Charles Manson Kimdir? Takipçileri Olan Bir Seri Katilin Hayatı Cinayetleri

0
Advertisement

Charles Manson kimdir ve ne yapmıştır? Peşinden bir sürü insanı sürükleyen bir seri katilin hayatı, kurduğu tarikat ve cinayetleri hakkında bilgi.

Charles Manson (12 Kasım 1934 – 19 Kasım 2017)

Charles Manson, 1960’ların sonlarında seri katiller olarak bilinen bir grup insan olan Manson Ailesi veya Aile tarikatının lideri ve kurucusuydu. 1960’larda ortaya çıkan tarikatın-yarı-dini gruplarla ilişkili olduklarına inanılıyordu.

Charles Manson

Erken dönem

Charles Manson, 12 Kasım 1934’te Ohio Cincinnati’de doğdu. Charles’ın doğumundan kısa bir süre sonra annesi, William Manson ile evlendi. Kısa evliliklerine rağmen, oğlu adını aldı ve hayatının geri kalanında Charles Manson olarak biliniyordu.

Annesinin çok içki içtiği biliniyordu. Manson’a göre, annesi çok ilgisiz bir anneydi. Annesi onunla ilgilenemediğinden, Manson gençliğini çeşitli akrabalarla geçirdi. Büyükannesi fanatik bir dindardı. Akrabaları ile geçen zamanın da ilgili ve verimli değildi.

Manson 9 yaşında hırsızlığa başladı. Üç yıl sonra, Indiana’daki Terre Haute’deki Gibault Okuluna gönderildi ve reform okulundaki son deneyimi olmayacaktı. Çok geçmeden repertuarına oto hırsızlığı ekledi. Reform okulundan kaçacak, çalacak, yakalanacak ve tekrar tekrar reform okuluna geri gönderilecekti.

Advertisement

17 yaşındayken, Manson, araba çalmak suçundan hapse girdi ve oradaki ilk yılı, başka bir tesise nakledilmeden önce sekiz saldırı suçlamasıyla sonuçlandı.

Evlilik

1954’te, 19 yaşında, Manson alışılmadık bir iyi davranış döneminden sonra şartlı tahliye edildi. Ertesi yıl, Rosalie Willis adında 17 yaşındaki bir garsonla evlendi ve ikisi çalıntı bir arabada Kaliforniya’ya doğru yola çıktı.

Rosalie hamile kaldı ve Mart 1956’da Rosalie, araba çalmak suçundan babası tekrar hapse gönderilmeden bir ay önce Charles Manson Jr.’ı doğurdu. Manson, California, San Pedro’daki Terminal Adası Hapishanesinde üç yıl hapis cezası aldı. Bir yıl sonra Manson’un karısı yeni birini buldu, kasabayı terk etti ve Haziran 1957’de boşandı.

İkinci Hapis

1958’de Manson hapishaneden serbest bırakıldı. Dışarıdayken Hollywood’da kadın satıcılığı yapmaya başladı. Parasını genç bir kadına bağladı ve 1959’da posta kutularından çekleri çaldığı için 10 yıl ertelenmiş bir ceza aldı.

Manson bu kez Candy Stevens (gerçek adı Leona) adlı bir fahişeyle evlendi ve ikinci bir oğlu Charles Luther Manson’un babası oldu. 1963’te onu boşadı.

1 Haziran 1960’da Manson tekrar tutuklandı ve fuhuş amacıyla devlet hatlarını geçmekle suçlandı. Şartlı tahliyesi iptal edildi ve Washington eyalet sahilindeki Puget Sound’daki McNeil Island Cezaevi’nde görev yapmak için yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Advertisement

Bu dönemde Manson, Scientology ve müzik okumaya başladı ve performansa takıntılı hale geldi. Müziğini sürekli uyguladı, düzinelerce şarkı yazdı ve şarkı söylemeye başladı. Hapisten çıktığında ünlü bir müzisyen olabileceğine inanıyordu.

