Çam Poleni, Testosteron Seviyelerini Arttıran Bitkinin Sağlık İçin Faydaları

0
Advertisement

Çam poleni sağlık faydalarından yararlanmak için nasıl kullanılır, ne gibi faydalar sağlar? Testosteron seviyelerini arttırır mı?

Çam Poleni

Çam poleni testosteron seviyelerini yükseltmek isteyen erkekler arasında popülerlik kazanıyor. Tipik olarak takviye formunda alınan toz madde, İskoç çamı (Pinus sylvestris) ve Çin kızıl çamı (Pinus massoniana) gibi ağaç türlerinin çam kozalağının erkek kısmından boşaltılan tanelerden oluşur.

Çam Poleni

Çam poleni genellikle “süper gıda” olarak adlandırılır ve birçok vitamin, mineral, antioksidan ve amino asitin en üst kaynağı olarak lanse edilir. Ancak çam poleninin besin içeriği hakkında çok az şey bilinmektedir. Ve herhangi bir sağlık avantajını destekleyen bilim zayıftır.

Sağlık yararları

Çam poleni iyileşmeyi teşvik etmek ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sorunlara karşı korunmak için kullanılır:

  • Akne
  • egzama
  • akşamdan kalmalık
  • Kalp hastalığı
  • Yüksek kolestorol

Çam poleni ayrıca bağışıklık sistemini uyarmak, beyin sağlığını arttırmak, detoksu desteklemek, kilo kaybını teşvik etmek, ağrıyı hafifletmek ve bazı kanser türlerini önlemek için kullanılır.

Advertisement

Dahası, çam poleni bazen vücudunuzun stresin olumsuz etkilerine karşı direncini arttırmak için kullanılan doğal bir madde olan adaptojen olarak pazarlanmaktadır.

Bu faydalardan herhangi birini destekleyen bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır. Birkaç önemli alandaki çam poleninin potansiyelini araştıran sınırlı kemirgen çalışmaları vardır.

Artan Testosteron

Çam poleninin testosteron hormonunu içerdiğini ve çam poleni takviyeleri almanın testosteron seviyelerinde bir düşüşle mücadele eden erkeklere fayda sağlayabileceğini öne sürülüyor. Çam poleni alan birçok erkek, atletik performans, kas kütlesi, cinsel işlev artışı ve enerji ve libido artışı gibi faydalar sağlayabileceğine inanmaktadır.

Bununla birlikte, testosteron ve çam poleni arasındaki ilişkiyi araştıran sadece birkaç çalışma vardır. Bu raporları yayınlayan araştırmacılar, sadece İskoç çam polenindeki testosteron konsantrasyonunu inceliyorlardı. Ancak, çam poleninin testosteron seviyelerini artırmaya çalışan erkeklere herhangi bir fayda sağlayıp sağlamadığını kesin olarak bilmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çam Poleni

İnflamatuar Avantajlar

Sınırlı çalışmalar, çam poleninin antioksidan ve antienflamatuar faydaları olabileceğini düşündürmektedir. Fareler üzerinde yapılan sınırlı bir çalışma, çam poleninin artrit gibi kronik enflamatuar bozuklukların tedavisinde yardımcı olabileceğine dair erken kanıt sağlamıştır.

Advertisement

Ancak test tüplerinde ve kemirgenlerde yapılan çalışmalar genellikle sadece daha fazla çalışmanın gerekli olup olmadığının belirlenmesinde yardımcı olur. Bu nedenle, çam poleninin insanlarda herhangi bir tıbbi durumun tedavisinde herhangi bir potansiyeli olup olmadığı belirsizdir.

Yaşlanma karşıtı

Fareler üzerinde yapılan ve Oxidative Medicine and Cellular Longevity’de yayınlanan küçük bir çalışma, çam poleninin yaşlanma belirteçleriyle mücadele potansiyelini araştırdı. Çalışma yazarları, çam poleninin yaşlanma sürecini yavaşlatma ve insanlarda yaşa bağlı hastalıkları hafifletme potansiyeline sahip olabileceği sonucuna vardı. Ancak bu araştırma alanı ilk aşamalarındadır ve insanlarda herhangi bir potansiyel olup olmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Hastalıkların Önlenmesi

Frontiers in Pharmacology’de 2016 yılında yayınlanan bir raporda, araştırmacılar Song Hua Fen’i (geleneksel Çin tıbbında kullanılan bir çam poleni ürünü) içeren bitkisel bir formülün hepatik fibroz adı verilen bir karaciğer sorununun önlenmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar buldular. Bu çeşit çam poleni, ABD’de bulunan çam poleni ürünlerinde tipik olarak bulunandan farklı bir çam türünden elde edilmiştir.

Bazı ön çalışmalar, Çin kızıl çamından ekstrakte edilen maddelerin, anti-tümör etkileri ve oksidatif strese karşı koruma gibi bazı sağlık yararları sunabileceğini, İskoç çamının özleri kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu çalışmaların hiçbiri özellikle çam poleninin etkilerini test etmedi.

Olası yan etkiler

Çam poleni, güvenli olduğuna inanmanıza neden olabilecek ağaçlardan elde edilir, ancak klinik araştırmalar olmadan herhangi bir takviye gibi, olası yan etkiler ve güvenlik hakkında çok az şey bilinir. Çam alerjiniz varsa çam poleni ürünlerini almayın, çünkü alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

Ayrıca, diğer hormonlar gibi, testosteron seviyeleri belirli bir aralıkta kalmalıdır ve çam poleni takviyeleri kullanmanın hormon seviyenizi çok yüksek hale getirme ve kardiyovasküler problemler, prostat kanseri riski, akne, uyku apnesi ve düşük sperm sayısı gibi yan etkilere yol açma riski vardır.

Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar, gençler çam poleni almamalıdır.

Dozaj ve Hazırlık

Çam poleni veya ilgili ürünler için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Sizin için doğru doz (varsa) yaşınız ve tıbbi durumunuz dahil olmak üzere faktörlere bağlı olabilir.

Bunu veya herhangi bir takviyeyi almadan önce daima sağlık uzmanınızla konuşun, çünkü diğer ilaçlara veya başka bir durumun tedavisine müdahale edebilir.

Testosteronu arttırmanın başka doğal yolları var mı?

Yaşlandıkça testosteron seviyeniz doğal olarak düşer. Çam poleni, denemeyi düşündüğünüz bir şeyse testosteron seviyelerinizin düşmesini engelleyebileceğine dair bir kanıt olmasa da, sağlık uzmanınıza danışın. Hormon seviyenizi kontrol edebilir, artıları ve eksileri tartmanıza yardımcı olabilir ve sizin için uygun olup olmadığını tartışabilirler.

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir. Bunlar düzenli egzersiz yapmak, bol miktarda uyku almak, sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve / veya korumak, alkol alımınızı sınırlamak ve stresinizi kontrol altında tutmaktır.

Advertisement


Leave A Reply