Charles Evans Hughes Kimdir?

0
Advertisement

Charles Evans Hughes kimdir? Charles Evans Hughes hayatı, biyografisi, siyasi kariyeri ve bakanlık dönemi hakkında bilgi.

Charles Evans HughesCharles Evans Hughes; (d. 11 Nisan 1862, Glens Falls, New York – ö. 27 Ağustos 1948, Osterville, Massachusetts, ABD), ABD Yüksek Mahkemesi üyesi (1910-16), dışişleri bakanı (1921-25) ve ABD’nin 11. başyargıcı (1930-41). Başyargıçlığı sırasında Başkan Franklin D. Roosevelt’in New Deal (Yeni Düzen) programı çerçevesinde çıkardığı toplumsal nitelikli yasalardan kaynaklanan anlaşmazlıkta Yüksek Mahkeme’ye önderlik etmiştir.

New York kentindeki büyük bir avukatlık bürosunda çalıştı. 1905’te çeşitli yolsuzlukları soruşturan New York eyalet yasama meclisi komisyonlarına danışmanlık ederek ünlendi. 1906’da Başkan Theodore Roosevelt’in desteğiyle ünlü yayımcı William Randolph Hearst’ü yenilgiye uğratarak New York valiliğine seçildi. 1908’de bir kez daha seçildiyse de Başkan William Howard Taft tarafından Yüksek Mahkeme üyeliğine atanınca valilikten istifa etti.

Cumhuriyetçi Parti’den kopan bir grubun kurduğu Bull Moose Partisi’nin de (İlerici Parti) desteğini alarak Cumhuriyetçilerin başkan adayı olunca 1916’da Yüksek Mahkeme üyeliğinden ayrıldı. Ama kamuoyunun ülkeyi Avrupa’daki savaşın dışında tutan kişi olarak tanıdığı Woodrow Wilson karşısında az farkla yenildi. Beş ay sonra ABD I. Dünya Savaşı’na girdi. Savaştan hemen sonraki yıllarda Senato Versailles Antlaşma’sını onaylamayınca Hughes dışişleri bakanı olarak Almanya ile ayrı bir barış antlaşması yaptı. ABD’nin Milletler Cemi-yeti’ne üye olması için yapılan girişimleri destekledi. Düzenlediği 1921-22 Washington (D.C.) Silahsızlanma Konferansı’na başkanlık etti. Başkan Calvin Coolidge’in birinci görev süresinin sonunda yeniden avukatlığa başladı.

Başkan Herbert Hoover tarafından başyargıçlığa atanan Hughes 1929 Büyük Bunalımı’nın yol açtığı sorunlarda genellikle federal yetkilerin kullanılmasından yana oldu. 18 Şubat 1935’te bildirdiği üç dava görüşünde yönetimin gerek kamu borçlarının, gerekse özel borçların altınla ödenmesini yasaklama hakkını savundu. 1935’teki bir davada ise New Deal’in başlıca yasalarından biri olan Ulusal Sanayiyi Canlandırma Yasası’nın (NIRA) mahkemece geçersiz kılınmasını sağladı.

1937’de Başkan Roosevelt Yüksek Mahke-me’nin yapısını yeniden düzenlemek ve 70 yaşını geçen yargıçların istifasını sağlamak için yetki isteyince Hughes, Senato Adalet Komisyonu’na yazdığı bir mektupta bu planı eleştirdi. 12 Nisan 1937’de de İşçi-İşveren İlişkileri Ulusal Kurulu – Jones & Laughlin Steel Corporation Davası’nda 1935 tarihli Ulusal İşçi İşveren Yasası’na (Wagner Yasası) göre toplu pazarlık hakkının kullanılabileceğini bildirdi. Birkaç hafta sonra mahkeme Sosyal Güvenlik Yasası’nın çeşitli hükümlerini onayladı. New Deal yanlısı bu kararlar Yüksek Mahkeme’nin yapısıyla ilgili yasa önerisinin Kongre’de reddedilmesine katkıda bulundu.

Advertisement

Hughes, 1941’de emekli oldu. Yapıtları arasında Foreign Relations (1924; Dış ilişkiler), The Pathway of Peace (1925; Barışın Yolu), The Supreme Court of the United States (1928; ABD Yüksek Mahkemesi) ve Pan-American Peace Plans (1929; Pan-Amerikan Barış Planları) bulunmaktadır. Yaşamöyküsü Merlo J. Pusey (1951) ve Dexter Perkins (1956) tarafından yazılmıştır.


Leave A Reply