Chadwick Boseman Kimdir? Kara Panter’in Yıldızının Hayatı ve Filmleri

0
Advertisement

Chadwick Boseman kimdir ve ne yapmıştır? Kara Panter’in yıldızı Chadwick Boseman’in hayatı, biyografisi, filmleri ve ölümü.

Chadwick Boseman

Chadwick Boseman

Chadwick Boseman, ’42’de Jackie Robinson’ı ve’ Get on Up’da James Brown rolüyle tanınan Amerikalı bir aktördü. Ayrıca Marvel Sinematik Evreni’nde süper kahraman Kara Panter’i oynuyor.

Chadwick Boseman, Lincoln Heights gibi TV şovlarında konserlere çıkmadan önce bir sahne oyuncusu, yazar ve yönetmen olarak erken bir başarı elde etti. Boseman, iki Afrika kökenli Amerikalı ikonu büyük ekranda canlandırdı: 42’de beyzbol oyuncusu Jackie Robinson ve Get on Up’da soul şarkıcısı James Brown. Boseman daha sonra 2018’in başlarında son derece başarılıydı. Kara Panter de dahil olmak üzere bir dizi Marvel süper kahraman filminde Kara Panter rolünü üstlendi.

Erken yaşam ve kariyer

Chadwick Aaron Boseman, 1976’da Güney Carolina’da doğdu ve Washington, D.C.’deki Howard Üniversitesi’nde yönetmenlik alanında Güzel Sanatlar Lisansı ile mezun oldu. Daha sonra İngiltere’nin Oxford kentindeki İngiliz Amerikan Drama Akademisi’ne katıldı.

Boseman, Breathe, Romeo and Juliet, Bootleg Blues, Zooman ve Willie’s Cut and Shine gibi bir dizi sahne yapımında sahne aldı. Genç E.J. rolüyle AUDELCO ödülü kazandı. Ayrıca Hip Hop Tiyatro Festivali’nin bir parçası olarak çalıştı ve Hieroglyphic Graffiti, Deep Azure ve Rhyme Deferred oyunlarını yazdı. Ayrıca, bir dizi sahne prodüksiyonunun yanı sıra Blood Over a Broken Pawn adlı kısa filmin yönetmenliğini yaptı.

Advertisement

TV’de Başrol Oyuncusu

Boseman, 2000’li yılların ortalarında Third Watch ve CSI: NY gibi suç dramaları ve All My Children adlı pembe dizide konuk reklamlarıyla televizyonda bir isim yapmaya başladı. Ayrıca, Kalisha Buckhanon’un 2005 tarihli Upstate adlı romanının ödüllü ses versiyonunun oyuncularından biriydi.

2008’de Boseman, polis memuru patriğinin büyüdüğü kentsel topluluğa taşınan bir banliyö ailesine odaklanan ABC Aile draması Lincoln Heights’ta Nathaniel Ray rolünü tekrarladı. Dizi dört sezon, Boseman ise son ikisinde yer aldı. Bu dönemde ER, Lie to Me, The Glades ve Cold Case dizilerinde konuk oyuncu olarak yer aldı.

Chadwick Boseman

Filmler

2008 yılında Boseman’ın, medeni haklar döneminde Syracuse Üniversitesi’nde oynayan ünlü Ernie Davis’in geri kaçışını konu alan bir spor biyografisi olan Gary Fleder’ın The Express adlı filminde de rol aldı. Filmde Rob Brown ve Dennis Quaid’in birlikte rol aldığı filmde Boseman, Floyd Little’a geri koşan adam olarak rol aldı.

Boseman, 2012 yılında Mischa Webley’in yönettiği The Kill Hole filminde başrol oynadı. Bağımsız yapım, Portland, Oregon’da, aynı zamanda bir Irak Savaşı gazisi olan taksi şoförünün hayatı etrafında dönüyor, geçmişinin hatıralarının peşini bırakmıyor ve özel bir firma tarafından yeni bir görev için hazırlanmış.

Jackie Robinson’ı 42’de oynamak

Aynı dönemde Boseman, 20. yüzyılda büyüklerde oynayan ilk Afrikalı Amerikalı olarak ırksal engelleri kıran efsanevi beyzbol oyuncusunun hikayesini anlatan Jackie Robinson biopic 42’de başrolü kazandı. Brian Helgeland tarafından yazılan ve yönetilen ve Harrison Ford’un Brooklyn Dodgers yöneticisi Branch Rickey olarak rol aldığı film 2013 yılında gösterime girdi.

Advertisement

42’deki başrolünden sonra Boseman’ın kariyeri yükselmeye devam etti. Ulusal Tiyatro Sahipleri Derneği tarafından Şubat 2014’te Yarının Erkek Yıldızı seçildi. Boseman daha sonra 2014 futbol filmi Draft Day’de Kevin Costner ve Jennifer Garner’la birlikte rol aldı.

‘Get on Up’da James Brown’la Mücadele

Bu arada Boseman başka bir yüksek profilli proje üzerinde çalışıyordu: Get on Up’da müzik efsanesi James Brown’ı canlandırmak için imza attı, yapımcı Brian Grazer’ın yıllarca beyaz perdeye taşımak için uğraştığı bir hikaye. Sonunda Mick Jagger’ın yardımıyla filme devam edebildi.

Boseman daha sonra Gods of Egypt (2016) ‘da bilgelik tanrısı Thoth’u canlandırarak ortaya çıktı. Daha sonra o yıl Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan King’de intikam gerilim filminde rol aldı.

‘Kara Panter’

Boseman ayrıca 2016’da süper kahraman topluluğu gişe rekorları kıran Captain America: Civil War’daki rolüyle Marvel Sinematik Evrenine katıldı. Afrika ülkesi Wakanda’nın kralı olan ve güçlü Kara Panter olan T’Challa’yı canlandırdı.

Chadwick Boseman

Boseman, Justice Thurgood Marshall’ın hukuk kariyerinin başındaki bir dava hakkında Thurgood (2017) ile dramatik bir yolculuğa dönüşün ardından, Kara Panter’deki süper kahraman yakın çekimine hazırdı. Film, Şubat 2018’de vizyona girdikten sonra gişe rekorları kırmakla kalmadı, dört günlük Başkanlar Günü hafta sonu boyunca yurt içinde tahmini 218 milyon dolar topladı, En İyi Film dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Boseman’ın Kara Panter daha sonra Avengers: Infinity War (2018) ve Avengers: Endgame (2019) için Iron Man, Thor, Captain America ve diğer Marvel gruplarına yeniden katıldı.

Başrollerini kuran Boseman, daha sonra 21 Bridges (2019) ‘da iki polis katilinin peşinde bir NYPD dedektifi olarak rol aldı.

Ölümü

Boseman’a 2016’da evre 3 kolon kanseri teşhisi kondu ve bu, 2020’den önce evre 4’e ilerledi. Boseman, kanser teşhisi hakkında kamuya açıklama yapmamıştı. Tedavi sırasında (bir çok ameliyat ve kemoterapi), Marshall, Da 5 Bloods, Ma Rainey’s Black Bottom ve diğerleri dahil olmak üzere birçok film için çalışmaya devam etti ve çekimlerini tamamladı.

Boseman, 28 Ağustos 2020’de kolon kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle evinde eşi ve ailesinin yanında vefat etti.

Advertisement


Leave A Reply