Carl Sandburg Kimdir?

0
Advertisement

Amerikalı ünlü bir şair olan Carl Sandburg hayatı ve sanatı ile ilgili kısaca bilgi veren yazımız. Carl Sandburg kimdir?

Carl SandburgCarl Sandburg (6 Ocak 1878, Galesburg, Illinois, ABD – 22 Temmuz 1967, Flat Rock, Mount Airy Township, Kuzey Karolina, ABD)

Amerikalı ünlü bir şairdir. Walt Whitman gibi serbest vezinle şiir yazmış, eserlerinde daha çok gerçekçiliğe önem vermiştir. Şiirlerinin ilhamını gürültülü fabrikalardan, şehir sokaklarından, Amerika’nın orta tabakasının yaşayışından almıştır.

Carl Sandburg, yalnız şiirleriyle değil, çeşitli biyografik eserleriyle de ün kazanmıştır. Bu arada, Amerika Başkanlarından Lincoln’ün hayat hikayesini anlatan 6 ciltlik bir eseri vardır. Bu eser ona 1940’ta Pulitzer Tarih Armağanı’nı kazandırdı. Şairin 1927’de yayınladığı «The Song Bag» (Şarkı Dağarcığı) adındaki kitabı da Amerika’nın çeşitli yerlerinden topladığı halk şarkılarından meydana gelmiş bir eserdir.

Carl Sandburg, sık sık yurt içinde seyahatlere çıkar, edebiyatla ilgili konular üzerinde konferanslar verir. Yaşlı şair konferanslarını da, çoğunlukla, yanından hiç ayırmadığı kitarı ile halk şarkıları çalıp söyliyerek tamamlar.

Advertisement

Leave A Reply