Clyde Tombaugh Kimdir? Pluton’u Keşfeden Bilim Adamının Hayatı

0
Advertisement

Clyde Tombaugh kimdir ve ne yapmıştır? Clyde Tombaugh hayatı, biyografisi, çalışmaları ve astronomiye katkıları hakkında bilgi.

Clyde Tombaugh

Doğum: Şubat, 1906, Streator, Illinois
Ölüm: 17 Ocak 1997 (90 yaşında) Las Cruces, New Mexico, ABD’de.
Uyruk: Amerikan
Çalışmaları: Pluton’un keşfi

Pluton, sonraları bir cüce gezegen olarak adlandırılana kadar güneş sistemindeki dokuzuncu gezegeni olarak kabul ediliyordu. Tombaugh, 1930 yılında Lowell Gözlemevi’nde mikroskobu ile fotografik plakalar üzerinde çalışırken, küçük, kayalık, donmuş gezegeni keşfetti.

Tombaugh’un İlk Yılları

Streator, Illinois’de doğmuş, Tombaugh ve ailesi hala gençken Burdette, Kansas’a taşındı. Koleje gidemediği için ailesinin çiftliğinde, büyük ölçüde kendi kendini öğretti. Daha gençken, kendi teleskobunu yapmayı başardı ve Lowell ailesinin üyeleri tarafından yönetilmekte olan Flagstaff, Arizona’daki Lowell Gözlemevi’nde çalışmak üzere işe alındı. 1929’dan 1945’e kadar Gözlemevi’nde kaldı. Orada olduğu süre boyunca, Tombaugh Kansas Üniversitesi’ne katıldı. Yaz tatilinde rasathanede çalıştı.

Tombaugh’un Keşifleri

Lowell Gözlemevi’nde, Tombaugh’a Pluton için aktif olarak arama işi verildi. Yıldızların fotoğraflarını çeken bir teleskop olan 13 inçlik bir astrograf kullandı. Mikroskobu, farklı görüntüleri birbirinden ayırt etmesine ve bunları karşılaştırmasına yardımcı oldu.

Advertisement

Yıldızlar hareketsiz kalırken hareketli bir cisim pozisyon değiştirir. 18 Şubat 1930’da Pluton’u bu şekilde keşfetmesine rağmen, Tombaugh bu arada birçok asteroit keşfetti. Keşfettiği ilk asteroite kızının adı Annette’i vardi. Ailesinin üyelerinin isimlerini asteroitlere vermekten hoşlanırdı.

Pluton

Tombaugh’un yüzlerce asteroit keşfinin yanı sıra, zaman içinde parlaklıkta değişen, değişken yıldızları da keşfetti. Ayrıca yıldız ve galaksi kümelerini keşfetti. Ayrıca New Mexico’da UFO’ları gördüğünü iddia etti. Kendisini bilimsel nesnelliğine itmiş olmasına rağmen, UFO’ların dünya dışı bir kökene sahip olma olasılığını dışlamadı. Yakın yeryüzündeki uyduları araştıran bir projenin parçası haline geldi, ancak aramanın sonunda başarısız olduğunu iddia etti.

Pluton

Keşfetse de, Tombaugh aslında Pluton gezegenini isimlendirmedi. Pluton adı Venetia Burney adlı 11 yaşındaki bir İngiliz kız tarafından önerildi. Pluton, yeraltı dünyasını yöneten Roma tanrısı’nın adıdır. İsim 1 Mayıs 1930’da resmi oldu.

Ölümü

Tombaugh, 17 Ocak 1997’de Las Cruces, New Mexico’da öldü. 90 yaşındaydı. Ama bu onun hikayesinin sonu değil. Yakıldı ve külleri bir kap içinde, 19 Ocak 2006’da başlatılan Yeni Ufuklar uzay aracında, Pluton’a doğru yola çıktı.

Advertisement


Leave A Reply