Çalı Nedir? Çalıların Özellikleri ve Türleri Nelerdir? Çalı ile Ağaç Arasındaki Farklar

0
Advertisement

Çalı nedir? Çalılar nasıl tanımlanır? Çalı türleri ve çalıların özellikleri nelerdir? Ağaçlar ile çalılar arasındaki farklar nelerdir? Çalılar hakkında genel bilgiler.

Çalı, ağaç veya bitki kelimeleri, arkadaşlarımız veya akrabalarımız arasında rahat bir şekilde konuştuğumuzda, yaygın olarak konuşma dilinde kullanılır. Bununla birlikte, bir çalı, küçük bir ağaçtan çok daha fazlasıdır ve kesin tanımını ve bir çalıyı bir ağaçtan gerçekte neyin ayırt ettiğini bilmek faydalıdır.

Çalı

Kaynak: pixabay.com

Çalılar nedir ve özellikleri nelerdir?

Bir ağacı çalıdan ayıran tek şeyin büyüklüğü olduğunu düşünmek çok yaygın bir hatadır. Bu nedenle, bahçıvanlık veya botanik bilgisi olmayanların çoğu, yüksekliği iki metreden fazla olan türlere ağaçlara, ara türlere çalılar, bitkilere ise genel olarak daha küçük olan otsu olanlara denir. Neyse ki çalı özellikleri çok daha somut ve tanımlanması kolaydır.

Başlangıç ​​olarak, en hızlı tanımlanan özelliklerden biri olma eğiliminde olmasına rağmen, bir çalıyı tanımlayan şey onun boyutu değildir. Yani çalıların ne kadar büyük olduğundan bahsedecek olursak 6 metreye, hatta bazı durumlarda daha da fazla yüksekliğe ulaşabildiklerini söyleyebiliriz. Bununla birlikte, genel olarak, boyutu genellikle çok daha küçüktür.

Bir çalı, odunsu tipte bir bitki türüdür , yani gövdeleri ve sert ve sert, odunsu dalları vardır, bu da yapısını ağaçlar gibi tek bir gövde üzerinde değil , zaten tabanından ayrılan dallarla yükseltir. zemin seviyesinde veya hatta altında.
Çalıların bir diğer özelliği de geliştirdikleri çok sayıda kök ve düşük yüksekliklerden ne kadar yoğun olduklarıdır, bu da onları çit olarak ve bahçecilikte boşlukları sınırlamak için çok popüler hale getirir. Bununla birlikte, bu özellikler, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, türden türe büyük farklılıklar gösterir. İklim değişikliklerine karşı büyük direnç gösteren türler olduklarını da belirtebiliriz.

makilik

Kaynak: commons.wikimedia.org

Çalı Türleri

Konuştuğumuz alana bağlı olarak, çalıları farklı şekilde sınıflandırabiliriz. Bir sınıflandırma, çiçekli çalıları onları üretmeyenlerden ayırt etmekten oluşur, diğer bir fark ise çok yıllık çalılar ile yaprak döken çalılar arasındaki farktır . Yeşil bir alan hazırlamak istediğimizde, hangilerinin hızlı büyüyen çalılar , hangilerinin daha yavaş büyüyen çalılar olduğunu düşünmek de yaygındır .

Advertisement

Ancak çalı türlerini tanımlamak için en çok kullanılan sınıflandırmalardan biri, onları büyüklüklerine göre ayıran sınıflandırmadır. Tırmanma çalıları , bu yapının etrafında büyüyen, farklı şekillerde üzerine yaslanmak için kullanmak için bir yüzeye veya bir tür desteğe ihtiyaç duyanlardır. Pergolaları, cepheleri, duvarları ve her türlü yüzeyi süslemek için çok popülerdirler. Çoğunluk olan tırmanmayan çalılar bu yardıma ihtiyaç duymazlar ve kendi kendilerini geçindirebilirler.

Çalı Çeşitleri ve Bazı Çalı İsimleri ve Örnekleri

Açelya
Açelyalar, Rhododendron cinsinin bitkileridir . Bunlar, yüksekliği nadiren 50 cm’yi geçen ve Asya kökenli küçük, yaprak dökmeyen çalılardır. Bunlar beyaz, kırmızı veya sarı çiçekleri için çok değerli, çok çarpıcı ve dekoratif olan bitkilerdir. -2 ºC veya -3 ºC’ye kadar donlara dayanıklı yarı gölge türlerdir, bu nedenle genellikle hafif soğuk iklimlerde kullanılırlar.

Ortanca

Ortanca
Ortanca adıyla çok daha iyi bilinen Hydrangea macrophylla, şu anda yaygın olarak yayılmasına rağmen, Japonya’da ortaya çıkan 3 metre yüksekliğe kadar bir çalıdır . Açelya gibi, çarpıcı beyaz, kırmızı ve pembeden oluşan büyük salkımlarda gruplandırılmış olarak ürettiği çiçekleri için çok popülerdir. Ayrıca açelya gibi yarı gölgeyi tercih eder ve hafif donlara karşı dayanıklıdır.

lavanta

Kaynak: pixabay.com

Lavanta
Genellikle lavanta, lavanta veya lavanta olarak adlandırılan Lavandula cinsinin bitkileri, yaklaşık 60 tür içeren bütün bir cinstir. Büyümek için çok az bakım gerektiren yabani bir çalıdır ve herhangi bir alana hoş ve kusursuz bir aroma getirecektir. Aynı zamanda, yapraklarının infüzyonlarında çok takdir edilen tıbbi özellikleriyle de öne çıkıyor.

Diğer Çalı İsimleri : Gardenya, Kamelya, Ebegümeci, Celindo, Begonvil, Abelia, Çin gülü

Advertisement

Ağaç ve Çalı Arasındaki Fark

Bir ağacı çalıdan ayırmaya gelince belirleyici özellik, daha önce bahsettiğimiz gibi yükseklik değil, gövdedir. İkincil dalların belirli bir yükseklikten başladığı tek bir gövdesi varsa, bir ağaçtır, tabanından zaten dallanmışsa, bir çalıdır.

Zeytin ağacı gibi, insanların ağaçsı bir şekle bürünmeleri ve böylece daha fazla meyve vermeleri veya belirli estetik kanonlara uymaları için budama ve değiştirme yaptığı bazı türler olduğu dikkate alınmalıdır.


Leave A Reply