Charles Dickens 200. Yaşgününde Doodle Oldu

0
Advertisement

Google’un önemli günler, olaylar ve insanları doğum günlerinde Doodle yaparak hem hatırlıyor hem de hatırlatıyor. 7 Şubat 2012 Doodle’ı ise 200. Yaş günü münasebeti ile Charles Dickens oldu.


Google Doodle uygulamasının gerçekten araştırmaya ve öğrenmeye iten bir uygulama olduğunu düşündüğüm için çok beğeniyorum. Bu sayede tanımadığımız ünlü yazar, bilim adamı ve insanlığa katkısı bulunan kişileri öğretiyor. Tanısak bile hayat hikayesine aşina olmadığımız kimseler ile ilgili merak uyandırıyor. Böylelikle belki de birilerinde topluma yararlı ve ansiklopedik değer taşıyacak bir katkıda bulunma isteği uyanır. Kimbilir?

Bugünün Doodle’ı ise çoğumuzun bildiği bir yazar. Charles Dickens. Tüm Dünya’da 200. Doğum gününün kutlanıyor olan bu değerli ismin Doodle olması hiç de şaşırtıcı değil. Bilmeyenler veya bilgisini tazelemek isteyenler için Kimdir Bu Charles Dickens?

Charles Dickens (1812-1870)

İngiliz edebiyatının en ünlü romancılarından biridir. Eserlerinde çoğunlukla fakir halk tabakasını ele almış, bunların toplum içindeki sıkıntılarını, karşılaştıkları haksızlıkları anlatmıştır. Romanlarının etkisiyle İngiltere’de hapishane, mahkeme ve okul alanında birçok ıslahat hareketlerine gidilmiş, çeşitli kanunlar çıkarılmıştır.

Charles Dickens İngiltere’nin Porthmouth şehrinde doğdu. Çocukluğu sefalet ve sıkıntı içinde geçti. Babası geliri çok az olan borç içinde yaşayan bir kimseydi. Dickenslar 1821’de mali durumlarını biraz düzeltebilmeyi umarak Londra’ya taşındılar. Charles’ın babası alacaklılardan kaçabilmek için sık sık ev değiştirmek zorunda kalıyordu. Nihayet borç yüzünden Marchalsea’daki hapishaneye gönderildi.

Charles Dickens okuma yazmayı annesinden öğrendi. Bir yandan da fabrikada çalışıyordu. Bu sırada çektiği zorlukları, karşılaştığı kimseleri sonradan romanlarında anlatmıştır. Dickens ailesinin geliri biraz yoluna girince 2 yıl için okula gönderildiyse de, yeniden beliren para sıkıntısı yüzünden öğrenimini yarıda bıraktı. Bir avukatın yanında çalıştı. Boş zamanlarında steno öğrendi. 19 yaşında gazeteciliğe başladı. Monthly Magazine dergisinde Evening Chronicle gazetesinde Londra’daki hayat hakkında yazılar yazdı. Böylece edebiyat alanında tanınma fırsatı buldu. 1936’da ilk romanı Pickwick Papers birçok gazetede birden yayınlandı. Aynı yıl Catherine Hogarth ile evlendi fakat evlilik hayatında beklediği mutluluğu bulamadı.

Advertisement

Felsefe, tarih ve geçmişteki edebiyat hakkında akademik bir bilgisi olmayan büyük romancı, tasvir ve mizah gücü sayesinde değerlerini çağımıza kadar kaybetmemiş olan mükemmel eserler bırakmıştır. Konusunu çevresinden seçtiği romanlarında canlandırdığı tipler, okurlar için tarihteki gerçek karakterlerden daha inandırıcı olmuştur. O nesiller boyunca okurlarını hem güldürmeyi hem de ağlatmayı başarmış usta bir yazardır.

Başlıca Eserleri: Oliver Twist, David Copperfield, Nicholas Nickleby, Hard Times (Zor Zamanlar), İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar


Leave A Reply