’da yaygın ve nüfus 1999’dan beri hızlı bir düşüş gösteriyor ve bu da birkaç yerlinin şehri hayalet kasaba olarak tanımlamasına neden oluyor . Ancak Bytom, bölgedeki kültürel, endüstriyel ve eğlence haritasında önemli bir yer olmaya devam ediyor.

Tarih

1136’da Bitom , 1450’de Beuthen olarak bilinen Bytom, Yukarı Silezya’nın en eski şehirlerinden biridir . 1254’te Germen şehir haklarını almış ve stratejik konumu nedeniyle büyümüştür. 1259 yılında Moğolların saldırısına uğradı .

Bytom aslen Polonya Krallığına aitti ve 1281-1355 yılları arasında Slav Dükalığı’nın tahtı oldu. 1289’da Bohemya Krallığı tarafından yönetildi. Bölgeye gelen Alman yerleşimciler nedeniyle şehir yavaş yavaş Almanlaşıyordu. 1526’da Avusturya Habsburg Monarşisine geçti ve bu da Almanca konuşanların etkisini artırdı. Şehir 1742’de Silezya Savaşları sırasında Prusya Krallığı’na , 1871’de Germen İmparatorluğu’nun bir parçası oldu . 1945’te Potsdam konferansı sonucunda Polonya’ya devredildi .. Alman nüfusu büyük ölçüde Polonya ve Sovyet orduları tarafından kovuldu ve II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Polonyalılar tarafından değiştirildi .

Advertisement

Bytom ortalama olarak post-endüstriyel bir şehirdir . Yukarı Silezya’nın sembolü olan mavi alanda sarı kartalın da yer aldığı arması ile temsil edildiği gibi, endüstrisi madencilikle yakından bağlantılıydı . Ancak, bugün kömür madenlerinin çoğu kapalı, çelik fabrikaları ise yavaş yavaş öğütme işlemini durduruyor. Şehir, profilini sanayiden hizmete aktarmakta zorlanıyor. Bytom, aşağı yukarı aynı sorunları olan iki şehirle işbirliği yapıyor:

Bytom Doğum Ünlü Şahsiyetler

 • Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665?-1734), Polonyalı besteci ve müzisyen
 • Adolf Kober (1879-1958) – haham ve tarihçi
 • Max Tau (1897-1976), Yahudi asıllı Alman yazar
 • Henry J. Leir (1900-1998), Amerikalı finansçı, sanayici ve hayırsever
 • Bogdan Parocki , Polonyalı opera sanatçısı
 • Edward Szymkowiak (1932-1990), Polonyalı kaleci
 • Józef Szmidt , Polonyalı atlet , üç adım atlama uzmanı
 • Jan Liberda , Polonyalı futbolcu
 • Wiesław Ochman , Polonyalı opera sanatçısı
 • Jan Banaś , Polonyalı futbolcu
 • Walter Winkler , Polonyalı futbolcu
 • Zygmunt Anczok , Polonyalı futbolcu
 • Leszek Engelking , Polonyalı şair, yazar, edebiyat eleştirmeni, dilbilimci ve çevirmen
 • Waldemar Legien , Polonyalı judocu
 • Paul Freier , Alman futbolcu

KISA BİLGİ NOTU İSTEYENLERE

Bytom, Polonya’nın güneybatısında, Katowice Yönetim Birimi’nde kent. Önemli bir endüstri (metal ürünleri, mobilya) merkezidir. Kent yöresindeki kurşun, demir, çinko madenleri 12. yüzyıldan bu yana işletilir. 1526-1742 arasında Habsburgların elinde bulunan kent, 1742’de Prusya topraklarına katıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yapılan halk oylamasında, halk Polonya’ya katılma yönünde oy kullandıysa da, Almanya kenti elinde tuttu. 1945’te, Potsdam Konferansı ile Polonya’ya bırakıldı.


Leave A Reply