Charlotte Brontë Kimdir? İngiliz Kadın Yazarın Hayatı ve Eserleri

1
Advertisement

Charlotte Brontë kimdir? İngiliz kadın yazar Charlotte Brontë hayatı, biyografisi, kitapları ve eserleri hakkında bilgi.

Charlotte Brontë

Charlotte Brontë (Kaynak : wikipedia.org)

Charlotte Brontë , Yorkshire , Birleşik Krallık’ın Thornton kasabasında doğdu , İrlanda doğumlu bir din adamı olan Patrick Brontë’nin kızı , aynı zamanda yazar, zeki, sade, manik, güçlü iradeli, muhafazakar ve ailesine derinden aşık. eşi Maria Branwell ve çocukları. . Charlotte’un beş kardeşi vardı: Emily , Anne , Maria, Elizabeth ve Branwell. 1820’de babası, ailenin yaşamak için taşındığı Yorkshire bozkırlarında bir köy olan Haworth’un rektörlüğüne atandı.

Charlotte’un annesi 23 Eylül 1821’de öldü ve Ağustos 1824’te Charlotte ve Emily, ablaları Mary ve Elizabeth ile birlikte Lancashire’daki Cowan Bridge, Clergy Daughters’ College’a gönderildiler ve orada tüberküloza yakalandılar . Charlotte Brönte, Jane Eyre adlı romanında görünen uğursuz Lowood’u tanımlamak için bu okulda ilham aldı . Mary ve Elizabeth hastalanarak Haworth’a döndüler ve 1825’te tüberkülozdan öldüler. Bu nedenle ve okuldaki kötü koşullar nedeniyle aile Charlotte ve Emily’yi yatılı okuldan aldı. O zamandan beri teyzesi Elizabeth Branwell onlarla ilgileniyor. Blackwood’s Magazine okuyarak uyarılmış1827’den itibaren kızkardeşler ve erkek kardeşler, babaları tarafından kabul edilen Angria, Charlotte ve Branwell ve Emily’nin sahip olduğu ve Gondal’ın hayali krallıkları hakkında sürekli hikayeler uydurdukları hayali bir dünya olan fantastik Glass Town konfederasyonunu hayal etmeye başladılar. Anne. Angria vakayinamelerinden pek çok defter korunmuştur, ancak Gondal’ın hiçbiri yoktur.

1832’de Roe Head’e gitti ve burada öğretmen oldu ve Ellen Nussey ve Mary Taylor gibi iyi arkadaşlar edindi. Ayrıca kısa bir süre Sidgewick ve White aileleri için mürebbiye olarak çalıştı; ablası Emily ile kızlar için özel bir okul kurmak onun uzun vadeli niyetiydi, ancak proje devam etmedi. O sırada arkadaşı Ellen’ın erkek kardeşi Rahip Henry Nussey’nin evlilik teklifini reddetti.

1842’de Charlotte ve Emily , Fransızca dillerini geliştirmek amacıyla Brüksel’deki özel Pensionnat Heger’e girdiler; orada okulun sahibi, evli ve çocuklu bir adam olan Constantin Heger’e aşık oldu ve ona bazı mektuplar yazdı, bazıları hayatta kaldı; 1 ama hiçbir şey taklit edemedi, çünkü halaları ölünce geri dönmek zorunda kaldılar. Emily ev müdürü olarak kaldı ve Anne , erkek kardeşinin de özel bir müzik öğretmeni olarak çalıştığı York yakınlarındaki bir ailenin yanında mürebbiye olarak çalışmaya gitti. Charlotte’un Brüksel’de yaşadığı deneyimler dönüşünde Lucy Snow’un yalnızlığını, nostaljisini ve yalnızlığını Villette adlı romanında yakalamasına yardımcı oldu.(1853). Babasının gözdesi, çizimde ve resimde çok yetenekli (örneğin kız kardeşlerini canlandırdı) kardeşi Branwell, işvereninin karısına aşık olmakla suçlandı ve giderek daha fazla laudanum ve içmeye başvurmaya başladı. sarhoş ve tüberküloz sona erdi.

