David Copperfield Kitabı Geniş Özeti Konusu Karakterleri, Charles Dickens

0
Advertisement

Charles Dickens’ın David Copperfield isimli romanının uzun genişletilmiş özeti, konusu, karakterleri, hakkında bilgi.

David Copperfield

David Copperfield – Charles Dickens

Kitabın Kısaca Konusu;

David Copperfield, İngiliz yazar Charles Dickens tarafından 1849-50’de yayınlanan yarı otobiyografik bir romandır. Bir yetimin mücadelesinin duygusal bir hikayesidir. Genç David’in annesinin ölümünden sonra üvey babasının, okul yöneticilerinin ve işverenlerinin zalimce muamelesi yoluyla çektiği acıları konu alır.

İkiyüzlü Uriah Heep, kitabın birçok unutulmaz karakterinden biridir. David’in hayatı, hayatı boyunca tanıştığı insanlar tarafından değiştirilir. Olgunlaşmasına ve birçok hatasından ders almasına yardımcı olurlar. Saflığının onu ezdiği zamanlar vardır. Ancak, arkadaşlıkları sayesinde David, zaaflarıyla başa çıkabilir ve iyileşebilir. Onun istismar edilme sayısı inanılmazdır. Yatılı okula gönderildiğinde, ilk arkadaşı Tommy Traddles’tır, onunla arkadaş olur ve daha fazla arkadaş edinmesine yardımcı olur ve çekici olan şeytan James Steerforth, kendi popülaritesini genişletmek için David’i kullanır.

David, fakir olmasına rağmen nazik ve mutlu olan Bay Micawber ile tanışır. Bay Micawber’ın siyaset hakkında güçlü fikirleri vardır ama o kadar neşeli bir sarhoştur ki etrafındaki herkesi mutlu ediyor. Micawber başkalarını maddi olarak sömürse de David bir şekilde ona para vermemesi gerektiğini biliyordur. David’e çok ihtiyacı olduğunda yardım eden bir diğer kişi de eksantrik teyzesi Betsy Trotwood’ur. Onu doğumda reddetmesine rağmen, üvey babasının zulmünün farkına vardığında, onun için anne olur. Bu insanların nezaketi ve yardımı sayesinde David başarılı bir yazar olmak için olgunlaşır.

Bu yol boyunca pek çok engelin üstesinden gelecektir. Gerçek bir kötü adam olan Uriah Heep var. David’le ilişkisi boyunca tacizde bulunur ve şantaj yapar, ancak David’in saflığı Uriah ile oyuna girmez. David başından beri ona güvenmez ve bu nedenle Uriah’ın istismar etmediği tek kişi David’dir. Sonunda David, kaderindeki kadınla evlenir, başarılı bir yazar olur ve sonsuza dek mutlu yaşar.

Advertisement

Kitabın Geniş Özeti;

Charles Dickens, David Copperfield’ın öyküsüne doğumuyla başlar. Bir Cuma gecesi gece yarısı doğduğu için hemşire hayatta şanssız olacağını ve hayaletleri görebileceğini söyler. Doğum gününde, teyzesi Bayan Betsy Trotwood, çocuğu büyütmek için onu eve götürmek ister, ama sadece kız olması durumunda. Annesi yeni bir dul kalmıştır ve bu teklifi kabul eder, ama bir erkek çocuğu olduğunu görünce Bayan Trotwood bir daha geri dönmemek üzere ayrılır.

David şımartılmış bir bebektir. Güzel ve nazik annesi ve hemşiresi Clara Peggotty ile çok mutludur. Annesi kolayca etkilenen bir tiptir ve evi yöneten Clara’ya itaat eder. Bir gece annesi dışarıdan, Bay Murdstone ile eve gelir. David ve Peggotty ondan hem hoşlanmazlar hem de ona güvenmezler. Hatta hemşire annesine onu bir daha görmemesini söyleyecek kadar ileri gider. Ancak David’in annesi, Peggotty’nin tavsiyesini gözyaşları içinde reddeder. Günler ilerledikçe ve Bay Murdstone’u daha sık, Peggotty’yi daha az görmeye başlarlar. David, annesinin giydiği güzel elbiseleri ya da artan sosyal yaşamını hiç onaylamaz.

