Charles De Gaulle Kimdir

0

Charles De Gaulle Kimdir? Charles De Gaulle Hayatı, biyografisi, siyasi hayatı, başlıca eserleri. Charles De Gaulle Hakkında bilgi.

Charles De Gaulle; Fransız devlet adamıdır. (Lille 1890-Colomby-les-Deux Eglises 1970). Askerlik mesleğini seçti. 1916’da yaralı olarak Almanlara tutsak düştü. Savaştan sonra Saint-Cyr’de askeri öğretim görevlisi oldu. 1940’ta orgeneralliğe yükseldi ve savunma bakanlığı danışmanlığına getirildi. Fransa’nın İkinci Dünya Savaşı’nda yenilmesinden sonra Londra’da “Özgür Fransa” komitesini kurdu; daha sonra Fransız direniş hareketinin (Resistance) önderliğini üstlendi. Vichy yönetimince yokluğunda ölümle yargılandı. Kasım 1944’ten Ocak 1946’ya kadar geçici yönetimin başkanlığını yaptı. 1947’de partilerüstü görüşe dayanan Rassamblement du Peuple Français’i (Fransız Halkı Topluluğu) kurdu, ama çok geçmeden özel yaşamına çekildi. 1958’de Cezayir sorunu çıkmaza girip İç Savaş tehlikesi başgösterince cumhurbaşkanınca ulusal göreve çağrıldı, yeni hükümeti kurması istendi. Devlet Başkanı’nın yetkilerini artıran yeni anayasanın onaylanmasından sonra Ocak 1959’da 5. Cumhuriyet’in cumhurbaşkanı oldu. 1962’de içte büyük bir muhalefete karşın Cezayir’in bağımsızlığı gerçekleştirildi. Almanya ile Fransa’nın iyi ilişkilerini sağladı. 1963’te Adenauer ile imzaladıkları bir ortak açıklamayla iki komşu ülkenin “yüzyıllarca eski rekabetini” sona erdirdiler. De Gaulle, Fransa’nın önderliğinde bir “anayurtlar Avrupası” için etkinlik gösterdi. İngiltere’yi bu tasarının dışmda tuttarak bu ülkenin Avrupa Birliği’ne (AB) alınmasına karşı çıktı (1964). Fransa’nın ekonomik büyümesini gerçekleştirdi. 1966’da Fransa’yı NATO’nun askeri kanadından çıkardı. 1965’te 7 yıl için yeniden cumhurbaşkanı seçildi. 1968’de de Gaulle’cü olmayan partilerin, öğrencilerin ve sendikaların giderek artan hoşnutsuzluğu karşısında dayandı. Mayıs ayındaki huzursuzluklardan sonra parlamentoyu dağıttı. Seçimlerde cumhurbaşkanını destekleyen partiler salt çoğunluğu kazandılar. De Gaulle toplum siyasetinde yeni hedeflere yöneldi, bir üniversite reformunu, “participation” kavramıyla tüm yurttaşların ekonomi ve siyaset yaşamına ağırlıklı katılmalarını amaçladı. Gerçekleştirilmek istenen bölgesel ve devlet reformunun sunulduğu halk oylamasında (27.4.1969) az farkla yenilgiye uğradı ve anayasa zorlaması olmaksızın 28 Nisan 1969’da görevinden çekildi.

Başlıca eserleri: le Fil de I’Epee (Kılıcın Keskin Yanı) 1946, Memoire de la Guerre du General de Gaulle (General De Gaulle’ün Savaşı’nın Anısı) 3 cilt 1954-1958, Memoire s d’Espoirs (Umudun Anıları) 1970.


Leave A Reply