Charlie’nin Çikolata Fabrikası Kitap Özeti Konusu Karakterler, Roald Dahl

1
Advertisement

Roald Dahl’ın Charlie’nin Çikolata Fabrikası isimli kitabının konusu, kitabın özeti ve kitaptaki karakterlerin analizi.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Kitabın Konusu;

“Charlie’nin Çikolata Fabrikası” birçok modern masal karakterine sahip eğlenceli bir çocuk romanıdır. Bu kitapta birçok gerçeküstü unsur var ve diğer masallarda olduğu gibi asalet ve nezaket ödüllendiriliyor.

Hikayenin merkezinde Charlie ve en kötü insan kusurlarını temsil eden diğer 4 çocuk var. Veruca Salt, ebeveynlerinin her dileğini gerçekleştirdiği şımarık zengin bir kızdır. August Gloop, her şeyi yiyen ve neredeyse çikolatada boğulacak olan obez bir çocuktur. Mike her zaman televizyon izleyen bir çocuktur.

Bunun tam tersi, ailesi zar zor geçinen ama her zaman onu doğum günü için şaşırtmayı başaran Charlie’dir. Hikayenin ana fikri, iyiliğin her zaman kazanmasıdır. Okuyucu, modern toplumun sağlıksız yemek yeme ve insanların kanepeli patateslere dönüşmesi gibi temel sorunlarını görür. Diğer masallarda olduğu gibi bunda da mutlu son var.

Roman üçüncü tekil şahıs olarak yazılmıştır ve 30 bölüme ayrılmıştır ve her bölümün bir başlığı vardır.

Advertisement

Kitabın Özeti;

Charlie Bucket, kasabanın eteklerinde küçük bir ahşap evde yaşayan bir çocuktur. Büyük bir ailesi vardır ve altı yetişkinle yaşıyordur: 2 büyükbaba, 2 büyükanne, babası ve annesi. Ailesi fakirdir ve sadece babasının bir işi vardır ama o işi kaybeder ve sonunda küçük bir maaşla kar kürer.

Evde sadece bir yatak vardır ve büyükanne ve büyükbabası 20 yıldır orada uyuyordur. Bu zavallı evin yakınında mucizevi ve harika bir çikolata fabrikası vardır. Charlie çikolatayı sever ve fabrikanın yakınındayken kokunun tadını çıkarmak için her zaman yavaş yavaş yürür.

Fabrikanın sahibi Willy Wonka’dır. Fabrikayı kapatır ve herkesi kovar çünkü rakibinin fabrikada çalışan casuslarının yardımıyla çikolatalarının tariflerini çalmasına çok kızar.

Bir gün fabrika tekrar çalışmaya başlar ve en lezzetli çikolatalar yapıyordur. Fabrikanın açılmasıyla ilgili büyük bir gizem vardır çünkü kapılar asla açılmamıştır, kimse Wonka’yı görmemiştir ve kimse orada tek bir işçi görmemiştir.

Bu durum 10 yıl boyunca devam eder ve bir gün gazetede Willy Wonka’nın beş çikolatasına altın külçeler koyduğu ve bu külçeleri bulan beş şanslı kişiye ömür boyu sürecek çikolata vereceği ve fabrika turuna çıkaracağı haberi çıkar. Charlie fabrikayı ziyaret etmek ister, ancak doğum günü için sadece bir çikolata aldığından, bunun olma ihtimali çok düşüktür.

Advertisement

Kış gelir ve Bucket ailesi ahşap evin içinde donuyordur. Baba işini kaybetmiştir ve kar küremeye başlar, bu yüzden kazancı öncekinden daha düşüktür. Aile açlık çekiyordur ve Charlie çok zayıflamıştır.

Doğum günü için bir çikolata alır ve altın külçe ve fabrikayı gezisini umuyordur. Yakında dört şanslı kazanan yayınlanır: Her zaman yemek yiyen August Gloop, şımarık bir çocuk olan Veruca Salt, sürekli sakız çiğneyen bir kız olan Violeta ve her zaman TV izleyen Mike.

Büyükbaba Joe Charlie’ye bir çikolata alır ama bilet içinde değildir. Aile yine de lezzetli bir çikolataya sahip oldukları için mutludur. Charlie 50 peni bulur ve bir çikolata daha alıp gerisini annesine vermeye karar verir. O çikolatanın içinde ise altın külçeyi bulur.