Bir öğleden sonra, Bay Murdstone, David’i bir iş arkadaşı olan Bay Quinion’u ziyarete götürür. David’in Bay Murdstone’a olan bariz hoşnutsuzluğu ve dul kadınla evlenme niyeti hakkında şakalaşırlar. Murdstone, Quinion’a David’in etrafındayken sözlerine dikkat etmesini tavsiye eder. Eve döndüğünde David, Peggotty ile birlikte Yarmouth’a, Peggotty’nin erkek kardeşini ve ailesini ziyaret etmeye gider. Peggotty’nin erkek kardeşi Daniel, eve dönüştürdüğü bir teknede deniz kenarında yaşıyordur. David orada çok mutlu olur. Daniel’in yeğeni, babası öldüğünde evlat edindiği küçük kız Em’ly ile oynar. Ayrıca Daniel yeğeni Ham’ı da evlat edinmiştir. Çocuklarla birlikte ağabeyinin dul eşi Bayan Gummidge’i de yanına almıştır. Gün boyunca David ve Ham balık tutar, David ve Em’ly sahilde deniz kabukları toplayarak yürürler. David küçük kıza aşık olur.

Peggotty annesinin, David’in yokluğunda yeniden evlendiğini söyler. David, evine döndüğünde hayatı tamamen değişmiştir. Yeni babası katıdır ve annesinin ona şefkat göstermesine izin vermez. Odası evin diğer tarafına taşınmıştır. Akşam yemekleri artık resmi ve sessizdir. Annesi ve Peggotty ile geçen kahkaha ile dolu samimi zamanlar geride kalmıştır.

Bay Murdstone İle Evlilik

Bay Murdstone’un zalim kız kardeşi Jane de onlarla birlikte kalmak için gelir. Evin ve David’in yönetimini devralır. David’in annesi herhangi bir şeye itiraz ettiğinde onu tehdit ve öfkeyle yatıştırırlar. Onun çok yumuşak ve saf olduğunu söylerler. Annesi ona öğretmeye devam etmesine rağmen, okumaları sırasında onunla alay ederler ve bu da David’in sık sık karıştırmasına neden olur. David’in tek kaçışı okumaktır. Babasının bıraktığı macera kitapları koleksiyonunu defalarca okur.

Bir öğleden sonra, David derslerinde yaptığı bir hatadan dolayı Bay Murdstone tarafından vahşice dövülür ve Bay Murdstone’u elinden ısırarak misilleme yapar. David beş gün boyunca odasında kilitli bırakılır. O günlerin sonunda Peggotty anahtar deliğinden David’in gönderileceğini fısıldar. David, annesini görmesine izin verilmeden, kasabalar arasında mal ve insan taşıyan Bay Barkis ile birlikte bir arabaya bindirilir. Ancak Peggotty, David’e sarılmak, biraz kek, biraz para ve annesinden bir not vermek için çalıların arasından gizlice kaçmayı başarır.

Advertisement

David Londra’daki yeni okulu Salem House’a varır ve orada okul müdürü Bay Mell tarafından karşılanır. Tüm öğrencilerin tatilde olduğu bir zaman olmasına rağmen, David ısırdığını belirten bir levha takmak zorunda kalır. Bay Murdstone’un cezaları tükenmemiştir.

Salem House

David’in okulda tanıştığı ilk kişiler Bay Creakle ile karısı ve kızıdır. Bay Creakle, David’e herhangi bir hatasında dövüleceğini söyler. Tatilden dönen ilk çocuk Tommy Traddles’tır. David’i kanatları altına alır ve daha çok arkadaş edinmesine yardım eder. Ne yazık ki David, bir kabadayı olan James Steerforth’un dikkatin çeker. Yakışıklı, zengin ve popülerdir ve David’in parasının geri kalanını almayı başarır. David, James’in arkadaşı olduğunu düşünür ve ona itaatkar davranarak James’i “efendim” diye çağırır.

