Canopus Yıldızı, Gökyüzünde Görülebilen En Parlak İkinci Yıldız

0
Advertisement

Gökyüzünün Sirius’tan sonraki en parlak ikinci yıldızı olan Canopus yıldızı hakkında bilgiler. Canopus yıldızı hangi yerlerde gözlemlenebilir?

Canopus Yıldızı

Canopus Yıldızı (Ok İle Gösterilen Yerde)

Canopus, Carina Takımyıldızının ve göğün, Sirius’tan sonra en parlak yıldızı. Görünen parlaklığı – 0.72 kadir, uzaklığı 100 ışık yılı ve tayf türü F0’dır. Güney yarım küreden de görülür. Güneşinkinden 2000 kat daha fazla aydınlatma gücüyle galaksimizin en parlak yıldızlarından biridir.

Canopus, Carina’nın güney takımyıldızındaki en parlak yıldızdır ve takımyıldızın batı kenarında, Güneş’ten yaklaşık 310 ışık yılı uzaklıkta bulunur. Canopus isminin Sparta kralı Menelaus için gezginlik yapan mitolojik Canopus’tan kaynaklandığı düşünülmektedir. Canopus, Alfa Carinae’ye Latincelaştırılmış ve “Alpha Car” veya “α Car” olarak adlandırılan Bayer ataması “α Carinae”‘ye sahiptir.

Sirius’tan sonra gece gökyüzündeki en parlak ikinci yıldızdır. Canopus’un görsel görünen büyüklüğü -0.74’tür ve mutlak büyüklüğü -5,71’dir.

Canopus, A9 veya F0 spektral tipte yaşlanan parlak bir devdir, bu nedenle çıplak gözle görüldüğünde aslında beyazdır. Canopus yıldızının çekirdeğnde helyum yanmaktadır ve şu anda evriminin mavi döngü aşamasındadır. Çekirdeğindeki hidrojeni tükettikten sonra kırmızı dev adımını geçmiştir. Canopus, Güneşin kütlesinin sekiz katına sahiptir ve Güneşin yarıçapının 71 katına kadar genişlemiştir.

Yaklaşık 7.000 K efektif sıcaklıkta Güneş’in genişlemiş fotosferinden 10.000 kat daha fazla ışık saçmaktadır.

Advertisement

Canopus’un göze çarpan görünümü, birçok antik halklar arasında mitolojik hikayelere konu olmasını sağlamıştır. Mısır’daki Ptolemaia festivalinin tarihi Canopus yıldızına göre belirlenirdi. Antik Çin’li gök bilimciler için “Güney Kutbunun Yaşlı Adamı” olarak biliniyordu.

Yıldızın Gözlemlenmesi

Güney Yarımkürede, Canopus ve Sirius aynı anda gökyüzünde yüksek görünürler ve sadece 21 dakika arayla aynı meridyene ulaşırlar. Canopus, alacakaranlığın başlarında çıplak gözle görülebilir. Yaz aylarında en çok Güney Yarıkürede görülen Canopus, 27 Aralık gece yarısı ve 11 Şubat’ta akşam 9’da gözlemlenme gücü doruğa ulaşır.

37 ° 18 ‘S güney enlemine sahip noktalardan bakıldığında görülebilen bir yıldızdır. Örneğin, Victoria ve Tasmania, Avustralya; Auckland ve güneyinde, Yeni Zelanda; Bahía Blanca, Arjantin; ve Valdivia, Şili’de gözlemlenebilir. Teoride kuzey yarımkürede görünürlük sınırı 37 ° 18 ‘kuzey enlemidir. Bu Atina, İzmir, Richmond, Virginia (ABD) ve San Francisco’nun hemen güneyinde ve Sevilla ve Agrigento’ya çok yakın br noktadır. Yıldızın görünürlüğün olduğu en kuzey noktası ülkemizde Nemrut Dağında 37 ° 59 enlemde raporlanmıştır. Nemrut dağına ziyarete gidenlere gözlem yapmaları tavsiye olunur. Gözlemler Ocak sonu Şubat başı gerçekleşir.


Leave A Reply