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Fabrika Turu

1 Şubat’ta bir aile ferdiyle birlikte fabrikayı gezmeye davet edilir. Büyükbaba Joe ona eşlik eder. İkisi de çok mutludur. Nihayet o gün gelir ve Willy Wonka onları fabrikanın önünde bekliyordur ve onları büyülü bir yolculuğa çıkarır.

Her yer çikolatadır. Bir çikolata nehri ve bir çikolata şelalesi vardır. Ziyaretçilere işçiler tanıtılır. Yabancı bir ülkeden sadece tırtıl yiyen bir de cüce vardır.

Çikolata nehrine vardıklarında August elinden gelen her şeyi yemeye başlar ve sonunda nehre düşer ve neredeyse boğuluyordur. Wonka Violeta’e yeni icat ettiği ve henüz satılık olmayan bir sakızı gösterir. Açgözlü Violeta uyarıya rağmen onu alır ve mor bir balona dönüşür. Sırada, sincapların cevizleri hazırladıkları oda vardır. Veruca bir sincap ister ama Wonka ona satılık olmadığını söyleyince sinirlenir ve büyük cam kapıyı açar. Sincaplar onu çöp borusuna atarlar.

Sırada çikolata TV odası vardır ve Wonka onlara en yeni icadını gösterir. Çikolatalı bir TV yapmıştır ve bununla insanlar küçük çikolatalar gönderebiliyordur. Mike televizyona bayılır ve bir tanesini kullanmak ister. Wonka ona güvenli olmayacağını söyler ama Mike dinlemez. Sonunda Mike televizyondaki insanlar kadar küçülür. O kadar küçülmüştür ki, bir avuca sığabiliyordur.

Sonunda sadece büyükbabası ile Charlie kalır. Wonka, tüm bunları fabrikayı miras olarak bırakacak birini aradığı için yaptığını açıklar. Charlie’yi seçer, böylece bütün aile fabrikaya taşınma şansı bulur. Bir daha asla soğukta üşümeyecek ya da aç kalmayacaklardır. Charlie’nin ne kadar mutlu olduğunu ise açıklamak çok zor.

Karakterler: Charlie Bucket, büyükbaba Joe, bay ve bayan Bucket, August Gloop, Veruca Salt, Violet, Mike, Willy Wonka

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Advertisement

Karakter Analizi

Charlie Bucket romanın ana karakteridir ve nazik, tatlı, düşünceli, anlayışlı ve asil olarak tanımlanmaktadır. Charlie ailesini sever ve onlara her zaman saygı duyar. Hayatta çok fazla talebi olmayan bir çocuktur. Her şeyden daha çok çikolata istiyordur. Maalesef fakir ailenin çikolata için yeterli parası yoktur.

Büyükbaba Joe, büyükanne ve büyükbabalar arasında en büyüğüydü. 96 yaşındadır, zayıf ve kırılgandır. Charlie’ye fabrikada eşlik eder.

August Gloop, altın barı bulan çocuklardan biridir. Çok yer ve ne zaman duracağını bilmez.

Veruca Salt ikinci altın barı bulur ve ailesi tarafından çok şımartılmıştır. Babasının bir fıstık fabrikası vardır ve yüzlerce çikolata satın alır ve ardından tüm çalışanlarının altın barı aramasını sağlar.

Violet üçüncü bulan çocuktur. Kaba ve dikkatsizdir. Tek hedefi sakız çiğnemede dünya rekorunu kırmaktır.

Mike da bir bilet bulur ve hayattaki ana hobisi televizyon izlemektir.

Willy Wonka, fabrikanın sahibi ve en büyük çikolata mucididir. Parlak gözleri ve keçi sakalı vardır. Fabrikanın her turunu ilginç bir yolculuğa dönüştürür. Esprili bir karakter olarak tanımlanıyor.


1 Yorum

  1. Hayrunnisa KESKİNKILIÇ on

    Çok güzel bir kitap ve eğlenceli ve gerçekten en iyi özeti burada buldum çok iyiydi ve ben bu kitabın sınavını olucam inşallah yüksek alırım sizlerinde bu güzel kitaptan sınav olursanız eğer yüksek alıcağınızı umuyorum

    iyi günler((:

Leave A Reply