David’in okul yılı, Bay Creakle tarafından bastonla dövülerek başlar. Bay Creakle, çocukları derslerinde başarısız olurlarsa döveceği konusunda uyarır. David, Traddles’ın aşırı kilolu olduğu için herkesten daha sık dayak yediğini fark eder. Uykusuzluktan muzdarip olan Steerforth, uyuyabilmesi için David’i babasının kitaplarındaki hikayeleri anlatmaya ikna eder. İki çocuk yakınlaşır. David’i okuldayken, Bay Peggotty ve Ham ziyaret eder. Steerforth ile tanışırlar ve onu eğlenceli bulurlar.

Bir sonraki tatil geldiğinde David eve döner. İlk başta, Bay Murdstone ve kız kardeşi evde yoktur, bu yüzden ziyaret güzel geçer. Annesinin, yeni bir bebeği olmuştur ve David bebeğe bayılır. Ancak, Bay ve Bayan Murdstone döndüğünde, bebekle herhangi bir teması engellenir. David, onu görmezden gelen yetişkinlerin yanında kalmak zornundadır.

Sonunda tatil biter ve David okula dönebilir. David, götürülürken annesinin bebeğini tuttuğunu ve ona el salladığını görür. Bunun ikisini birbirlerini son görüşü olur. Dönemin yarısında, David’e annesinin öldüğü haberi gelir. Cenaze müdürü onu evine götürür ve David, küçük kardeşinin de annesinden birkaç gün sonra öldüğünü öğrenir. David, annesinin ölümünden sonra okula geri dönmez. Bay Murdstone ve kız kardeşi tarafından görmezden gelinir. Onu hiç görmek istemezler. Bayan Murdstone, Bayan Peggotty’yi kovar, bu yüzden Peggotty erkek kardeşinin Yarmouth’taki evine gider. David’i ziyarete götürür. Yarmouth’ta David, Küçük Em’ly’yi daha büyümüş ve güzel, ancak kibirli ve çekingen bulur. Bay Peggotty ve Ham, David’in okuldaki arkadaşı Steerforth’u ne kadar sevdiklerinden bahsederler ve Bayan Peggotty, arabayı süren adam Barkis ile evlenir.

Bay Micawber

Çok geçmeden David, Bay ve Bayan Murdstone tarafından tamamen ihmal edilmek üzere eve döner. Bay Quinion, Bay Murdstone ile bir iş toplantısına geldiğinde, David’in Londra’ya gitmesini ve şarap şişeleme endüstrisinde çalışmasını ayarlarlar. David orada çocukların çoğunun kaba ve eğitimsiz olduğunu gözlemler. Davranışları ve sıkı çalışması nedeniyle ondan küçük beyefendi olarak bahsederler. David, eşi ve dört çocuğuyla birlikte Bay Micawber ile birlikte yaşamaya gönderilir. Bay Micawber fakir ama kibar bir adamdır. Girişimcidir, ancak sık sık mali sıkıntılara düşer. Bay Micawber ve karısı ne zaman sıkıntılarıyla boğuşursa, sarhoş olurlar ve daha mutlu hissederler. Kısa süre sonra, Bay Micawber’ın borçları onu yakalar ve hapishaneye gönderilir. Oradayken, Bay Micawber mahkum arkadaşlarını düzeni ortadan kaldırmak için uyandırmaya başlar ve aralarında siyasi bir figür haline gelir.

