Çanakkale Savaşı ve Çanakkale Ruhu Hakkında Kompozisyon

66
Advertisement

Çanakkale ile ilgili kompozisyon. 1915 Çanakkale Deniz Zaferi ile ilgili, Çanakkale ruhu ile ilgili kompozisyon. Çanakkale Savaşı ile ilgili kompozisyon

Çanakkale Zaferi Resimleri

Çanakkale İle İlgili Kompozisyon

Destan Çanakkale

Çanakkale 20 yüzyılın en büyük destanlarından birisi olarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin birliği ve geleceği açısından bir savaş yoktur ki Çanakkale Zaferi kadar önemli olsun. Çanakkale her Türk gencinin bilmesi ve özümsemesi gereken bir gerçektir.Çanakkale Zaferi; Fatih’in İstanbul’u fethi gibi yüzyıllar geçse dahi unutulmayacak bir destan olarak kalmaya devam edecektir.

Çanakkale Zaferi Resimleri

Çanakkale zaferi aslında sadece Türk dünyası için önemli bir zafer değildir. Yayılmacı, sömürgeci ve ya emperyalist ne denirse densin başka milletleri toprakları sömürme üzerine kurulu düzenlere karşı bir zaferdir aslında Çanakkale. Mustafa Kemal Atatürk’ün dahiyane yönetimi ile elde edilmiş olan Çanakkale Zaferi o dönemde bağımsızlık savaşı veren dünyaya da örnek olmuş umut vermiş ve bu umut dalgası Kurtuluş Savaşımızın nihayete ermesi ile zirveye çıkmıştır.

Advertisement

Çanakkale iyi ile kötünün varlık ile yokluğun amansız bir savaşıdır aslında. Çökmek üzere olan bir imparatorluğu paylaşmak isteyen kuvvetlere karşı verilmiş fevkalade zorlu şartlar altında elde edilmiş bir zaferdir. Çanakkale ruhu aslında Türklerin içerisinde yaşatmış olduğu bağımsızlık özgürlük ruhunun dışa vurulmuş halidir. Çanakkale ruhu yaralı durumdaki düşman askerini kendi askerlerine iade edebilecek kadar en zorlu savaş ortamında insanlığını yitirmemiş asil insanların zaferidir.

Çanakkale Savaşı

Çanakkale Zaferini yaşamak için Çanakkale’deki şehitlikleri ziyaret edenler ve ya Çanakkale Zaferi ile ilgili herhangi bir kitap okuyanlar her seferinde şaşırmaktadırlar. Çanakkale’de gerçekleşen mucize tadındaki olaylar insanı hayrete düşürmeye devam etmektedir. 1915 yılında gerçekten insanüstü doğaüstü bir savaş yaşanmıştır. Bunu sadece biz değil her sene ülkemizi Çanakkale Zaferi vesilesi ile ziyaret eden Anzaklar da hissetmektedir. Onlarda dedelerinin Çanakkale’de savaştıklarını unutmamış Çanakkale’de olan bitenin farkında bir vaziyette saygılarını sunmak için bir vesile bularak ülkemizi Çanakkalemizi ziyaret etmektedirler.

Tekrar yeni bir Çanakkale Zaferine ihtiyacımız olmaması için bu ülkede yaşayan her ferdin bu ruh ile çalışması ve ülkemizin müreffeh zeviyelere ulaşması için çalışması yeterli olacaktır. 1915 Çanakkale Deniz Zaferinin Türk gençliğine verdiği ilhamdan kuvvet alarak çok çalışması gerekmektedir.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.

Advertisement


66 yorum

 1. bu kompozisyon gerçekten sınavımda çok işime yarayacak ve çok güzel anlatmışsınız ağladım , çok duygulandım

 2. bence harika olmuş. kompozisyon ödevime çok işe yaradı. bakalım öğretmenlerimiz ne diyecekler:)

 3. Çpk beğendim. Katılavağım yarışma için çok güzel bir ilham kaynağı oldu. Bu siteyi herkese tavsiye edeceğim

 4. Ödevim yok bana lazım değil.Buayı öylesene açtım ama çok uzun,çok anlamca,çok açıklayıcı ve en önemliside bunu yapana tebrik ediyorum.Her insan yazı yazar ama bu kadar da güzel yazamaz.

 5. çok teşekkür ederim yazanın eline sağlık. inşallah sınavda Çanakkale hakkında kompozisyon ister dua edin benim için lütfen 🙂

  • çoooooooooooooook güüüüüüüüüüüüüüzelllllllllllllllll ollllllllllllllmuşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

 6. ZAFERİN ADI ÇANAKKALE

  çanakkale savaşı fatihin istanbulu alması kadar önemli bir savaştır. asla unutulmayacak önemli bir zaferdir.
  çanakkale zaferi 20. yüzyılın en büyük zaferi olarak tarihe geçmiştir.

  çanakkale zaferi fevkalade zorlukların üstesinden gelinipde kazanılmıştır.çanakkale ne bir destan ne de bir efsanedir. o bir gerçektir. çanakkale uğruna ölmeye giden ve almadan ölmeyen türk yiğitlerimizin bize en büyük armağanıdır çanakkale.
  . 18 mart 1915yılında adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır bu zafer. ayrıca osmanlı nın son zaferi yeni kurulacak türk devletinin temellerinden biridir çanakkale zaferi. bu zafer her türk askerinin kanının son damlasına kadar savaşıp ‘bu topraklar bizimdir, çekilin gidin’ demesidir.

  tarihi şan ve şerefle dolu olan türk milleti yine büyük bir zafer kazanmıştır’ÇANAKKALE ZAFERİ’.

 7. cemile emir on

  Çok sag olun çok işime yaradı dil ve anlatım performans ödevimdi hoca yüz verdi çok sağ olun bunu yazanın kalemi altın olsun ne insanlar var türkiyede bazıları Atatürkümüzü bilmez bazılarıda yazdıkca yazar gurur duyuyorum böyle türk gençleriyle … ☺☺☺

Leave A Reply