Charles Philipon Kimdir?

0
Advertisement

Charles Philipon kimdir? Fransız litografyacı, karikatürist ve gazeteci Charles Philipon hayatı ve çalışmaları hakkında bilgiler.

Charles Philipon Kimdir?

Charles PhiliponCharles Philipon (d. 19 Nisan 1806, Lyon -ö. 25 Ocak 1862, Paris, Fransa), karikatürü gazeteciliğin bir parçası durumuna getirmiş Fransız karikatürcü, taş baskı sanatçısı ve gazeteci.

1830’da siyasal bir mizah dergisi olan La Caricature’ü çıkardı. Derginin çalkantılı yayın yaşamı, çok sayıda dava açılmasıyla 1835’te sona erdi. Philipon bu arada 1832’de, her gün yeni bir karikatüre yer veren Le Charivari adlı bir gazete çıkarmıştı. Le Charivari 10 yıl sonra The London Charivari altbaşlığını taşıyan Punch dergisinin isim babası olacaktı. 1838’de La Caricature dergisi La Caricature Provisoire adıyla, daha çekingen bir çizgide olmak üzere kısa bir süre yeniden yayımlandı. Philipon bundan sonraki önemli yayını Le Journal pour Rire’i (sonradan Le Journal Amusant) 1848’de, gazete boyutlarında çıkardı. Dergide yoğunlukla ağaç baskı çalışmalara yer veriliyordu. Bu süreli yayınlar dışında Le Musee Philipon, Les Robert Macaires, Les Physiologies gibi yapıtlarla çok sayıda siyasal içerikli kitapçık yayımladı.

En ünlü çalışması, Kral Louis-Philippe’in aşamalı olarak bir armuda dönüşmesini gösteren karikatürdü. Bundan sonra armut, kralın simgesi haline geldi ve Philipon’un yanında çalışan çizerlerin hepsi karikatürlerinde bunu kullandılar. Philipon ülkenin en yetenekli sanatçılarını yanında toplamış, çalışmalarını yönlendirmiş ve seçkin bir grup oluşturmuştu. En ünlüleri Honore Daumier ve Gustave Dore olan bu sanatçılar grubunda Paul Gavarni, Grandville (J.-I.-I. Gerard), Henri Monnier, Auguste Raffet ve Charles-Joseph Travies de Villers gibi adlar yer alıyordu.


Leave A Reply