Kısa süre sonra, Bay Micawber’ın borçları temizlenir ve hapishaneden serbest bırakılır. Micawberler iş bulmak için yer değiştirmeye karar verdiklerinde, David şarap şişeleme fabrikasından kaçıp Betsey Teyze’ye gitmeyi seçer. Bagajını taşımasına yardım etmesi için tuttuğu çocuk tarafından parası çalınır. Çocuk tüm parasını ve mal varlığını çalar ve David’i yoksul bırakır. Yiyecek alabilmek için kıyafetlerinin bir kısmını satmak zorunda kalır. David, giysilerini sattığı adam tarafından da kandırılır ve teyzesine giderken diğer gezginler tarafından istismar edilir. David sonunda teyzesinin evine geldiğinde, teyzesi onu geri çevirmeye çalışır. Ama bunu yapmadan önce, evinde üst katta yaşayan pansiyoner Bay Dick’e danışır. Dick ona David’i biraz temizlemesini ve sonra karar vermesini tavsiye eder. Bayan Betsey onu temizlediği süre boyunca ona kız olsaydı bu kadar aptalca şey yapmayacağını söyler.

David Copperfield

Bayan Betsy

Onu temizledikten ve besledikten sonra bile David, teyzesinin kalmasına izin verip vermeyeceğinden emin olamadan yatağa gider. Ertesi sabah Bayan Betsey, Bay Murdstone’a onu David’le ne yapacağını tartışmaya davet eden bir mektup gönderir. Bayan Betsey, Bay Dick’i kontrol etmesi için David’i gönderir. Dick Kral I. Charles hakkında bir biyografi yazıyordur. Bayan Betsey, David’e, erkek kardeşi onu bir akıl hastanesine yatırmaya çalışırken Bay Dick’i de yanına aldığını açıklar.

Bayan Betsey, bahçesine eşeklerin girmesinden nefret ediyor. Bay ve Bayan Murdstone geldiğinde, eşeklerin üzerindedirler. Bayan Betsey, Murdstoneslardan anında hoşlanmaz. Davut’a karşı kaba ve kötü davranıyorlardır, bu yüzden gitmelerini emreder. Bay Murdstone, David eğer şimdi gelmezse evine asla giremeyeceğini söyler. Teyzesi David’e ne istediğini sorduğunda, David teyzesiyle onunla kalmayı seçer. Yeni ikametgahıyla birlikte yeni bir ismi vardır; Trotwood Copperfield.

Trotwood Copperfield

Bayan Betsey, David’e Canterbury’deki okula dönmesini önerir. Onu, kendisi ve kızı Agnes ile birlikte kalmasını ayarladığı avukatı Bay Wickfield’e götürür. David, güzel kızı, özellikle de babasına gösterdiği bağlılığa hayran olur. Uriah Heep de onlarla birlikte yaşıyordur. David’in yılan gibi hareket ettiğini söylediği somurtkan, sessiz, aşırı zayıf bir çocuktur. Bay Wickfield, David’i okul müdürü Dr. Strong ve genç karısı Annie ile tanıştığı okula kaydolmaya götürür. David orada okula başlar, ancak Bay Wickfield ile birlikte kalır. David, sınıfının gerisinde kalmıştır, ancak çabucak yetişir ve yeni hayatına kolayca alışır.

Advertisement

David’i, teyzesini ve Bay Dick sık sık ziyaret eder. Bay Dick, okul müdürü ve diğer çocuklar arasında popüler oldu. Bu ziyaretlerden birinde David, Bay Dick’ten bir adamın teyzesini ziyaret ettiğini öğrenir. Adam kadıncağızı o kadar üzmüştür ki, kadın bayılmıştır. Başka bir gece, Bayan Betsey adama gitmesi için para vermiştir. İkisinin de bu adamın kim olabileceği hakkında hiçbir fikri yoktur. Uriah Heep, David’i annesinin evine çay içmeye davet eder. Uriah ve annesi, David’e Agnes, babasının sağlığı ve mali durumu hakkında pek çok soru sorar. David bu ikisine karşı temkinli yaklaşır. Bay Micawber’ın oradan geçtiğini gördüğünde, oradan uzaklaşmak için onu bahane eder. Micawbers bir kez daha mali zorluklar içindedir, ancak David’i gördüğüne çok sevinir.

