Charles Dickens Kimdir? Büyük İngiliz Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Charles Dickens Hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları. Charles Dickens Kimdir? Charles Dickens hakkında bilgi.

Charles Dickens

Charles Dickens; İngiliz yazardır (7 Şubat 1812, Landport, Portsmouth, Birleşik Krallık – 9 Haziran 1870, Gads Hill Place, Birleşik Krallık) 1827’de noter katibi oldu. 1831’den sonra “Morning Herald” gazetesinde önce adliye, sonra da parlemento muhabiri olarak çalışmaya başladı. Bir yandan da popüler dergilerde yazıları çıktı.

1835’de ilk kitabı Boz’un Skeçleri’ni yayımladı. Bay Pickwick’in Serüvenleri yada bugünkü adıyla Pickwick Papers birden ünlendi. Bunu Oliver Twist 1838, Nicholas Nickleby’in Serüvenleri 1839 ve çok başarılı olan Antikacı Dükkanı 1840 izledi. 1840-1841 arasında Amerika’da bulundu, tam bir demokrasi bulacağını sanırken köleci, para hırsına kapılmış zalim bir toplumla karşılaşması onu iyiden iyiye şaşırtıp etkiledi ve tarihsel romanı Barnaby Rudge’ın (1841) hemen ardından yayınlanan American Notes (Amerikadan Notlar) 1842, özellikle Amerika üzerine olan romanı Martin Chuzzlewit’in Yaşamı ve Serüvenleri 1843 duygularını, uğradığı düş kırıklığını açık seçik dile getirdi.

Charles Dickens Resimleri

Gezisini tamamlayıp döndükten sonra bir ara ruhsal bunalım geçirdi.

Yılbaşı Öyküleri (Christmas Carol) 1843, bir sosyal devrimin rüzgarlarını estiren The Chimes (Can Sesleri) 1843 ve The Cricket of The Heart (Kalbin İçindeki Cırcır Böceği) 1845 bu dönemini belirleyen eserlerdir. Aynı yıl İtalya’ya gidip geldi. 1846’da liberal Daily News gazetesini kurdu, bir yandan gazetesine İtalya gezisi izlenimlerini yazarken, bir yandan da yeni romanı Dombey ve Oğlu’nu 1848 kaleme aldı. Bunun hemen ardından büyük bölümü özyaşamöyküsü olan ve babasını elinden iş gelmeyen zayıf Bay Micawber olarak tanımladığı David Copperfield (1849-1850), Dert Evi 1852, Zor Yıllar 1854, Küçük Dorrit 1857 gibi üstün eserler dizisi yazdı.

Advertisement

İki Şehrin Hikayesi (A Tale Of Two Cities) 1859, Büyük Umutlar (Great Expectations) 1861 ve Ortak Dostumuz 1864 onun radikal toplum görüşü açısından para kazanma hırsının yıkıcı gücünü vurgulamasının yanı sıra büyük düş kırıklığını, karamsarlığını yansıtır. 1870’de Edwin Drood’un Gizi adlı romanını tamamlayamadan öldü. Kusursuz olmamakla birlikte dünyanın her yaştan ve her ulustan insanı yüzyılı aşkın bir süredir yer yer güldürüp ağlatarak, zaman zaman duygulandırıp, öfkelendirerek oyalayan, gerçekçi olduğu kadar renkli ve çarpıcı romanların ünlü yazarı olarak bilinir.

Charles Dickens Sözleri

Başlıca Eserlerinin Özetleri:

David Copperfield: Roman olayı anlatan David’in yetim çocukluğundan başlar, üvey baba elinden çektiği acıları, çok sert ve kötü biçimde yönetilen yatılı okuldaki sıkıntılarını, 10 yaşında annesinin de ölümü üzerine içine düştüğü sonsuz yalnızlığı anlatır.

Amansız iş koşullarından kurtulup evlerine sığınma olanağı bulduğu halası Trotwood’un yanında rahata kavuşur. İyi bir okulda yetişir, hukukçu olur. İlk eşi Dora’nın ölümünden bir kaç yıl sonra çocukluk arkadaşı Agnes ile mutlu bir yuva kurar, başarılı bir yazar olur. Geniş çapta özyaşamsal öğeler taşıyan eser yazarın en beğenilen, en çok okunan eseri oldu.

Charles Dickens Sözleri

Oliver Twist; Yazarın öz yaşamdan gerçekler taşıyan David Copperfield romanının (1849-1850) bir çeşit taslağı gibidir ve Dickens’ın toplum sorunlarına derinliğine inişini yansıtır. Romana adı katılan Oliver, ana babası bilinmeyen, kimsesiz ve mirassız bırakılmış bir çocuktur ve doğal tehlikelerden sakınamayacağı apaçık bellidir. Kimsesizler yurdundan çıkar çıkmaz ondan yararlanmak isteyen dilenci ve haydutların eline düşer. Kendisine acıyan yaşlı kişinin ilgisi sırasında onun ailesinden olduğu anlaşılınca (David Copperfield de bu yolla mutluluğa ulaşacaktır) feraha çıkan, okuyucuya İngiliz toplumundaki en alt kat insanlarının yaşamlarını sergiledikten sonra sahneden çekilmiş olur.

Advertisement


Leave A Reply