Cimri Oyununun Özeti, Konusu, Karakterleri, Molière

0
Advertisement

Molière’in Cimri isimli ünlü oyununun konusu nedir? Cimri kitap özeti, karakterleri, Moliere ve oyun hakkında bilgi.

Cimri

“Cimri”, Moliere‘in en ünlü ve sahnelenen komedilerinden biridir. Dünya çapında drama yapımının zirvesiydi ve diğer birçok yazar için bir ilham kaynağıydı.

cimri

Çalışmanın teması ve ana ilham kaynağı, insan hastalıklarından birinden ortaya çıktı – açgözlülük ve cimrilik. Cimrilik, genel olarak insan türüne bağlı bir kusur olduğu için, tüm toplumsal katmanlarda ve zamanlarda tartışılabilecek bir temadır. Bu nedenle, büyük bir serveti olmayan sosyal tabakaların alay konusu haline geldi ve bir yandan para takıntısını anladı, diğer yandan onu nasıl kullanacaklarını sahiplerinden daha iyi bildiklerini düşündüler.

Özeti

I. Perde

Oyun, zengin Harpagon’un hizmetkarı La Fleche’nin Harpagon’un evinde efendisini beklemesiyle başlar. Valère içeri girer ve seyirciye Harpagon’un kızı Elise’e daha yakın olabilmek için Harpagon’un kahyası olarak çalışmaya başladığını açıklar. Valère, Elise’i boğulmaktan kurtarmış, o zaman tanışmışlardır ve orada aşık olmuşlardır.

Harpagon sahneye girer. Harpagon, parası ve mülküyle meşgul olan bir cimridir. La Fleche’ı ortalıkta dolaşarak hırsızlık yapmayı planlamakla suçlar. La Fleche ise parasını bu kadar yakından izleyen birinden çalmanın imkansız olduğuna işaret eder.

Advertisement

Harpagon daha sonra seyirciye, birinin avluya gömdüğü büyük miktarda parayı bulacağından endişe ettiğini söyler. O sırada, Harpagon’un kızı Elise ile oğlu Cléante olay yerine girer. Harpagon itirafının duyulduğundan endişelenir. Ancak Harpagon’un çocuklarının gerçekte istekleri şey, ona evlenmek istediklerini bildirmektir. İkisi de birini bulmuş ve aşıktırlar. Harpagon ise kendi evliliğini tartışmak istiyordur ve evlenmek istediği Mariane söz eder. Bu durum Cleante’yi üzer ve sahneden hızla çıkar.

Harpagon daha sonra Elise’e onun Seigneur Anselme ile evlenmesini ayarladığını söyler. Valère’e fikrini sorar ve Valère, Elise’e olan hislerine rağmen Harpagon’u onaylıyormuş gibi gözükür. Harpagon ayrıldıktan sonra Valère, Elise’e işleri yoluna koyacaklarını söyler.

II. Perde

2. Perde, Cléante’nin Mariane’e aşık olduğunu açıklamasıyla başlar. Babasıyla Mariane’in sevgisi için rekabet etmek zorunda kalma konusundaki hayal kırıklığını dışa vurur. Mariane ve annesi için para bulmaya çalışırken, duygularını bir sır olarak saklamaya karar verir. Cléante bir aracılığıyla ile birinden borç para almayı ayarlar, ancak borç verenin babası Harpagon olduğu ortaya çıkar. Cléante’nin başka birinden borç para almaya çalıştığını keşfeden Harpagon bundan memnun olmaz.

III. Perde

III. Perde başlar ve Harpagon, hizmetkarlarına evi Mariane’nin gelişine hazırlamaları için talimat verir. Mariane geldiğinde, Harpagon’u beğenmez. Sevdiği Cléante’nin Harpagon’un oğlu olduğunu öğrenince daha da şaşırır. Cleante, Mariane’i över, ancak Harpagon onun sözlerini hakaret olarak yorumluyor. Cléante, Mariane’nin Harpagon’un şu anda takmakta olduğu yüzüğünü hediye olarak alması konusunda ısrar eder. Harpagon, Cléante’nin parasını boşa harcadığına inandığı için öfkelenir.

Elise olay yerine girer ve gruba birinin Harpagon’a para getirdiğini söyler. Harpagon hızla işine bakmaya koyulur ve Cléante kadınları bahçede bir tura çıkarır.

IV. Perde

Harpagon, IV. Perde’nin başında Cléante’nin Mariane’in elini öptüğünü görür ve bir ilişki içinde olduklarından şüphelenmeye başlar. Harpagon tarafından sorgulandığında, Cléante, Mariane’e karşı hisleri olduğunu önce reddeder sonra kabullenir. Harpagon öfkelenir ama Cléante, Mariane’i sevmekten vazgeçmeyeceğini açıklar. Başka bir hizmetçi olan Jacques, anlaşmazlığı çözmek için çağrılır; her iki adamı da dinler. Jacques, her erkeğin argümanını nazikçe ayarlar, böylece sonunda bir anlaşmaya varırlar. Ancak, erkeklerin Mariane ile evlenmesine izin verdikleri için birbirlerine teşekkür ettiklerinde keşfettikleri gibi, anlaşmaları yapaydır. Harpagon, Cleante’yi dışarı atar ve onu evlatlıktan reddetmekle tehdit eder. Sonra La Fleche içeri girer: Harpagon’un gömülü parasını bulmuştur.

Advertisement

V. Perde

Son perde, Seigneur Anselme’nin girişiyle başlar. Karısı olarak mutlu olmayacaksa Elise ile evlenmek istemiyordur. Jacques daha sonra Valère’i Harpagon’un parasını çalmakla suçlar. Ancak Valère, Elise’in kalbini çalmakla suçlandığına zanneder ve neyi kabul ettiğini fark etmeden kabul eder. Harpagon, Elise’in hırsız olduğunu düşündüğü birine aşık olmasına çok sinirlenir.

Valère daha sonra bir gemi kazasında öldüğüne inanılan yüksek rütbeli bir ailenin üyesi olduğunu söyler. Mariane, Valère’in uzun zamandır kayıp olan erkek kardeşi olduğunu anlar. O gemi enkazından sağ kurtulmuş ve annesiyle birlikte Fransa’ya gitmişlerdir. Ardından, Seigneur Anselme, onların babaları olduğunu açıklar. Harpagon, parasının çalınmasından Seigneur Anselme’yi sorumlu tutar. Harpagon, Elise ve Valère’in düğünü için herhangi bir harcama yapmaktan kaçındığında, Seigneur Anselme tüm masrafları karşılamayı teklif eder. Cléante, Mariane ile evlenme hakkı karşılığında babasına parayı bulmayı teklif eder.

Molière’in oyununda, parasına takılıp kalmış bir cimriyi konu alan birçok edebiyat eserinin aksine, Harpagon hayatında gerçekten neyin önemli olduğuna dair hiçbir aydınlanma yaşamaz. Bunun yerine, etrafındaki insanların birbirlerine aşık olduklarını ve birbirlerine mutlu bir şekilde bağlı kalmaya söz verdiklerini görse bile, parasına her şeyden daha yakın durur.

Oyunun ana teması açgözlülüktür ve Harpagon, seyircinin beklediği farkındalığı yaşamasa da, diğer karakterlerin çok mutlu olması oyunun mesajını netleştirir.

Karakterler

Harpagon, Cléante, Elise, Valerie Mariane, Anselme, Prosine, Simon, Jacques, La Fleche


Leave A Reply