Okul bitiyor

David bugün okulda oldukça mutlu görünüyordur. Derslerinden zevk almış, birkaç kız arkadaşı olmuş ve 17 yaşında mezun olurken sınıfın en iyi çocuğudur. Mezun olduktan sonra David, bir ziyaret için Yarmouth’a gitmeye ve yapacağı meslek ile ilgili düşünmeye karar verir. Odasına geldiğinde James Steerforth’u onu beklerken bulur. James Oxford’a gidiyor ve çok sıkılıyordur. Annesini görmek için eve gidiyordur ve David’i kendisine katılmaya ikna eder. David orada James’in annesi ve uzak kuzeni Bayan Dartle ile tanışır.

David, Steerforth’tan onunla Yarmouth’a gelmesini ister. David, Bay Peggotty ve Ham’in onu tekrar görmekten memnun olacaklarını düşünür. Yol boyunca Bayan Peggotty ve hasta olan kocasını ziyaret etmek için uğrarlar. Bay Peggotty’nin evinde kutlama ile karşılanırlar. Küçük Em’ly, Ham ile evlenmeyi kabul etmiştir. Steerforth dışında herkes bu haberlerden memnundur. James surat asar. Ayrılmadan önce James bir tekne satın alır ve Bay Peggotty’den, yokluğunda onunla ilgilenmesini ister. Steerforth, tekneye Küçük Em’ly adını verir.

David, Londra’ya seyahat ederken James’e, Betsey Teyze’sinden aldığı mektupta teyzesinin avukat olmasını önerdiğini anlatır. İkisi de bunun David için iyi bir seçim olduğuna karar verir. Londra’ya geldiğinde James, Betsey Teyze ile tanışır. Avukat olmak çok pahalı olsa da, Bayan Betsey bunun David’in işi olduğu konusunda kararlıdır ve kendisinin parasını karşılayacağını söyler. David, çalışacağı yere giderken, dilenci gibi görünen bir adamla karşılaşırlar. Bayan Betsey onunla birlikte bir arabaya biner ve bir süre sonra daha hafif bir cüzdanla geri döner. David çok endişelidir, ancak Bayan Betsey ona bu konudan bir daha asla bahsetmemesini söyler.

Çalışma hayatı

Spenlow ve Jorkins hukuk bürolarında, David katip olarak işe alınır. Spenlow ve Jorkins David’e, yaşlı bir bayan olan Bayan Crupp’un evinde kalacak yer bulur.

Londra’da yaşamın iniş ve çıkışları vardır. David genellikle yalnızdır. Steerforth’un evini ziyaret eder, ancak James Oxford’dadır. James eve geldiğinde, David’le kutlama yaparlar. David sarhoşken Agnes ile karşılaşır. Agnes onu eve götürür ve Steerforth’un onun üzerinde kötü bir etkisi olduğunu söyler. Sonra ona Uriah Heep’in babasıyla ortak olduğunu bildirir. İkisi de bu durumdan memnun değildir. Uriah, David’e Agnes ile evlenmeyi planladığını bildirir.

David Copperfield

James Steerforth ve Emily

Bay Spenlow, David’in patronu, onu hafta sonu evine davet eder. David orada Spenlow’un kızı Dora ile tanışır ve ona aşık olur.

Londra’da yaşam yolunda devam ediyordur. David, Micawbers’ı ve arkadaşı Trattle’ı odasında akşam yemeğine davet eder. Steerforth’un uşağı gelene kadar herşey iyi gidiyordur. Uşak, James Steerforth’un ortadan kaybolduğunu ve David’in nerede olduğunu bilmesini umduğunu söyler. Herkes gittikten sonra James ortaya çıkar. David’e Yarmouth’ta yelken açtığını ve Peggotty’den bir haber getirdiğini söyler. Kocası çok hastadır. David hemen ona gitmeye karar verir.

David, kocasının ölümü boyunca Peggotty’ye yardım etmek için Yarmouth’a zamanında gelir. Kocasının ona büyük bir miras bıraktığını ve erkek kardeşine de para bıraktığını öğrenirler. David, Bay Peggotty’nin evine geldiğinde, Em’ly’nin Steerforth ile birlikte ayrıldığını keşfeder. Emily James’in onunla evleneceğini umuyordur. Bay Peggotty onu aramaya karar verir ve David’den ona yardım etmesini ister. Londra ile başlarlar. İlk durakları, oğlunun Em’ly ile asla evlenmeyeceğine yemin eden Bayan Steerforth tarafından azarlandıkları Steerforth evidir. Bayan Dartle’da iki aşığı tanıttığından tüm olay için David’i suçlar.

