Chicago Nerededir? Chicago Eyaletinin Özellikleri ve Tarihçesi

0
Advertisement

Chicago hangi ülkededir? Chicago eyaletinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Amerika Chicago hakkında bilgi.

Chicago; Amerika Birleşik Devletleri’nde, İllinois Eyaleti’nde kent, Cook Yönetim Birimi’nin merkezidir. Ülkenin New York’ tan sonra ikinci büyük kentidir. Michigan Gölü’nün güneybatı kıyısında Chicago Irmağı’nın ağzında yer alır. Kent merkezinden iki kol olarak geçen Chicago Irmağı, kenti kuzey, batı ve güney olmak üzere üç bölgeye ayırır. Kentin en gelişmiş yöresi kuzey bölgesidir; bu kesimdeki Michigan Gölü kıyılan “Altın Kıyısı” olarak adlandırılır. Gökdelenler, çok sayıda otel, tatil merkezleri (özellikle Lincoln Parkı) buradadır. Güney kesiminde ise eğitim kurumları ve ticaret kuruluşları yoğundur. Kentin geniş yeşil alanları batı bölümünde uzanır. Michigan Gölü’nden önemli ölçüde etkilenen kentin iklimi, değişken özellikler gösterir.

Chicago

Kaynak: pixabay.com

Çalışan nüfusun yaklaşık 1/3’üne iş olanağı sağlayan yapım endüstrisi en büyük ekonomik sektördür. Deri ve tarım ürünleri gibi geleneksel dışsatım mallarının gerilemesine karşın, günümüzde basım yayın, demir-çelik, makine, kimya, elektronik aygıt, metalürji endüstrileri büyük önem kazandı; 19. yüzyılın ikinci yarısıyla 20. yüzyılın başlarında ekonomik ağırlık ticaret alanındayken Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra endüstriye kaydı (büyük et kombinelerinin, et paketleme şirketlerinin kentten ayrılması ünlü mezbahaların kapanması vb).

Ortabatının en büyük besin ve para borsalarıyla bankaları da Chicago’dadır. Çevredeki eyaletleri birbirine bağlayan kara ve demiryollarının kesiştiği kavşaklar üzerinde yer alan kentte yolcu ve yük taşımacılığı trafiği yoğundur. Dünyanın en büyük garı olan Chicago Garı, Chicago Limanı’nın rıhtımıyla bağlantılıdır. 1958’de St. Lawrence Suyolu’nun hizmete açılması büyük tonajlı gemilere, Büyük Göller üzerinden Chicago Limanı’na giriş olanağı sağladı. Günde 2 bin uçağın inip kalktığı uluslararası O’Hare Havaalanı, yılda 38 milyon yolcuya hizmet verir.

Chicago endüstri ve ulaşım etkinliklerinin yanı sıra ABD’nin önde gelen kültür (Chicago Üniversitesi, Illinois Teknoloji Enstitüsü, Washburne Yüksek Ticaret Okulu, Newbarry ve John Crerar kitaplıkları, 300 milyon dolar değerindeki koleksiyonuyla ABD’nin dört büyük müzesinden biri olan Chicago Sanat Müzesi, Grant Park’taki Chicago Doğa Tarihi Müzesi vb) ve sanat (Chicago Senfoni Orkestrası, Lirik Opera Topluluğu, Goodman Memorial Tiyatrosu vb) merkezlerindendir. Kentte, biri eğitim kapsamlı 9 TV, 28 radyo istasyonu vardır.

Chicago - illinois

Chicago – illinois (Kaynak: pixabay.com)

Chicago’nun Tarihi:

1795’te Kızılderililerden satın alınan bölgede 1803’te yaptırılan Dear Born Kalesi 1812’de Kızılderililerce yakılıp yıkıldı; 1816’da yeniden ayağa kaldırıldı. 1837’de kent konumu kazanan kentin 1860’ta Abrahim Lincoln’un yandaşlarının düzenlediği toplantılarla ticaret etkinliğinin yanı sıra, siyasal önemi de arttı. ABD İç Savaşı, kent ekonomisini olumlu etkiledi. İç Savaş ile İkinci Dünya Savaşı arasında büyük bir nüfus patlaması yaşandı. Avrupa’dan gelen Almanya, İrlanda, İtalya, İskandinavya, Meksika, Puerto Rico ve Doğu Avrupalı göçmenleri İç Savaş sonrası Güney’den gelen Zenci göçmenler izledi. 1871’deki yangında 90 bin kişi evsiz kaldıysa da kısa sürede daha planlı bir biçimde çağdaş Chicago’nun temelleri atıldı.

Advertisement
chicago

Kaynak: pixabay.com

Birinci Dünya Savaşı sırasında endüstrinin önem kazanması sonucu Güney’ den çok sayıda Zenci kente geldiyse de bu olgu ırk çatışmalarını da birlikte getirdi. Kent 1920’lerde gelişmenin sağladığı refaha karşın içki yasağı sırasında yeraltı dünyasının çekişme alanı durumuna geldi. 1929 Ekonomik Bunalımı’nda, ülkenin öteki endüstri merkezlerinde olduğu gibi büyük bir düşüş içine giren ekonomi, İkinci Dünya Savaşı’nda besin ve savaş endüstrilerinin işlerlik kazanmasıyla eski canlılığını yeniden kazandı.


Leave A Reply