Cizre Nerededir?

0
Advertisement

Cizre nerededir? Cizre hangi ilimize bağlıdır? Cizre ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

cizreCizre; Şırnak İli‘ne bağlı ilçe ve merkezidir. 26 köyü vardır. İlin güneyinde; doğudan Silopi ve Suriye, batıdan Mardin’in İdil ilçeleri ile çevrilidir.

İlçe merkezi Dicle Irmağı kıyısında denizden 350 metre yükseltide kuruludur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Dicle Irmağı’nın suladığı üçe tarım alanlarında buğday, arpa, pirinç, mercimek, nohut, pamuk yetiştiriciliği, meyvecilik (üzüm, ceviz, badem) yapılır. Hayvancılığın gelişmesinde göçer aşiretlerin etkisi büyüktür. Yazlarını komşu illerdeki yaylalarda ve otlaklarda geçiren göçerler, kış mevsiminde Cizre’de konaklarlar. İlçe’nin ticaret yapısı gelişmiş olup komşu ilçelere hizmet verebilecek düzeydedir. Cizre önemli sınır kapılarımızdandır. İlçe merkezinin nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının üstündedir. Kentsel nüfus oram (% 61.3) kırsal nüfus oranından yüksektir. Türkiye’yi Irak’a bağlayan uluslararası E-24 Karayolu’ nun Cizre’den geçmesinin, kentleşmenin hızlanmasında önemli payı vardır. İlçe merkezi il merkezine 48 km uzaklıktadır.

Daha önce Mardin’e bağlı bir ilçeyken 16 Mayıs 1990’da Siirt’in ilçelerinden Şırnak’ın il yapılması üzerine bu ile bağlandı.

Advertisement

Leave A Reply