Claes Oldenburg Kimdir?

0
Advertisement

Claes Oldenburg kimdir ve ne yapmıştır? Heykeltraş Claes Oldenburg hayatı, biyografisi, heykelleri, eserleri hakkında bilgi.

Claes Oldenburg

Claes Oldenburg; (d. 28 Ocak 1929, Stockholm, İsveç), ABD’deki pop sanat hareketine bağlı heykelcidir. Sıradan nesnelerin büyük boyutlu, yumuşak heykellerini yapmıştır.

Babası konsolosluk görevlisiydi; çocukluğu ABD, İsveç ve Norveç’te geçti. Yale Üniversitesi’ndeki öğrenimi sırasında (1946-50) yazarlığa ilgi duydu. 1952-54 arasında Chicago Sanat Enstitüsü’nde öğrenim gördü. 1953’te bir stüdyo açarak serbest ilüstratör olarak çalışmaya başladı; aynı yıl ABD vatandaşı oldu. 1956’da yerleştiği New York kentinde vitrinlerden, duvar yazılarından, reklamlardan ve çöp yığınlarından çok etkilendi. Bütün bu öğelerin heykel açısından önemini fark edince resimden heykele yöneldi. 1960-61’de düzenlediği “Dükkân”da yiyecek, giysi, takı ve başka parçaların boyalı alçı kopyalarını yaptı ve bunları kiraladığı gerçek bir dükkânda sergiledi. 1962’de ses, hareket, nesne ve insanları kattığı bir dizi deneysel gösteriyle oluşumlar yaratmaya başladı. Bazı oluşumları için kâğıt ya da paçavrayla doldurulmuş kumaştan dev nesneler yarattı. 1962’deki bir dükkân sergisinde çok büyük bir külah dondurma, hamburger ve pasta dilimi heykeline yer verdi.

Bu tür deneyler sonucunda Oldenburg en çok tanındığı yumuşak heykellere yöneldi. Başka pop sanatçıları gibi o da konularını tüketim toplumunun sıradan ürünlerinden seçiyor, ama bu nesnelerin banyo küveti, daktilo, elektrik düğmesi ve vantilatör gibi insanların her zaman kullandığı eşyalar olmasına özen gösteriyordu. Malzeme olarak yumuşak vinileks kullanması da insanın bedenine, hatta cinselliğine ilişkin çağrışımlarda bulunmak istediği biçiminde yorumlanıyordu.

Oldenburg’un 1966’da New York kentinde düzenlenen bir sergisinde yumuşak heykellerinin yanı sıra “Dev Anıtlar” adını verdiği bir dizi çizim ve suluboya çalışması da yer aldı. Anıtsal boyutlardaki en önemli çalışmaları 1969’da gizlice Yale Üniversitesi kampusuna yerleştirilen “Ruj” (1970’te Morse College’da yeniden yapıldı), Philadelphia’daki “Mandal” (1976) ile Paris’te, Pompidou Merkezi’ndeki “İzmaritli Dev Kül Tablası”dır.

Advertisement

Leave A Reply