Clara Barton Kimdir? Amerikan Kızılhaçını Kuran Hemşirenin Hayatı

0

Clara Barton kimdir? Amerikan Kızılhaç kurumunun kurulmasını sağlamış olan öncü bir hemşire olan Clara Barton hayatı ve başardıkları hakkında bilgiler.

Clara Barton

Clara Barton

  • Meslek: Hemşire
  • Doğum: 25 Aralık 1821, Kuzey Oxford, Massachusetts
  • Ölüm: 12 Nisan 1912, Glen Echo, Maryland
  • En çok bilinen: Amerikan Kızılhaçı’nın kurucusu

Clara Barton nerede büyüdü?

Clara, 1821’de Oxford, Massachusetts’te Noel Günü’nde Clarissa Harlowe Barton’da doğdu. Babası Yüzbaşı Stephen Barton, emekli bir askerdi ve bir çiftliğe sahipti. Annesi Sarah, kadın haklarına inanan biriydi ve Clara’ya tüm insanlara eşit davranılması gerektiğini öğretti.

Clara beş çocuktan en küçüğünü o büyütmüştür. Sally ve Dorothea adlı iki ablası ve Stephen ve David adlı iki büyük erkek kardeşi vardı. Ona hala gençken okumayı ve yazmayı öğretti ve Clara okulda çok başarılı oldu.

Clara’da bir çiftlikte büyüdüğü için sıkı çalışma disiplini mevcuttu. Sabahın erken saatlerinde inekleri sağmaktan odun kesmeye ve hasta hayvanlara bakmaya kadar birçok işi vardı. O da ata binmeyi severdi.

Kardeşi Yaralanıyor

Clara on bir yaşındayken kardeşi David bir ahırın çatısından düştü. Çok hastalandı. Clara önümüzdeki iki yılı David’e bakmakla geçirdi. Doktorlar David için pek umut vaat etmediler, ancak Clara’nın yardımıyla nihayetinde daha iyi oldu. Bu süre zarfında Clara başkalarına bakmaktan hoşlandığını keşfetti.

Öğretmenlik Dönemi

On yedi yaşın altındaki Clara, yaz okulu öğreten bir öğretmen olarak çalışmaya başladı. Eğitimi yoktu ama işinde çok iyiydi. Bir dönem sonra okullar kış aylarında da öğretmenlik yapması için teklif götürdüler. Ona öğretmenlerin yaptığını erkeklerden daha az ödemeyi teklif ettiler. Bir erkeğin işini bir erkeğin maaşından daha az bir ücretle yapmayacağını söyledi. Bir müddet sonra ona tam ücretini ödemeyi kabul ettiler.

Sonunda Clara bir diploma sahibi olmaya karar verdi. New York’ta üniversiteye gitti ve 1851’de mezun oldu. İlk başta özel bir okulda çalışmaya gitti, ancak daha sonra ücretsiz bir devlet okulu açmak için çalışmaya karar verdi. Okulu inşa etmek için çok çalıştı ve 1854’te okulun altı yüz öğrencisi vardı.

Kadın Hakları İçin Mücadele

Clara Washington D.C.’ye taşındı ve patent ofisi için çalışmaya gitti. Ancak, bir kadın olarak iyi muamele görmedi. Bir noktada, o ve diğer tüm kadın çalışanlar sadece kadın oldukları için kovuldu. Clara işini geri almak için çalıştı. Ayrıca, kadınların iş yerinde eşit muamele görme hakları için de savaştı. Başkan Abraham Lincoln’ü bile bu mücadelesinde yanına almayı başardı.

İç Savaş Başlıyor

İç Savaş’ın başlangıcında Washington DC’ye bir dizi yaralı asker geldi ve Clara ve kız kardeşi Sally, erkeklere yardım etmek için ellerinden geleni yaptılar. Askerlerin yaralarına bakmak için temel malzemeler konusunda çok az şeyleri olduğunu keşfettiler. Clara bu konuda bir şeyler yapmaya karar verdi. Kısa süre sonra, ön cephelerdeki askerlere gerekli malzemeleri almanın bir yolunu organize etti.

İç Savaş boyunca Clara cepheden cepheye gitti ve askerleri sağlığına kavuşturmak için elinden geleni yaptı. Çatışmaların gerçekleştiği yere kadar gidecek kadar cesurdu. Birçok asker onun varlığıyla rahatladı ve “Savaş Alanının Meleği” olarak tanındı.

İç Savaş Sırasında Tıp

İç Savaş sırasında tıp bugünkü gibi değildi. Doktorlar bir hasta üzerinde çalışmadan önce tıbbi ekipmanlarını sterilize etmezlerdi ve hatta ellerini dahi yıkamazlardı. Koşullar o kadar kötüydü ki savaş sırasında ölümlerin yaklaşık% 60’ı hastalıktan geliyordu.

Amerikan Kızılhaçı

Yurtdışına seyahat ederken Clara, Uluslararası Kızıl Haç adlı bir organizasyonun varlığını öğrendi. Bu grup savaş sırasında yaralı askerlere yardım etti. Hastane çadırlarının dışına kızıl haç ve beyaz arka planlı bir bayrak astılar. Fransa’da Kızıl Haç için çalıştıktan sonra Clara, organizasyonu Amerika’ya getirmek istedi.

Başına çok zor bir iş aldı, ancak dört yıllık lobicilikten sonra Clara, 21 Mayıs 1881’de Amerikan Kızıl Haçını kurdu. O zamandan beri Amerikan Kızıl Haç, insanların sellerden yangınlara, depremlere kadar her türlü felaketten kurtulmasına yardımcı oldu. . Bugün Amerikan Kızıl Haçı, hastanelerin çok ihtiyaç duyulan kana ulaşmasına yardımcı olan büyük bir kan bağış programı yürütüyor.

Clara Barton hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Clara aniden öldüğünde bir askere bir bardak su veriyordu.
  • İç Savaştan sonra Clara kayıp askerleri bulmaya çalıştı. Ordu kayıp askerlerin çok az kaydını tutmuştu.
  • 80’lerinde Kızıl Haç’tan ayrıldıktan sonra Clara, ülkeye insanlara ilk yardım eğitimi vermek için dolaştı.
  • Amerika’da tüm ülke çapında Clara Barton’un adını taşıyan çok sayıda ilkokul ve lise vardır.
  • Hiç evlenmedi, çocuğu yoktu. Askerlerin ailesi olduğunu düşündüğünü söyledi.

Leave A Reply