Dora

Dora bir doğum günü partisi verir ve Bay Spenlow David’i davet eder. David, Dora ile ilgilenen başka bir erkeğin olduğunu görünce kıskanır. Ancak daha sonra o ve Dora barışır. Her biri de aşklarını itiraf eder ve nişanlanır. Nişanları gizli olsa da, David çok mutludur, ta ki Betsey Teyzesi yıkıcı haberlerle gelene kadar. Kötü bir iş kararı yüzünden tüm parasını kaybetmiştir.

Advertisement

Artık David fakirdir. Çıraklığından çıkmaya çalışır, ancak Bay Spenlow paralarını iade etmez. David’e, Agnes, Doctor Strong’un sekreteri olarak bir işe girmesini önerir. Babası Bay Wickfield, iğrenç Uriah ile yakınlaşmıştır. David’in onları ayırmasına yardım etmesini ister. David, Dr. Strong ile bir sözlük üzerinde çalışma işini üstlenir ve ayrıca Bay Dick’in el yazmalarını kopyalama işi bulur.

Dora, David’in artık fakir olduğunu öğrendiğinde tedirgin oluyor. Fakir olmayı hayal edemez. Ertesi gün babası Bay Spenlow, Dora ile David birbirlerini görmeye devam ederlerse Dora’yı mirastan mahrum etmek ve onu geri göndermekle tehdit eder. Ancak bu tehditleri uygulayamadan Bay Spenlow bir araba kazasında ölür. Dora harap olur ve David’i görmeyi reddeder. David, Dora’yı nihayet gördüğünde onun değiştiğini fark eder. Çocuksu hale gelmiştir. Kendisi dahil herkesin ona çocuk muamelesi yaptığını fark eder. Agnes’i onu ziyarete getirdiğinde Dora neden Agnes’in yanında olmadığını sorar.

Bu arada Agnes, Uriah tarafından hala takip edilmektedir. Babasına şantaj yapıyordur. Kendisi için çalışan ve eğlenceyi seven Bay Micawber’ı açgözlü, somurtkan bir adama dönüştürmüştür. Uriah, genç karısı Annie’nin sadakatsizliğini ima ederek Dr. Strong’u kontrol etmeye çalışır. Uriah, kötü adam olarak Bay Murdstone’un yerini alır.

Sonunda, David ve Dora evlenir. Evlilikleri tatmin edici olmasa da, geçinmeyi başarırlar. Dora aslında çocuk muamelesi görmek istiyordur ve onun için bir eş değildir. David’in bir gazete ve birkaç dergi için tam zamanlı bir iş sahibi olmasına rağmen, ev işlerini de yönetmesi gerekiyordur. Ama Dora ona sadık ve mutlu görünüyor, bu da David’i mutlu eder. Bu arada, Bay Dick, Dr. Strong ve Annie’nin evliliğine verilen zararı onarmak için devreye girmeye karar verir. Sonunda Dr. Strong ve Annie’nin evlilikleri düzelir.

Uriah

Küçük Em’ly’ye gelince, babası Bay Peggotty hala onu arıyordur. David, Steerforth’un onu Napoli’ye götürdüğünü ve ona olan ilgisini yitirip onu terk ettiğini öğrenir. David, son gelişmeleri aktarmak için Bay Peggotty’yi bulur. Eve giderken David teyzesinin evine uğrar. Onu yine gizemli yabancıyla görür. Sonunda teyzesi, David’e adamın öldüğünü sandığı kocası olduğunu söyler. Ondan zorla para alıyordur.