Mayıs 1846’da üç kız kardeş , Currer, Ellis ve Acton Bell takma adları altında ortak bir Şiirler koleksiyonu yayınladı . Her şeye rağmen yazmaya devam etmeye karar verdiler ve roman yayınlamaya çalıştılar. İlk basılan, Charlotte’un yine Currer Bell takma adıyla Jane Eyre ( 1847 ) adlı eseriydi ve hemen başarılı oldu. Anne’nin Agnes Gray ve Emily’nin Uğultulu Tepeler o yıl sonra ortaya çıktı. Bir süre yayıncılarını görmeye gittikten sonra Haworth’a döndüklerinde Branwell’i ölümün eşiğinde buldular. Ablası Emily 1848’de tüberkülozdan öldü. Anne, ikinci romanını yayınladıktan bir yıl sonra, 1849’da aynı hastalıktan öldü.Wildfell Hall Kiracısı ve Charlotte Shirley (1849) yazarken, aynı şekilde Currer Bell takma adı altında. Charlotte’u büyük bir bunalım işgal etti. Bununla birlikte, yayıncısı George Smith tarafından desteklenerek, zamanının edebi Londra’sı ile tanıştı ve yaşıtlarıyla, özellikle de gelecekteki biyografi yazarı Elizabeth Gaskell ile arkadaşlıklar kurdu .

Advertisement

1853’te üçüncü romanı Villette’i yayınladı ve 1854’te, kendisine ve babasının rahibine evlenme teklif eden dördüncü adam olan Arthur Bell Nicholls ile evlendi. 31 Mart 1855’te hamileyken hastalandı ve kız kardeşleri gibi tüberkülozdan öldü. O St Michael ve All Angels, Haworth kilisesine gömüldü.

Kocası, çocukluğundan beri arkadaşı Ellen Nussey’e gönderdiği yarım bin mektubun imha edilmesini emretti , ancak yalan söyledi, sakladı ve öldüğünde yayınladı. Bu yazışma Elizabeth Gaskell’in yıllar sonra yayınladığı biyografi için gerekliydi.

Charlotte ve kız kardeşlerinin ilham kaynağı, Lord Byron‘ın tüm cüretkar bir kahraman olarak çalışmalarını keşfettikleri Blackwood’s Magazine ile çok ilgiliydi. John Martin’in fantastik tablosuna ve mimarisine hayran kaldılar . 1920’lerden kalma eserlerinin üç baskısı, Haworth Chancel’in duvarlarını süsledi. Charlotte ve Branwell ayrıca John Martin’in eserlerinin kopyalarını da yaptılar. Ve Charlotte, 1834’te Walter Scott’ın ateşli bir hayranıydı : “Kurgu için Walter Scott’ı ve onu yalnız okuyun; ondan sonraki tüm romanlar değersizdir.” Ancak William M. Thackeray’a bir roman adadığını da unutmamak gerekir.


Kaynak – 2

Charlotte Brontë; İngiliz kadın yazarıdır (Yorkshire/Thornton 1816-Haworth 1855). Bronte kız kardeşlerin en büyüğüdür. Üç yıl öğretmenlik yaptı, 1842’de Emily ile Belçika’da yabancı diller ve okul yönetimi öğrenimi gördü. 1846’da Currer Bell takma adıyla yazdığı şiirleri yayımlandı. Ertesi yıl üç kardeş de birer roman yazmayı denediler. Charlotte’un yazdığı Jane Eyre (1847) büyük ün sağladı. 1848’de kız kardeşi Emily ile ressamlığa niyetlenen alkolik erkek kardeşi Branwell’i yitirdi, bir yıl sonra da Anne öldü.

Shirley (1849), Istırap Yılları (Villette) 1853 romanlarıyla yazarlık yaşamını sürdürdü. 1854’te papaz Nicholls ile evlendi, birkaç ay sonra kardeşleri gibi kendi de öldü. Jane Eyre’den önce yazdığı halde yayınevlerince geri çevrilen romanı Sevdiğim Adam (The Professor) ölümünden sonra yayımlandı (1857). Melodram yaklaşımıyla kaleme aldığı romanlarının kişilerini en derin ruh noktalarına kadar irdeleme özelliğinde usta bir yazar sayılır.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply