Bir Noel Şarkısı (A Christmas Carol) Kitap Özeti, Charles Dickens

0
Advertisement

Charles Dickens’ın Bir Noel Şarkısı (A Christmas Carol) isimli kitabının konusu nedir, Bir Noel Şarkısı kitap özeti, kitap hakkında bilgi.

Bir Noel Şarkısı

Bir Noel Şarkısı, Charles Dickens‘ın ilk kez 1843’te Chapman & Hall tarafından Londra’da yayınlanan ve John Leech tarafından resmedilen bir romanıdır. Bir Noel Şarkısı, eski iş ortağı Jacob Marley’in hayaleti ve Noel Geçmişi, Bugünü ve Gelecek Hayaletleri tarafından ziyaret edilen yaşlı bir cimri olan Ebenezer Scrooge’un hikayesini anlatıyor. Scrooge, ziyaretlerinden sonra daha cömert ve kibar bir adama dönüşür.

noel şarkısı

Özet

Noel arifesinde dört hayalet yaşlı ve cimri bir adam olan Scrooge’ye aşk ve arkadaşlığın servet biriktirmekten çok daha önemli olduğunu öğretir. İlk hayalet eğer değişmezse, onu bekleyen acılar konusunda uyaran, Scrooge’un eski iş ortağı Marley’dir. Diğer üç hayalet ise, Scrooge’un geçmişi, şimdiki zamanı ve geleceğidir. Hayaletlerin gösterdiği sahnelere şahit olduktan sonra, Scrooge artık değişmiş bir adamdır.

Bölüm özetleri

Bölüm 1

Scrooge, parayı insanlardan daha çok seven soğuk, sert bir adamdır. Ona göre yılın en kötü zamanı fakirlerin bile mutlu olduğu zaman olan Noeldir. Bu Noel akşamı, yeğeninin Noel yemeğine davetini reddeden Scrooge’u, iki nazik beyefendi ziyaret eder. Fakirler için para topluyorlardır. Sadece onlara herhangi bir şey vermeyi reddetmekle kalmaz aynı zamanda fakir insanların cezaevlerinde ve çalışma kamplarında tutulmaları gerektiğini de söyler.

Bir Noel Şarkısı

Advertisement

Yemekten sonra başka bir ziyaretçisi daha vardır. Uzun zaman önce ölmüş olan iş ortağı. Onu cimri davranışlarının sonuçları konusunda uyaran Marley, öğütlere uymadığı sürece ona sonsuza kadar sürecek acının beklediğini söyler. Marley ayrıca yakında üç tane hayaletin daha yakında onu ziyarete geleceklerinden bahseder.

Bölüm 2

Geçmiş Noelleri olan ilk hayalet, ona hayatında bir öğrenci ve genç bir adam olduğu zamanlardan sahneler gösterir. Buradan mutsuz ve yalnız bir çocukluk geçirdiği anlaşılmaktadır. Kalbini kazandığı güzel bir kadını, paraya olan sevgisi yüzünden nasıl kaybettiği görülür.

Bir Noel Şarkısı

Bölüm 3

İkinci hayalet, Şimdiki zaman Noel Hayaletidir. Hayalet adama şu anda insanların çok paraları olmasa bile, nasıl mutlu bir Noel gününü geçirdiklerini gösterir. Ona yeğeni Fred’i ve çalışanı Bob’u aileleriyle birlikte Noel’in tadını çıkarırken gösterir. Ancak hayalet ona iki tane de üzücü sahne gösterir: Bob’un hasta oğlunun ve dünyadaki diğer tüm fakir yardıma muhtaç çocukları temsilen iki çocuğun görüntüsü.

Bölüm 4

Üçüncü hayalet, Gelecekteki Noellerin Hayaletidir. Scrooge’a ölümünden sonra sahneler gösterir. O öldüğü için herkes mutludur. Sadece Cratchit ailesi çok mutsuzdur çünkü onların oğlu Tiny Tim de vefat etmiştir. O zaman Scrooge, hayalette böyle korkunç bir geleceği değiştirmesine izin vermesi için yalvarır.

Bir Noel Şarkısı

Advertisement
Bölüm 5

Scrooge ziyaretler bittikten sonra uyandığında, sadece Noel sabahında olduğunun farkına varır. Cratchits ailesine gönderilmesi için büyük bir kaz sipariş eder. Fakirlere yardım etmeye söz verir ve yeğeninin evine akşam yemeğine gider. Scrooge, şimdi artık değişmiş bir adamdır. Tiny Tim’in ikinci babası gibi olmuştur ve Tiny Tim genç yaşta ölmez.


Leave A Reply