David’in evliliği daha gergin hale gelir. Dora’ya hamileliğin olgunlaşmasına yardımcı olacağını umar, ancak Dora bebeği kaybeder. Daha sonrasında oluşan komplikasyonlar onun bacaklarının kullanımını kaybetmesine neden olur ve David onu yanında taşımak zorunda kalır. Bay Micawber, David’e Uriah’ın parasını çaldığını söyler ve intikam almak için David’den yardım ister. Son olarak, Küçük Em’ly bulunur. Hastalanmıştır ve ailesinin onu affetmeyeceğini düşünüyordur. Bay Peggotty ise, onu yeniden başlayabileceği Avustralya’ya götürmeye karar verir. Bayan Gummidge onlarla gitmeyi kabul eder.

David Copperfield

Sonunda Uriah ile büyük karşılaşma gerçekleşir. Bay ve Bayan Micawber, David, Traddles, Agnes ve Bayan Betsey hepsi birlikte onunla yüzleşir. Bay Micawber, Uriah’ın kötülüklerine dair kanıtlar sununca Uriah hiddetlenir. Bayan Betsey, kayıplarının kaynağı olduğunu ve malını geri istediğini belirtir. Traddles daha sonra Wickfields ve Bayan Betsey için parayı geri alır, ancak Uriah ve annesi ortadan kaybolur. Dora çok hastalanır. Agnes, David’e yardım etmek için gelir ve Dora öldüğünde oradadır. Üzülen David, yurtdışına seyahat planları yapmaya başlar. Bu arada Micawbers, Autstralia’ya taşınmayı planlar ve Bayan Betsey’in görüşmediği kocası ölür.

David, Em’ly’den bir mektup alır. Avustralya’ya gitmeden önce onu görmek istiyordur. Yarmouth’dayken büyük bir fırtına başlar. İspanya’dan bir gemi kıyıda enkaza dönmüştür. Seyirciler, hayatta kalan bir kişinin kırmızı bere salladığını görebilirler. Ham adamı kurtarmaya çalışır ve ölür, sonra adam da ölür. Daha sonra adamın vücudu karaya çıktığında, David onun James Steerforth olduğunu görür. David, Bayan Steerforth’a oğlunun öldüğünü söylediğinde, Bayan Steerforth katatonik hale gelir. Bayan Dartle çok öfkelenir ve ölümden James’in annesi ve David’i suçlar.

Agnes

Avustralya’daki grup için veda partisinin ardından David, seyahati için ayrılır. David, Agnes’den bir mektup aldığında bir süreliğine İsviçre’ye yerleşir. Agnes’i sevdiği sonucuna varır ama Dora’nın ölümünün üzerinden bir yıl geçmesini beklemek ister. Bu süre zarfında David kendini geliştirmeye karar verir.

David, Londra’ya döner. Agnes’e aşkını itiraf eder ve evlenirler. Bayan Betsey, Bay Dick ile yaşıyordur ve onlar mutludurlar. Uriah hapishanededir. Bay Creakle artık hapishanenin hakimidir. Traddles hala fakir ama evli ve mutludur. Bay Micawber bir sulh yargıcı olmuştur ve Küçük Em’ly ve Bayan Gummidge mutludur.

Advertisement

Kitabın son bölümünde David, hayatı üzerine derinlemesine düşünmek için zaman ayırır. Agnes ve üç çocuğundan memnundur. Bayan Betsey ve Peggotty yaşlanmışlardır ama iyidirler, Bay Dick hala otobiyografisi üzerinde çalışıyordur. Dr. Strong hala sözlüğü üzerinde çalışıyor ve o ve eşi Annie ile mutludur. Ve, Bayan Steerforth ve Bayan Dartle hala birbirlerine eziyet ediyorlardır. David’in eski okul arkadaşı, Traddles artık başarılı bir avukattır ve mutlu bir evliliğe sahiptir.

Bu harika kitabın son birkaç satırı, David’in karısına duyduğu sevgi ve bağlılığa adanmıştır.

