Çember Çevirme Oyunu Nasıl Oynanır?

0
Advertisement

Çember Çevirme oyunu nasıl bir oyundur? Çember Çevirme oyunu kuralları nelerdir? Çember Çevirme oyunu nasıl oynanır? Hakkında bilgi.

Çember çevirme ilk bakışta kolay gibi görünürse de, çemberi dik tutmak ve düşürmeden çevirebilmek beceri ve deney gerektirir. Çemberi çevirmeye başlamak için, çemberi bir elinizin parmakları ile başparmağı arasında dik tutun. İşaret parmağınız çemberin dış kenarına doğru uzansın. Kolunuzu gövdenize yaklaştırarak öne doğru eğilin ve çemberi önünüze yuvarlayın. Çemberin arkasından ya da yanından koşarak, çemberi sopayla veya avucunuzla iterek götürün.

Çember çevirmenin yöntemi öğrenildikten sonra oynanacak çeşitli çember oyunları vardır. 300 m.’lik bir alanda çember yarışları yapılabilir. Yarışmacılar, başlama işaretiyle birlikte çemberlerini hızla bitiş noktasına doğru çevirirler. Bitiş noktasına ilk varan oyunu kazanır. Bir başka tür oyunda ise, iki ya da daha çok takımın katılmasıyla, çember yere düşmeden bir oyuncudan ötekine geçirilerek bayrak yarışı gibi çevrilir.

Çocuklar, kısa zamanda çember oyunlarının ustası olurlar. Çeşitli deneylerden sonra, bir başka çocuğun çevirdiği çemberin içinden kolayca atlayabilir. Amerika yerlileri veya Eskimolar gibi, hızla çevrilerek ilerleyen çemberi yere dikey olarak tutar. Öteki oyuncular bunun içinden balıklama veya ayak üzerinde atlarlar. Çember her sefer biraz daha yüksek tutulur.

Hulahup oynamak için de çemberin içine girip, çemberi beliniz hizasında yatay tutunuz. Sonra çemberi sağa ve sola çevirip, belinizin çevresinde dolandırmaya başlayın. Kalçalarınızı da aynı yönde hızla döndürerek, çemberin durmamasını sağlayın.

Advertisement

OYUN MALZEMELERİ

Plastik kablo -2 cm. çapında ve 2 m. uzunluğunda
Tutkal
Kırmızı ve kahverengi parlak boya
50 cm. uzunluğunda, 9 mm. çapında sopa
1.8 cm çapında tahta top.
3 cm. uzunluğunda çivi

GEREKLİ ARAÇ GEREÇ
5 cm. uzunluğundaki sopanın bir ucunu tutkallayıp içi boş kabloya sokun. Sopanın öteki ucuna da tutkal sürün ve kabloyu çember biçimine getirdikten sonra sopanın öteki ucunu da kablonun içine yerleştirin. Kablonun uçları tam karşılıklı gelmelidir. Tutkalın fazlasını silin ve yapıştırdığınız yerin kurumasını bekleyin. Çemberi parlak kırmızıya boyayın. Çember çevirmek için kullanacağınız değneği de şöyle hazırlayın. Elinizdeki çiviyi tahta topa yarısına kadar çakın. Tel makasıyla çivinin başını kesin. Çivinin geri kalan bölümünü, 50 cm. uzunluğundaki sopaya çakın. Tahta top sopanın tam ortasına değecek biçimde uca gelecetir. Değneği kahverengi boyayın ve kurumasını bekleyin.


Leave A Reply