Cankurtaran Nedir? Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları, Çalışma Ortamı

0
Advertisement

Cankurtaran nedir, nasıl bir meslektir? Cankurtaran ne iş yapar, görev ve sorumlulukları, çalışma ortamı nasıldır?

Cankurtaran

Cankurtaran olarak çalışma fikri, sahilde bronzlaşmış, kaslı ve güzel olan, cüretkar kurtarmalar yapan yakışıklı erkeklerin ve muhteşem kızların imajını uyandırabilir. Gerçekte, elbette, iş televizyonda tasvir edilenden oldukça farklı. Cankurtaranlar her boyutta ve şekilde olabilir ve sahilde olduğu gibi içeride de çalışırlar. Bununla birlikte, insanları güvende tutmayı içerdiği için son derece önemli bir iştir.

cankurtaran

Cankurtaranlar, insanların yüzdüğü hemen hemen her yerde çalışan uzman yüzücülerdir. Yüzerken boğulan veya yaralanan bir kişiyi nasıl kurtaracaklarını bilirler ve gerekirse suni teneffüs yapabilirler. Bakımları altındaki tüm insanları yakından takip ediyorlar. Bir cankurtaranın işinin büyük bir sorumluluğu vardır.

Cankurtaran ne iş yapar?

Bir cankurtaran, yüzücülerin güvenlik kurallarına uyduğundan ve kimsenin sorun yaşamadığından emin olmak için bir dinlenme tesisini veya plajı izler.

Genel olarak, bir cankurtaran, yüzücülerin güvenlik kurallarına uyduğundan ve kimsenin sorun yaşamadığından emin olmak için bir dinlenme tesisini veya bir plajı izler. Genellikle su ve yüzme alanını iyi gören uzun bir sandalyeye oturur. Dürbün bazen gereklidir ve dışarıda çalışıyorsa, genellikle büyük bir şemsiye onları güneş yanığından korur. Dışarıda çalışan cankurtaranlar ayrıca köpekbalıkları, denizanaları veya vatozlar gibi tehlikeler ve ayrıca tehlikeli dalgalar ve deniz altı akıntıları için sahili izlemelidir.

Advertisement

Cankurtaranlar, yaşlılar veya çocuklar gibi belirli gruplar için faaliyetler tasarlamaktan ve kullanılan ekipmanların düzenli ve iyi durumda tutulduğundan emin olmaktan sorumludur. Bazen spor ekipmanlarının bakımını yaparlar, genellikle havuz alanını temiz ve güvenli tutmakla görevlidirler ve bazen havuz bakımından sorumludurlar (örneğin, klor ve havuz kimyasalları eklemek).

Cankurtaranlar bazen yüzme dersleri verir veya güvenlik dersleri verir. Ekipmanı kullanmanın ve insanları yüzme güvenliği kuralları konusunda eğitmenin uygun yollarını gösterebilirler. Yüzücü yeterliliğini değerlendirmeli ve yüzücülerin kendi beceri seviyelerinin ötesinde bir su derinliği alanında olmadığından emin olmaları gerekir. İşlerinin son derece önemli bir parçası güvenliktir. Cankurtaranlar kurtarma ve ilk yardım teknikleri konusunda eğitilmiştir. Yüzücülere güvenlik kurallarını açıklamalı ve bunları uygulamalıdırlar. Bir kaza veya olası boğulma meydana gelirse, gardiyanlar ilk yardım, kurtarma nefesi veya suni solunum uygulamalıdır.

cankurtaran

Bir cankurtaranın çalışma ortamı nasıldır?

Cankurtaranlar hem iç hem de dış mekanlarda çalışır. Bunlar arasında okullar ve spor bölümleri, spor dernekleri, toplum merkezleri, yaz kampları, belediye parkları, dinlenme tesisleri, plajlar, tatil köyleri ve sağlık kulüpleri olabilir. Hastanelerde ve yatılı tedavi tesislerinde çalışma, özel ihtiyaçları olan veya yaşlılara yardım etme fırsatları da vardır.

Cankurtaranlar uzun süre güneşe maruz kalabilir ve rüzgar ve sert hava da bir faktör olabilir. Mevsimsel dalgalanmalar, daha sıcak havalarda daha fazla istihdam fırsatıyla birlikte işyerini etkiler ve iş genellikle yarı zamanlıdır. İş yeri genel olarak güvenli olsa da, büyük su kütlelerinin etrafında her zaman riskler vardır ve birini kurtarma sürecinde bir cankurtaran yaralanabilir.

Advertisement


Leave A Reply