Civanperçemi Çayının Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

0
Advertisement

Civanperçemi çayı tıbbi bir bitki olan civanperçeminden (achillea millefolium) elde edilir. Binlerce yıldır getirebileceği olası sağlık yararları için kullanılmıştır.

Latince tür adı, Yunan mitolojik kahramanı Aşil’e atıfta bulunur, çünkü bitki genellikle askerlerin açık yaralarının hızlandırılmış bir şekilde iyileşmesi için kullanılmıştır. Dünya çapında, 140 farklı bitki türü vardır ve bunlar çiçekli üstleri ve tüylü, kokulu yaprakları ile tanınabilir. Çeşitli çalışmalar, bitkisel bir çay olarak, özütlenmiş veya uçucu bir yağ olarak kullanıldığında bitkinin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.

Civanperçemi Çayının Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, civanperçemi eski Yunanistan’da zaten kullanılmıştı. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, yaprak ekstraktlarının her ikisinin de yaraların iyileşmesini uyaran bir anti-enflamatuar ve antioksidan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Ek olarak, yaprak ekstraktlarının bağ dokusunun onarılmasından sorumlu olan fibroblastları arttırdığı ve vücudun yarayı daha hızlı kapatmasına izin verdiği bulunmuştur.

Ek olarak, civanperçemi mide ülseri ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim problemlerine yardımcı olabilir. Bitki, sindirimi hafifleten flavonoidler ve alkaloidler gibi bitkilerden iyi bilinen birkaç madde içerir. Laboratuar hayvanları üzerinde yapılan bir araştırma, civanperçemi çayındaki flavonoidlerin ve antioksidanların krampları, iltihabı ve diğer semptomları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Civanperçemi çayının önlemeye yardımcı olabileceği üçüncü şey anksiyete ve depresyon. Stres sırasında mevcut olan bir hormon olan kortikosteron salınımını inhibe eden bitkilerden aynı flavonoidler ve alkaloidlerdir. Sıçanlara oral olarak bu esansın verildiği bir çalışma, yaratıkların daha az endişeli hale geldiğini ve günlük fiziksel aktivitelerinin arttığını gösterdi.

Advertisement

Civanperçemi Çayının Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Bitkisel çayın bir diğer sağlık etkisi, multipl skleroz, Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi bazı beyin bozuklukları üzerindeki olumlu etkisidir. Ek olarak, civanperçemi içindeki antioksidanların felç üzerinde önleyici bir etkisi olduğu görülmekte ve bu otu epilepsili insanlar için olası bir çözüm haline getirmektedir.

Son olarak, güçlü bir anti-enflamatuardır.

İltihap, istenmeyen davetsiz misafirlere karşı doğal bir vücut reaksiyonu olmasına rağmen, kronik iltihaplanma hücrelerin, dokunun ve organların zarar görmesine neden olabilir. Civanperçemi esas olarak cilt ve karaciğer iltihabını önleyebilir. Bir test çalışması, bitkinin sadece iltihabı azalttığını değil, aynı zamanda cildin nemlenmesini de iyileştirdiğini gösterdi.

Küçük bir güvenlik notu var. Civanperçemi çoğu insan için güvenli olmasına rağmen, birkaç kişi için böyle olmayabilir. Özellikle hamile ve emziren kadınlar, düşük yapma riskini artırdığı için uyarılır. Ek olarak, kan bozuklukları olan insanlar da bir risk grubudur, çünkü bitki kanamayı daha da kötüleştirebilir. Aynı nedenden dolayı, bitki veya çayın cerrahi prosedürden 14 gün önce tüketilmesi önerilmez.

Civanperçemi Çayının Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi diyetinizin fonksiyonel bir parçası haline nasıl getirebilirsiniz? Toz, yağ, özler ve kuru yapraklar ve çiçekler gibi farklı formlarda mevcut olduğundan farklı olasılıklar vardır. Beş çay kaşığı bir çay kaşığı kaynar suya batırarak yapraklardan ve çiçeklerden çay çekmek kolaydır. Kuru bitkinin yanı sıra önceden paketlenmiş çay poşetleri de bulabilirsiniz. Civanperçemi tozu, diğer taraftan, smoothieslerde, su ile karıştırılmış veya bir meyve suyuna eklenir. Yağlar banyolarda, losyonlarda veya difüzörlerde uçucu yağlar olarak kullanılır.

Advertisement


Leave A Reply