Karakter analizi

David Copperfield

Romanın anlatıcısı ve ana karakteridir. Hikaye, onun otobiyografisi olarak anlatılır. David hayata naif ve güvenerek başlar ve daha az saf olmayı yavaş yavaş öğrenir. Çevresindekilerle uğraşırken genellikle miyoptur. Hemen hemen karşılaştığı herkes onu kandırır. Üvey babası tarafından istismar edilir, sonra annesi tarafından ihmal edilir. Bariz bir zorba olan Steerforth’a akılsızca güvenir ve güzel bir yüze aşık olur. Güçlü bir kadınla evlenmek ve daha istikrarlı bir karakter haline gelmek için nihayet yeterince olgunlaşır.

Bay ve Bayan Murdstone

David’in üvey babası ve onun kız kardeşidir. Kitabın başındaki kötü karakterlerdir. O ve kız kardeşi zalim kalsa da, annesinin ölümünden sonra David’in hikayesinden ayrılırlar. Daha sonra kötülüğün karanlık gölgesi olarak hikayenin arka planında kalırlar.

Bayan Peggotty

David’in çocukken hemşiresidir. David’in annesi de dahil olmak üzere birçok karakter için anne rolünü dolduran güçlü, yardımsever ve vereci bir karakter. David’i evi çok zehirli hale geldiğinde onu alıp götürür, her zaman ihtiyaçlarını ön planda tutar. David’in hikayesinde bir anne figürüne her ihtiyacı olduğunda ortaya çıkar.

Betsey Teyze

İlk başta David’i reddediyor. Çoğu erkeğe güvensizdir ve kız kardeşinin bağımsız olması için küçük bir kız yetiştirmesine yardım etmek ister. Ancak David, annesinin ölümünden sonra, David teyzesinin evine meteliksiz ve yalnız gelir. Onu içeri alır, ona başka bir anne figürü olur. David, onunla yaşadığı çoğu zaman onu çevreleyen bir gizemden rahatsızdır. Sonunda, yetişkinliğe ulaştıktan sonra, öldüğüne inandığı zalim bir adamla evli olduğunu keşfeder, ancak ara sıra adam geri gelir ve ondan zorla para alır.

James Steerforth

Bu karakter bir kabadayıdır, ancak David bunu görmez. James’in ona yaptıkları, David’in saflığını gözler önüne serer. James küçümseyen ve bencildir. Olmak istediği zaman çekici olmasına rağmen, dikkatsizliği ve zulmü okuyucuya açıktır. James, övülmek istediği için David’le zaman geçirir, Em’ly’yi de aynı nedenle uzaklaştırır, ama onlardan yorulduğunda onlardan kurtulur.

Uriah Heep

Romanın kötü adamıdır. Davut, Uriah ile ilk karşılaştığında ondan hoşlanmaz ki bu, güvenen ve saf David için alışılmadık bir durumdur. Hikaye ilerledikçe Uriah’ın ikiyüzlülüğü büyür. İstediği güce ulaşmak için hile ve şantaj yapar. Kullanabileceği sırları keşfederken alçakgönüllülük gösterir. Uriah, kendisinden daha şanslı olanları kontrolünü, çocukken çektiği yoksunluk nedeniyle dünyanın kendisine borçlu olduğu bir şey olarak görür. Agnes ile evlenmeye kararlıdır, onu takip eder ve babasını onu kontrol etmek ve evliliği zorlamak için alt üst eder. Kıskançlıkları karakterini tanımlar.

Agnes Wickfield

David’in ikinci eşidir. İyi bir arkadaş ve sırdaş olarak David’in yanında durduktan sonra, sonunda David ona olan aşkını fark eder ve ilk karısının ölümünden sonra evlenme teklif eder. Agnes güçlü ve sabırlı bir kadın karakterdir. Zeki, becerikli, kibar, yardımsever ve kendine ve çevresindekilere karşı dürüsttür. Her zaman David’in yanında ve ona en çok ihtiyacı olduğu anda ortaya çıkar. Karakterinin gücü, Uriah’ın entrikalarına teslim olmasına asla izin vermez. O ve David sonunda evlendiklerinde, mükemmel bir çift olurlar.


Leave A Reply