Charles Manson

Aile “The Family”

21 Mart 1967’de Manson tekrar hapishaneden serbest bırakıldı. Bu kez Kaliforniya’nın Haight-Ashbury bölgesi San Francisco’ya gitti. Mary Brunner, Manson’ın ilk takipçilerinden biriydi. Çok geçmeden uyuşturucu kullanmaya başladı ve Manson’u takip etmek için işini bıraktı. Brunner, sonunda Manson Ailesi olarak adlandırılacak topluluğa insanların katılması konusunda çalıştı.

Lynette Fromme, Brunner ve Manson’a katıldı. San Francisco’da, kayıp ve amaçsız birçok genç buldular. Manson’un kehanetleri ve garip şarkıları, onun altıncı hisse sahip olduğu konusunda bir şöhret yarattı. Bir akıl hocası olarak görevini sevdi ve çocukluk ve hapishanede edindiği manipülasyon becerileri, savunmasızların kendisine çekilmesini sağladı. Takipçileri Manson’u bir guru ve peygamber olarak gördü. 1968’de Manson ve birkaç takipçi Güney Kaliforniya’ya gitti.

Spahn Çiftliği

1960’ların sonlarında Manson hala bir müzik kariyeri umuyordu. Bir tanıdık, müzik öğretmeni Gary Hinman, Manson’un şarkılarından birini “Asla Sevmemeyi Öğrenin” başlığı altında kaydeden Beach Boys’dan Dennis Wilson ile tanıştı. Wilson aracılığıyla Manson, Manson’ın müzik kariyerini ilerleteceğine inandığı aktris Doris Day’in oğlu plak yapımcısı Terry Melcher ile tanıştı. Hiçbir şey olmadığında Manson üzgündü.

O ve bazı takipçileri San Fernando Vadisi’nin kuzeybatısında yer alan Spahn Çiftliği’ne taşındı. Çiftlik, 1940’larda ve 1950’lerde batı için popüler bir film yeriydi. Manson ve takipçileri taşındıktan sonra, “Aile” için bir kült haline geldi.

İnsanları manipüle etme yeteneğine rağmen, Manson sanrılardan muzdaripti. 1969 yazında zencilerin kuvvetlenip beyaz Amerika’yı katleteceğini düşündü. Takipçilerine Ölüm Vadisi’nde bir yeraltı şehrinde saklanacakları için kurtulacaklarını söyledi.

Manson’un tahmin ettiği Armagedon gerçekleşmediğinde, takipçileri ile birlikte zencilere yol göstermek zorunda kalacaklarını söyledi. Bilinen ilk cinayetlerinde 25 Temmuz 1969’da gerçekleşti. Hinman’ı öldürdüler.

Charles Manson

Tate ve LaBianca Cinayetleri

9 Ağustos’ta Manson, dört takipçisine Los Angeles’ta 10050 Cielo Drive’a gitmesini ve içindeki insanları öldürmesini emretti. Ev, Manson’un bir müzik kariyeri hayalini kuran Melcher’a aitti, ancak aktris Sharon Tate ve kocası, yönetmen Roman Polanski kiraya vermişlerdi.

Charles “Tex” Watson, Susan Atkins, Patricia Krenwinkel ve Linda Kasabian, doğmamış bebeği Tate ve onu ziyaret eden diğer dört kişiyi (Polanski Avrupa’da çalışıyordu) vahşice öldürdü. Ertesi gece, Manson’ın takipçileri Leno ve Rosemary LaBianca’yı evlerinde vahşice öldürdü.

Advertisement

Acımasız katliamlardan kimin sorumlu olduğunu belirlemek birkaç ay sürdü. Aralık 1969’da Manson ve takipçilerinden bazıları tutuklandı. Tate ve LaBianca cinayetleriyle ilgili duruşma 24 Temmuz 1970’de başladı. 25 Ocak’ta Manson, birinci derece cinayet işlemekten suçlu buldu. İki ay sonra, ölüm cezasına çarptırıldı.

Ölümü

California Yüksek Mahkemesi 1972’de ölüm cezasını yasadışı ilan ettiğinde Manson infazdan kurtarıldı. Corcoran’daki California Eyalet Hapishanesinde geçirdiği yıllar boyunca Manson, ABD’deki herhangi bir mahkumdan daha fazla posta aldı. 19 Kasım 2017’de doğal nedenlerle, 83 yaşında öldü.


Leave A Reply