Çarşambalı Arif Bey Kimdir?

0
Advertisement

Çarşambalı Arif Bey kimdir? Sülüs, nesih ve nestalik yazıları ile tanınmış ünlü bir hattat olan Çarşambalı Arif Bey hakkında bilgiler.

Çarşambalı Arif Bey’in Celi Sülüs Levhası

Çarşambalı Arif Bey’in Celi Sülüs Levhası

Çarşambalı Arif Bey Kimdir?

Çarşambalı Arif Bey, tam adı Mehmed Arif bey (d. ?, İstanbul – ö. 1892, İstanbul), sülüs, nesih ve nestalik yazılarda tanınmış hattat.

İstanbul’un Çarşamba semtinde doğduğu için hattatlar arasında bu lakapla anılır. Genç yaşta Maliye Nezareti Mektubi Kalemi’ne memur olarak girdi. Kalemin mukabeleciliğine kadar yükseldi. Sülüs ve nesih yazıyı Haşim Efendi’den, nestaliki de Sami Efendi’den öğrenmeye başladı. Sonra Sami Efendi’yi bırakarak Ali Haydar Bey’den ders aldı.

Arif Bey daha çok celi sülüs ile uğraşmış ve çok güzel istifli yazılar yazmıştır. Üsküdar’da Selimiye ve Rum Mehmed Paşa camilerindeki celi sülüs levhalardan başka, nestalik ile yazdığı iki yazıtı vardır; Bunlardan biri Gedik Paşa Camisi’nde, öbürü de Aksaray Valide Camisi’nin dış kapısının üzerindedir. Ârif Bey celi sülüste Mustafa Rakım tarzının, nestalikte de Yesarizade Mustafa İzzet tarzının izleyicisidir.


Leave A Reply